İtalya'da Benzerine Daha Önce Rastlanmamış Bir Dava Başlıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

İtalya'da Benzerine Daha Önce Rastlanmamış Bir Dava Başlıyor

İtalya'da Benzerine Daha Önce Rastlanmamış Bir Dava Başlıyor

7 İtalyan biliminsanı kentte büyük deprem öncesinde hissedilen öncü sarsıntıların taşıdığı riskler konusunda kamuoyunu bilgilendirmemek ile suçlanıyor.

İddialara göre deprem bölgesindeki sismik faaliyetler 2008 yılının Kasım ayında başladı.

Artan sarsıntılar üzerine 7 biliminsanı depremden yalnızca 6 gün önce L'Aquila'ya gelerek kent halkıyla toplantı yaptı.

Şimdi depremzedeler, bu toplantıda yeterince bilgilendirilmedikleri ve uzmanların yıkıcı bir deprem ihtimaline karşı kendilerini uyarmadığı gerekçesiyle biliminsanlarından şikayetçi.

Kamuoyunda yanlış bir güven duygusunun yaratıldığını iddia eden savcılık da, büyük depremin vurduğu gece uzmanların tavsiyesine uyarak evinde kalan çok sayıda kişinin yaralandığını ya da hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor.

Biliminsanlarının avukatları ise bu büyüklükteki bir depremin önceden tahmin edilmesinin mümkün olmadığını dile getirerek müvekkillerinin can ve mal kayıplarından sorumlu olmadığını savunuyor.

Mahkemenin suçlu olduklarına hükmetmesi halinde, İtalya’nin önde gelen jeofizik uzmanları 4 yıla varan hapis cezalarına çarptırılacak.

Doğal afetlere hazırlık konusunda bilim çevrelerinin ve hükümet yetkililerinin üzerine düşen sorumluluğu tartışmaya açan dava, sadece İtalya’da değil dünya çapında büyük ilgi uyandırdı.

Sanıklara destek amacıyla bilim dünyasından 5 bin kişinin imzasının taşıyan bir dilekçe, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’ya sunuldu.

6 Nisan 2009 tarihinde l’Aquila’da 309 kişinin ölümüne neden olan 6.3 büyüklüğündeki deprem, bir dizi güçlü öncü sarsıntının ardından gelmişti. L'aquila depremi 60 bin kişinin evsiz kalmasına yol açmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimDepremİtalyadepremdizi
Görüş Bildir