Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!

Tüketiciler ile bankaların arasında soğuk rüzgarların esmesinin en önemli nedenlerinden biri kredi kartları. Şikayetvar.com kart sahiplerinin yaşadıkları sorunlardan oluşturdukları şikayetlerle kredi kartı kullanırken tüketicilerin bilmesi gereken 10 kuralı çıkardı.

Bu kurallar şöyle

1-Bankalarla İmzaladığınız Sözleşmelere Dikkat “İşyerimize gelen banka görevlisi tarafından neredeyse bıktıracak ısrarları sonucu talep formu doldurdum. Daha sonra sözleşmenin kredi kartı başvurusu olduğunu öğrendim. Bunun üzerine kredi kartını gelen kuryeden almadım. Defalarca gönderdiler banka ile iletişime de geçtim kart istemediğimi söyledim. Bana ‘Adresinize gönderdiğimiz kartı kabul etmeyin iptal olur’ dediler. Kartı her defasında iade ettim, hiçbir şekilde imzalamadım geri yolladım. Cep telefonuma 214. 29 TL borcum olduğunu mesajı geldi. Bu nasıl bankacılıktır? Almadığım kullanmadığım karta nasıl borç gelir?”

2- Kredi Kartınızın Peşine Düşün “2006 yılında askerdeyken banka adıma talebim olmadan kart çıkarmış. Kartın başkasına teslim edildiğini 2011’de bankanın hukuk bürosundan gelen mesaj ile öğrendim. Kartın üzerimde gözüktüğünü ve yasal takibe girdiğini söylediler. Maaşıma da haciz geldi. Bende bu durumu görünce savcılığa banka hakkında dilekçe verdim. Savcılıktaki şikâyetim sonuçlanmadan önce 2012 yılının mayıs ayında icra müdürlüğünden maaşıma icra geldiğini duyunca üzerimde gözüken borcu yani 285 TL’yi bankaya yolu ile ödedim. Savcılığın verdiği kararı öğrenince şok oldum. Çünkü kovuşturmaya yer olmadığına dair karar alınmıştı. Karar ve sonucu aşağıda yer almaktadır. Kararda 2011 yılı ve öncesinde benim kredi kartı talebinde bulunmadığımı, 2006 yılında adıma kredi kartı düzenlendiğini fakat şahsıma teslim edilmediği, kart kapatılmadığından dolayı da yasal takibin başlatıldığı yer almaktadır.”

3- Kart Kefilliğine Dikkat “Şimdiye kadar kimseye kefil olmadım ve kefil borcum yok. Fakat ödenmeyen kredi kartı borcu nedeni ile evime ihbarname geldi. Hiç tanımadığım bir kişiye kefil yapılmışım. İcra işlemlerinin durdurulması için dava açacağım. Nüfus cüzdanımın fotokopisi kullanılarak hiç tanımadığım kişiye kefil gösterilmişim. Çünkü ben nüfus cüzdanımı hiç kaybetmedim. Bir kişinin kullanması mümkün değil.Kredi formunda kefil bölümünde benim bilgilerim yanlış yazılmış. Sadece ismim tutuyor.”

4- Kalan Borçları Unutmayın “Kredi kartımı kapatmaya karar verdim borcumu kapattım. Bir ay sonra bana faiz bedeli olarak 30 TL'den fazla bir rakam isteyen ekstre geldi. Bankayı aradığımda ise bunun gecikme değil alışveriş faizi olduğu söylendi ve bir önceki hesap kesiminden sonraki hesap kesimine kadar olan dönemin faizi alınıyor dendi. 3-5 kuruş için binlerce TL'lik harcama yapan müşterileri kaybetmeye mahkum olan bu banka sonradan da müşteri kazanmak için neredeyse sokakta kart dağıtıyor.”

5- Kartınız Kopyalanmış Olabilir “Kartımı ATM'ye taktım ve bir anda ne olduğunu anlamadan ATM kartımı yuttu. Bir saat beklemeden sonra anlaşıldı ki, kartım Bulgaristan'da Plovdiv'de kullanılmış. Param çekilmiş ve kullanılmış. Ardından İstanbul’un değişik yerlerinde de. Kartımın kopyalandığını söylediler. Bir banka nasıl oluyor da kartın kopyalanmasına izin veriyor? Biz güvenip paramızı yatırıyoruz insanlar gelip rahatlıkla kopyalama yapıp bakiyemizi kullanabiliyorlar. Üstelik de ben bunu 1 hafta sonra öğreniyorum.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKredi Kartı
Görüş Bildir