Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gülay Tunçel / Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler

Gülay Tunçel / Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler

Yaşamımız boyunca evimizin içinde veya yakın bir bölgesinde ( merdiven, bahçe,havuz, v.s ) irademiz dışında, ne zaman, nerede, nasıl olacağı bilinmeyen, yaralanma, can ve mal kaybına neden olan ve de hiç istenmeyen olaylara kaza denilmektedir.

Kazaların büyük çoğunluğunun evlerde ve evlere yakın bölgelerde meydana geldiği, ve oluşan kazalarda 0- 6 yaş grubu çocuk ve bebeklerin daha fazla zarar gördükleri yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmaktadır.

Önlemlere rağmen kaza olmuşsa kazadan sonra yapılacak bilinçli küçük bir müdahale, kazanın en az zararla atlatılmasına yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

Konunun Uzmanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Deneysel Araştırmalar Laborant Müdürü Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL ile ev kazalarında bilinmesi gereken pratik bilgileri üç bölüm halinde sizlerle buluşturacağım..

Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL ilk bölümde bakın neler anlattı…

Öncelikle en çok başımıza gelen ev kazalarını gruplamak mümkün müdür?

Elbette Gülay Hanım, Yanıklar, Kesikler, Zehirlenmeler, Düşme ve çarpmalar, Burkulma, kırık ve çıkık, Kulak, burun, boğaza kaçan cisimler ve draje şekerler, göze batan cisimcikler olarak sıralayabiliriz..

Peki Hocam, Yanıklardan başlayalım…

Genellikle su buharı, su veya diğer sıcak sıvılar, ateş, sıcak cisim, elektrik, aşırı güneş ışını veya kimyasal maddelerin insan vücuduna değmesi sonucu vücutta meydana gelen doku hasarlarıdır diye bilinmektedir. Bu hasar belirli erecelerde gerçekleşmektedir ve derecelerine göre 3 grupta değerlendirilmektedir.

Yanıklarda uygulayabileceğimiz ilk yardım: . Su kabarcıklarının oluştuğu, derinin tamamen sıyrıldığı ikinci derece yanıkları, 5- 10 dakika soğuk suyun altına tutunuz veya lezyonun büyüklüğüne göre yanık üzerine buz koyabiliriz. Yanan kişiyi sakinleştirip,, yatırınız, rahat etmesini sağlayınız. Yanan kişinin elbiselerini çıkarmanız gerekiyorsa, kabarcıkları patlatmadan,elbiselerini yanık etrafından keserek çıkarınız.Yanık bölgesine zarar vermemeliyiz. Ayrıca yanık vücutta geniş bir yer kaplıyorsa, kazazedeyi temiz bir çarşafa sarabiliriz.. İkinci derece yanıklar, vücudun küçük bir kısmında dahi olsa, mikrop kaptığında iyileşme süresi uzayacağından, derhal bir sağlık kuruluşuna götürmemiz gerekmektedir.

Kesiklerde uygulanacak ilk acil müdahale nasıl olmalı?

Kaza sonucu karın, göğüs gibi hayati bölgelere saplanan kesici veya delici aletleri mutlak surette çıkarmamız gerekmektedir. Böyle durumlarda kazazedeyi en kısa zamanda en yakın bir sağlık kuruluşuna nakletmek gerekir. Kesik üzerinde dışarıdan görülebilen yabancı cisim (cam kırığı, taş, kum parçası vs. ) varsa alınabilir.. Görülmeyen parçalar olabileceği düşüncesiyle, kesik içini araştırmayın, batmış olanlarını çıkarmaya çalışmamalıyız.. Kesiğin üzerine tentürdiyot ve oksijenli su sürmeyin. Ancak, kesilen kısma değmeyecek şekilde kesik etrafına tentürdiyot ve benzeri antiseptik solüsyonlar sürülebilir. Kesiğin üzerine pamuk, sünger gibi emici özelliği olan hiçbir şey koyulmaz.. Kesikte sızıntı şeklinde kanama varsa, kanayan kısmı kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırılması yararlıdır.. Üzerine temiz bir bez koyarak bastırınız. Kanama durursa bu şekilde fazla sıkmadan bağlayınız Üzerine yapılan baskıya rağmen kanama durmuyorsa aşağıdaki önerileri yapmak kaydıyla gerektiğinde turnike uygulanabilir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Deneysel Araştırmalar Laborant Müdürü Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL ‘dan ev kazalarında bilinmesi gereken pratik bilgilerin ikinci bölümünü bir sonraki yazımda sizlerle buluşturacağım…

www.facebook.com/gulaylagundem

www.twitter.com/tuncelgulay

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookTwitterpratik bilgiler
Görüş Bildir