Öğrencilerin Zorlu Okul Yolu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Öğrencilerin Zorlu Okul Yolu

Öğrencilerin Zorlu Okul Yolu

VAN'ın Başkale İlçesi'ne bağlı Sallıdere Köyü'nde okuyan öğrenciler, köylerinin içinden geçen derenin karşısında bulunan okullarına, korku içerisinde gidip gelebiliyor.

Minik öğrenciler, köylülerin derme çatma tahtalarla yaptıkları köprüden ancak öğretmenlerini veya velilerini yardımıyla geçebiliyor. Başkale'ye 20 kilometre uzaklıktaki 70 haneli Sallıdere Köyü'nün sakinleri, ilkbahar aylarında deredeki su seviyesini yükseldiğini, zaman zaman yaptıkları köprünün de yıkıldığını söyledi. Geçen yıl 10 yaşındaki bir çocuğun köyün içerisinden geçen bu derede boğulduğunu belirten köylüler, yetkililerden köprü yapılmasını istedi.

DERE GEÇEN YIL CAN ALDI

Köyün içerisinde geçen derede geçen yıl su seviyesinin yüksek olduğu aylarda 10 yaşındaki Özge Güçlü'nün düşüp boğulduğunu hatırlatan köylüler şunları anlattı:

"Yanında kimsenin olmadığı bir sırada Özge dereye düşerek boğulmuş. Cenazesi köyün dışında taşların arasında bulundu. Aynı sorunu bir daha yaşamak istemiyoruz. Kış aylarında su seviyesi az olduğu için yaptığımız derme çatma köprü işe yarıyor. Çocuklar bizim veya öğretmenlerinin kontrolünde okula gidip, gelebiliyor. Ama ilkbahar aylarında su seviyesinin yükselmesiyle birlikte endişemiz iki katına çıkıyor. Yetkililerden bir an önce köprü yapılmasını istiyoruz."

SORUNU BİLİYORUZ

Başkale Milli Eğitim Müdürü Adil Demir köydeki köprü sorununu bildiklerini ve gerekli yazışmaların yapıldığını söyledi. 120 öğrencisi olan tek derslikli köy okulu için proje hazırladıklarını da anlatan Demir, "Köye 5 derslikli okul ve 2 lojman yapılması için projeler hazırlandı. Bu okulumuzda şu an 4 öğretmenimiz görev yapıyor. Öğrenci sayısı fazla olduğu için halinde okulumuzda çiftli eğitim ve öğretim veriliyor" diye konuştu.

Engin ERTÜRK / BAŞKALE, (Van) (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Van
Görüş Bildir