Görme Engelli Öğrenciye 'Şekilli' Soru

 > -

Görme Engelli Öğrenciye 'Şekilli' Soru

Görme Engelli Öğrenciye 'Şekilli' Soru

Adana’da görme engelli 23 yaşındaki Yıldız Arıç, Açık İlköğretim Okulu (AİO) sınavında, ayrım gözetmeden kendilerine de şekilli sorular yöneltilmesinin sıkıntı yarattığını belirtti. Arıç, şekilli soruları sınav gözetmenlerinin anlatmakta, kendilerinin de anlamakta zorlandığını anlatarak, mağdur olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı AİO 6’ıncı sınıf öğrencisi Yıldız Arıç, geçen pazar günü yapılan sınavda görme engelli olmalarına rağmen diğer öğrencilerle aynı sayıda ve özellikte sorular yöneltildiğini belirtti. Görme engelli olduğu için tek kişilik salonda sınava girdiğini anlatan Arıç şunları söyledi:

“Görme engelli olduğum için soruları öğretmenler okuyor. Ancak şekilli sorularda sıkıntı çekiyoruz. Çünkü öğretmenler anlatmakta, ben de anlamakta zorlanıyorum. Örneğin bir soruda kan dolaşımıyla ilgili şekil verilmiş. Üzerinde sayılar varmış. ’Şekilde insandaki dolaşım sistemi verilmiştir. Hangi numaralar atardamarları gösterir?’ diye sormuş. Bu soruyu öğretmenlerim ne kadar iyi anlatsa, benim görmeden anlayıp yapmam mümkün değil. Bunun gibi birçok soru çıkıyor. Biz görme engelli öğrencilere böyle soruların sorulmasını istemiyoruz. Durumumuza uygun sorular sorulsun.”

Kızını sınava getiren Naim Arıç da, “Kızımın iki gözü de görmüyor. Sınavlarda şekilli soru sormasınlar, görmeyenleri de düşünsünler. Ben çalıştırırken de yardımcı olamıyorum” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaÖğretmen
Görüş Bildir