Korkutan Işığın Sırrı Çözüldü!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Korkutan Işığın Sırrı Çözüldü!

Korkutan Işığın Sırrı Çözüldü!

Işıkla ilgili ilk açıklamayı yapan valilik bunun bir meteorolojik olay olduğunu duyurmuştu. İran, Ermenistan ve bütün Kafkasya'dan çıplak gözle izlenilen ışığın valiliğin sölediği gibi bir meteorolojik olay olmadığı Rusların attığı kıtalararası füze olduğu ortaya çıktı.

Kıtalararası füze denemesi yapan ruslar Kazakistan'daki bir hedefe yolladıkları füze ile tam isabet kaydettiklerini duyurdular. Ruslar çok sayıda ülkeyi korkutan ışığın bu füzeden çıktığını belirttiler.

Rusya’nın dün gece fırlattığı Topol-M model kıtalararası füze, İsrail, Türkiye, Ermenistan, Lübnan ve Kafkaslar’da esrarengiz ışık olarak görüldü ve paniğie neden oldu.

Özellikle, Rusya’nın Astrahan ve Kuzey Kafkasya, İsrail ve Lübnan’da halk sokağa çıkarak esrarengiz ışığı görüntülemeye çalıştı. İsrail bilimadamları, ışığın Rus füzesi Topol-M olduğunu iddia etti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Life News ajansına yapılan açıklamada ise, “Başka ülkelerde vatandaşların ne gördüğünü bilemiyoruz. Ama bizim füze denememiz başarılı geçti” denildi.

Rus basınına göre, ışık Ural bölgesinde de görüldü. Haberlerde, “Vatandaşlar esrarengiz ışığı ufolu misafirler olarak algıladı” diyerek yorumladı. Muhabir Galina Maznenko’ya göre, 200-300 kilometre yükseklikte fırlatılan füze, söz konusu yükseklik nedeniyle başka ülkelerde de görüldü.

İsrail Astronom Uzmanları Birliği Başkanı Yigal Pet-El ise denemin kontrolünden çıktığını iddia ediyor.

Saratov bölgesinde de halk füze yansımasını önce havai fişek, daha sonra da “Ufo ışığı” olarak zannetti. Rus basınına göre, Türkiye’nin Ermenistan sınırı bölgelerinde füzenin ışık yansımaları görüldüğünü yazdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İranİsrailLübnanRusyaolay
Görüş Bildir