İşte Yargıdan Muaf 5 İhale!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

5 özelleştirmede yargıya baypas

5 özelleştirmede yargıya baypas

Vatan - Tüpraş’ın yüzde 14.76 hissesinin İMKB’de satışı dahil 5 özelleştirmede yargı kararlarının uygulanmayacağına yönelik Bakanlar Kurulu kararı, dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre Tüpraş’ın yanı sıra Kuşadası ve Çeşme Limanı özelleştirmeleri ile Eti Alüminyum ve Seka Balıkesir Fabrikası’nın satışıyla ilgili olarak yargının verdiği kararlar uygulanmayacak. Yürürlüğe giren karar, 5 özelleştirme için yargının verdiği ‘özelleştirilemez’ kararını geçersiz kıldığı için, “özelleştirme affı” olarak eleştiriliyor.

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlan Bakanlar Kurulu kararı, bazı özelleştirme işlemleri hakkında verilen yargı kararlarının uygulanmasında ortaya çıkan fiili imkânsızlık nedeniyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yapılmış iş ve işlemlerin devam ettirilerek sonuçlandırılmasını kararlaştırdı.

İŞTE O 5 BALLI

5 özelleştirme yargı kararlarını geçersiz kılan ve Bakanlar Kurulu’nu yetkili kılan madde 28 Nisan 2012’de Torba Kanun’a eklenerek kabul edilmişti. Bu maddeyle yargının özelleştirme kararları baypas edilerek son sözü söyleme hakkı Bakanlar Kurulu’na verilmişti.

Yürürlüğe giren bu kararla geçmişte satışı yapılan ancak mahkeme kararı ile işlemi durdurulan özelleştirmelerde Bakanlar Kurulu ‘özelleşirmeye devam’ kararı verebilecek. Söz konusu 5 özelleştirme şunlar:

1) Tüpraş: ÖİB, Tüpraş’ın yüzde 14.76’sını kurumun tamamının özelleştirmeye çıkılmasından 6 ay önce Global Menkul Değerler aracılığıyla, İsrailli işadamı Sami Ofer’e ait 6 fona sattı. Danıştay 2005’te işlemi iptal etti.

2) Seydişehir Eti Alüminyum: Mehmet Cengiz, Haziran 2005’te peşin 290 milyon dolara ihaleyle aldı. Bu satışta Oymapınar santralının da verildiğı gerekçesiyle Danıştay satışı 2007’de iptal etti.

3) Seka Balıkesir: ÖİB, SEKA Balıkesir Kağıt Fabrikası’nı 1.1 milyon dolara Albayrak ailesine verdi. Bursa 2. İdare Mahkemesi satışı iptal etti, Danıştay kararı onadı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluBursaDanıştayİMKBTüpraş
Görüş Bildir