Hint Astrolojisi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hint Astrolojisi

Hint Astrolojisi

Astroloji, burçlar, günlük burçlar ya da fal günlük hayatta sık sık duyduğumuz kelimeler. Genelde batı astrolojisine dair şeyler duyuyoruz, biliyoruz.

Astroloji, burçlar, günlük burçlar ya da fal günlük hayatta sık sık duyduğumuz kelimeler. Genelde batı astrolojisine dair şeyler duyuyoruz, biliyoruz. Ancak astroloji sadece bununla sınırlı değil.

Hint astrolojisinden bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Hint astrolojisi, 4000 yıl kadar önce Hindistan’da var olan Veda topluluğundan beri süregelen ökült bir bilim türüdür. Kurucusunun Parashara olduğu kabul edilir ve onun yazdığı kitap olan Brihat Parashara Hora Shastra Türkçe ve Sanskritçe olarak bulunabilir. Buna göre usta – çırak ilişkisi içinde değerlendirilen ve kişisel aydınlanmayı kast eden bu bilim, pandit adını alır.

Batı astrolojisinden teknik olarak farklılıkları vardır. Batı astrolojisinde hesaplamalar, gezegenlerin çok uzun zaman önceki konumlarına göre yapılırken, Hint astrolojisinde bu durum günceli göz önüne alarak gerçekleştirilir. Ayanamsa adı verilen bu değer, her yıl tekrar hesaplanır.

Batı astrolojisinden ayrılan bir diğer özellik ise doğum saatinin net bir şekilde bilindiği durumlarda, batı astrolojisindeki gibi tek bir harita çıkarılmamasına dayanır. Doğum haritasıyla birlikte ve en az onun kadar önem taşıyan Navamsha adını almış bir gezegen güçleri haritası çıkarılır. Evlilik haritası olarak da bilinen bu çıkarım, ana haritadan bağımsız yorumlanamaz ve bütünün önemli bir parçasını oluşturur. Bunlara ek olarak baba ile ilişkiler haritası, zenginlik haritası gibi hayatın önemli konularına dair harita çıkarımları da vardır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimEvlilikHindistanKitapastrolojiburçlargünlük burç yorumları
Görüş Bildir