Bağış: 'Her Tweet Adeta Bir Miting'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Laiklik, CHP'nin Tekelinde Değil

Başmüzakereci Egemen Bağış, "Laiklik, insan hakları, ifade özgürlüğü CHP'nin tekelinde değil. Vatanseverlik, milliyetçilik de MHP'nin tekelinde değil'' dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Laiklik, insan hakları, ifade özgürlüğü CHP'nin tekelinde değil. Vatanseverlik, milliyetçilik de MHP'nin tekelinde değil. Kürt kardeşlerimizin eşitlik taleplerine sıcak bakmak da BDP'nin tekelinde değil. AK Parti, her vatandaşımızın dilediği gibi yaşamasının en büyük güvencesidir" dedi.

AK Parti Şişli İlçe Gençlik Kolları'nın Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde düzenlediği "Çıkışta Mahalleye Gel" programına katılan Bağış, genç moderatörlerin sorularını yanıtladı.

Gençlere, AK Parti'nin gençlik kollarına katılmaları önerisinde bulunan Bağış, kendisinin de 15 yaşında gittiği Amerika'da gurbet özlemi çekerken kültürünü yaşatabilmek için farklı çabalar içine girdiğini, Türk dernekleriyle çalıştığını anlattı.

Avrupa'da eğitim-

AB fonlarıyla eğitim için Avrupa'ya gitmenin artık herkes için çok daha kolay olduğunu, program ilk başladığında 8 bin gencin gittiğini belirten Bağış, geçen yıl 55 bin kişi hedefi aşılarak 61 bin kişinin eğitime gönderildiğini, bu yıl için de 70 bin kişinin amaçlandığını kaydetti.

Gençlerin Ulusal Ajans'ın internet sayfasından duyurulan projeleri takip etmelerini isteyen Bağış, "Artık Avrupa'ya gitmek sadece kaymak tabakasının çocuklarına has bir olay değil, herkese bu fırsat var. Bu projeler herkese açık" dedi.

Türkiye'de yaşam tarzının değiştirilmesi için bir baskı yapılmadığını, kendi tercihiyle değiştirmek isteyenlerin bulunabileceğini ama bunun devlet ve hükümet baskısıyla olmadığını vurgulayan Bağış, "Laiklik, insan hakları, ifade özgürlüğü CHP'nin tekelinde değil. Vatanseverlik, milliyetçilik de MHP'nin tekelinde değil. Kürt kardeşlerimizin eşitlik taleplerine sıcak bakmak da BDP'nin tekelinde değil. AK Parti, her vatandaşımızın dilediği gibi yaşamasının en büyük güvencesidir" dedi.

"(Başörtüsü kullanma özgürlüğünü, mini etek kullanma özgürlüğü kadar önemsiyorum) dediğim için 5 yıl önce Anayasa Mahkemesi'nde yargılandım" diyen Bağış, dileyenin dilediğini giyebilmesinin AB standartlarında bir ülke olunabilmesi açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Bağış, kimsenin baskıyla kendi yaşam tarzını değiştirmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Bağış: 'Her Tweet Adeta Bir Miting'

Twitter'da 580 bin takipçisi olduğunu söyleyen Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, "Her tweet'i adeta bir miting gibi düşünüyorum" dedi.

AK Parti Şişli İlçe Gençlik Kolları'nın Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde düzenlediği "Çıkışta Mahalleye Gel" programına katılan Bağış, genç moderatörlerin sorularını yanıtladı. Bağış, kendisiyle ilgili tanıtım filminin izlendiği programda çalınan "Gülnihal" şarkısının düğün şarkısı olduğunu söyledi.

Bağış, babasının, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda doğduğu için kendisine Egemen adını koyduğunu anlattı.

Siyasi hayata atılmasına ilişkin soru üzerine, babasının eski Siirt Belediye Başkanı olduğunu belirten Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle siyasete atıldığını söyledi. "Bir anda kendimi İstanbul milletvekili adayı olarak buldum. Şişli'nin sokaklarında adım adım dolaşmaya başladık" diyen Bağış, Başbakan Erdoğan'ın 4,5 yıl tercümanlığını yaptığını, bunun kendisi için önemli bir tecrübe olduğunu anlattı.

Bağış, mutlu evliliğin formülünün ise paylaşmak olduğunu ifade ederek, İstanbul'da yaşadıktan sonra da başka bir şehirde yaşamayı düşünemediğini kaydetti.

AB süreci hakkındaki soruları yanıtlayan Bağış, Hollandalı bir parlamenter ile arasında geçen karikatür krizine ilişkin soruya ise, "Onlar ondan anlıyor" yanıtını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAvrupa BirliğiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiEgemen BağışİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTwitterolay
Görüş Bildir