Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İş İnsanı Mubariz Gurbanoğlu "Fetö Üyeliği" Davasında Hakim Karşısına Çıktı

0PAYLAŞIM

İş İnsanı Mubariz Gurbanoğlu "Fetö Üyeliği" Davasında Hakim Karşısına Çıktı

İSTANBUL Anadolu Ajansı - Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması FETÖ/PDY kapsamında "silahlı terör örgütüne aza olmak" kabahatinden suçlanan iş insanı Mubariz Gurbanoğlu'nun, sıhhat gidişatının cezaevi şartlarına uyup uymadığının tanımlanabilmesi için Adli Tıp Müessesesine sevkine ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesindeki mahkemede, tutuklu maznun Mubariz Mansimov Gurbanoğlu'nun ve avukatlarının korunmalarının alınmasının ardından 7 şahidin beyanı alındı.

Gurbanoğlu'nun sekreterliğini yaptığı belirtilen şahitlerden Natalia Aliyeva, 30 Ağustos 2000'den beri Gurbanoğlu'nun yanında çalıştığını dile getirerek, Rusça ve İngilizce bildiği için orada çalışmaya başladığını anlattı.

Aliyeva, FETÖ'nün darbe teşebbüsünde bulunduğu 15 Temmuz 2016 gecesiyle alakalı şahitliğinin sorulması üzerine, 15 Temmuz günü Gurbanoğlu'nun kendisine "Ahmet Hamdi Vural ile alakalı ne varsa yok et." dediğini söyledi. Aliyeva, Gurbanoğlu'nun kendisine verdiği bir doları da gizlemesini istediğini ifade etti.

Şahitlerden Mehmet Çelik, 2016-2018 seneleri arasında Mubariz Gurbanoğlu'nun yanında çalıştığını ve 15 Temmuz 2016'dan takribî 1 ay evvel firmada, bir idareyicinin odasında söylediği tümceye tanık olduğunu öne sürerek, "Mubariz Bey konuşmasında, 'Bunların hepsi gelip geçici, öğretmen efendi bir gün gelecek.' dedi." ifadesini kullandı.

Mahkemede dinlenilen öteki şahitlerden kimileri de "Mubariz Gurbanoğlu'nun, FETÖ ile hiçbir alakasının olmadığını, 2014 veya 2015'li senelerde işletme çalışanlarına FETÖ ile alakası olan hiç kimseyi işe almamaları, otellerine veya müesseselerine almamaları yönergeyi verdiğini, Rusya'daki bir gazetede Fetullah Gülen'in methedilmesi üzerine orada kabahat bülteninde bulunup aleyhe haber yaptırdığını" anlattı.

  • Ara karar

Cumhuriyet savcısı, maznun Gurbanoğlu'nun sıhhat gidişatının cezaevi koşullarına uyup uymadığının tanımlanması için Adli Tıp Müessesesine sevk edilmesi ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi arzında bulundu.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan duruşma kurulu, tutuklu maznun Mubariz Gurbanoğlu'nun bu halinin devamına hükmetti.

Sıhhat gidişatının cezaevi koşullarına uygun olup olmadığının tanımlanması için maznunun Adli Tıp Müessesesine sevkini de kararlaştıran kurul, mahkemeyi 9 Aralık'a erteledi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir