Hedef Pazar: Türk Turistler

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hedef Pazar: Türk Turistler

Hedef Pazar: Türk Turistler

TÜRKİYE sadece turist ağırlayan değil, turist gönderen ülke konumuna da yükseldi. Yurt dışına çıkışların her geçen yıl daha da artması Türkiye’yi turizmde birçok ülke için ‘hedef pazar’ haline getirdi. Yurt dışına 6 milyondan fazla Türk turisti tatil, gezi ve iş turizmi amaçlı gönderen turizmciler de dünyadaki meslektaşlarının ‘bize turist gönderin’ çağrılarından bunalmış durumda. Özellikle ekonomik krizden bunalan Avrupa ülkelerinden onlarca heyet, bürokrat vs. tanıtım yapmak için hem kendileri geliyorlar, hem de denk kuruluşları ülkelerinde ağırlıyorlar. ‘5 yılda 60 ülke’ projesini hayata geçiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB), birçok ülkedeki denk kuruluşundan ‘bizi de ziyarete gelin’ teklifleri yağıyor. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Türk turistlerin dünyanın en çok harcayan turistleri arasında yer aldığına dikkat çekerek, özellikle ekonomik kriz yaşayan ülkelerin Türk turistleri çekmek istediklerini söyledi.

Seyahat eden toplum olduk

Başaran Ulusoy “Türkiye artık turist bekleyen statik bir konumdan, seyahat eden aktif bir toplum konumuna geçmiştir. Her sene 10 milyon Türk turist yurt içi ve yurt dışında seyahat ediyor” değerlendirmesini yaptı. “TÜRSAB olarak başlıca hedeflerimiz arasında potansiyel pazarları tanımak, tanıtmak ve bu pazarlarda sektör açısından ikili işbirliği vaad eden alanları araştırmak yer alıyor” diyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, şu bilgileri verdi: “2009 yılından itibaren ‘5 yılda 60 ülke’ adlı projeyi yürütüyoruz. Proje Fas’tan Tayland’a, Viyana’dan Etiyopya’ya dünyanın pek çok farklı bölgesinden destinasyonun turizm otoriteleri tarafından büyük ilgiyle karşılanıyoruz. Keza; Tayland, Ürdün, Viyana ve Yunanistan gibi destinasyonlar proje kapsamındaki inceleme gezilerinin neticelerinin fevkalade verimli olduğu ve karşılıklı işbirliğini büyük ölçüde pekiştirdiği vesilesiyle davetlerini bir yıl gibi kısa bir sürede, destinasyonu farklı yönleriyle Türk seyahat acentalarına tanıtabilmek adına yenilediler. Yaptığımız inceleme gezilerinin akabinde, söz konusu ülkeye gerçekleşen turist trafiğinin yüzde 20-25 oranında arttığını gözlemliyoruz.”

Kuzey Kıbrıs’a bayram akını

Kurban Bayramı döneminde Türk turistler Kuzey Kıbrıs’a akın etti. Gezinomi Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yıldız, Kurban Bayramı’nda en çok Kıbrıs otellerinin ve çeşitli sanatçıların sahne aldığı termal tesislerin tercih edildiğini söyledi. Yıldız “Yılın son deniz, kum, güneş tatilini değerlendirmek için bayramı fırsat bilerek haftalar öncesinden rezervasyon yaptıran tatilciler, en çok Antalya ve çevresini tercih etti. Yurt dışı seçenekleri arasında da vizesiz gidilebildiği için en çok ilgiyi Dubrovnik gördü” dedi. Yıldız, bu yıl Kurban Bayramı tatili için Kıbrıs’ın hem online mecrada hem de acentalarda en çok talep edilen destinasyon olduğuna dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaDubrovnikKurban BayramıTercihYunanistantatil
Görüş Bildir