Matematikte 270 yıldır çözülemeyen Goldbach Sanıtı

-

Matematikte 270 yıldır çözülemeyen Goldbach Sanıtı

Matematikte 270 yıldır çözülemeyen Goldbach Sanıtı

Matematikte 270 yıldır çözülemeyen Goldbach Sanıtı'nın çözümü yönünde ilerlendi
Sayılar Kuramı'nın 270 senedir çözülemeyen önemli problemlerinden bir tanesinin çözümüne yaklaşıldı. Goldbach Sanıtı olarak adlandırılan problem 1742 yılında ortaya atılmıştı.

Zayıf Goldbach sanıtı (çözülememiş, açık problem), 7'den büyük herhangi bir tek sayının en fazla üç asal sayının toplamı olarak yazılabildiği. Asal sayılar, kendisinden ve 1'den başka bir tam sayıya bölünemeyen tam sayılara deniyor. Bu özelliği nedeniyle asal sayılar, tam sayıların yapı taşları gibi düşünülüyor. Örneğin 24 = 2 x 2 x 2 x 3. Çok büyük asal sayılar, özellikle kriptoloji uygulamalarında büyük öneme sahipler. Birkaç küçük tam sayıda Goldbach Sanıtını denersek:

35 = 19 + 13 + 3
veya
77 = 53 + 13 + 11

şeklinde, sanıtın bu küçük sayılar için doğru olduğu hemen görülüyor. Ancak tüm sayıları kapsayacak bir ispat yaklaşık 270 yıldır en yetenekli matematikçiler tarafından bile yapılamadı.

ABD'de, UCLA'da matematikçi olan Çin kökenli Avusturalyalı Terence Tao*, tek sayıların en fazla 5 asal sayının toplamı olarak yazılabildiğini ispatladı ve 5 olan toplanan sayısının da 3'e indirilebileceğine dair ümitli.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇin
Görüş Bildir