Meriç Nehri'nde Pirana İddiası!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Meriç Nehri'nde pirana yakalandı

Meriç Nehri'nde pirana yakalandı

Bir balıkçı ağına takılan 45 santimetre uzunluğundaki sivri dişli balığın pirana olduğunu iddia etti.

Meriç Nehri’nde, balıkçı ağlarına, genellikle Güney Amerika’da rastlanan, grup halinde avlanan ve avını kısa sürede iskeleti kalıncaya kadar yiyen pirana takıldığı iddia edildi.

Amatör balıkçı Kadir Össal, nehirde 20 yıldır balıkçılık yaptığını ilk defa bir pirana yakaladığını ileri sürdü.

Türkiye’de piranaların yaşamadığını, büyük ihtimalle daha önce akvaryumda beslenen balığın göle bırakıldığını anlatan Össal, piranaların sürü halinde yaşayan hayvanlar olması nedeniyle başka piranaların da gölde bulunmasının muhtemel olduğunu belirtti.

45 santimetre uzunluğundaki sivri dişli balığın pirana olduğunu iddia eden Össal "ilk defa şaşkınlığa uğradık. Bu bir pirana. Meriç Nehri’nden böyle bir balığın çıkması şaşkınlık yarattı, aynı zamanda nehrinde balıkçılığında sonu olabilecek bir şey. Bu etçil bir balık insanlarda giriyor nehre sonuçta ne olacağını kestiremiyorum. Uzmanlar tarafından incelenmesini istiyorum" dedi.

Balıkçı Çetin Barçın ise yakalanan dişli balığın nehirde bulunan diğer balıklara da zarar vereceğini belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Meriç Nehri'nde 'piranha' paniği

Meriç Nehri'nde 'piranha' paniği

Edirne Su Ürünleri Kooperatifi üyesi ve profesyonel balıkçı Kadir Özkal, hafta sonu Meriç Nehri'nde Topsöğüt mevkisinde piranhaya benzeyen 45 santim uzunluğunda sivri dişli bir balık yakaladı.

ŞİMDİLİK BİR TANE Özkal,balığı bir arkadaşının akvaryumuna koydu. Piranhaya benzeyen balık ilgi odağı oldu. Durum Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne bildirildi. Balıkçı Özkal, "Böyle bir balığın bizim sularımızda görülmesi hayret verici. Balığın tek olması, bu bölgede buna benzer başka balıkların olmadığı anlamına gelmez. Çok çabuk üreyebilen ve saldırgan bir balık cinsi olduğunu biliyoruz. Bizim nehirlerimizde üremesi halinde balık popülasyonunun sonu olabilir. Meriç'ten doğal olarak Tunca'ya da geçecektir. Bilim adamları bir açıklama yapacaklardır. Biz de nereden geldiğini, bizim sularımızda yerleşik olarak yaşayıp yaşamadığını merak ediyoruz" dedi. Özkal, ancak bir gün yaşat...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir