Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gebelikte Sık Karşılaşılan Hastalıklar

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Gebelikte Sık Karşılaşılan Hastalıklar

Gebelikte Sık Karşılaşılan Hastalıklar

Gebelik her kadının yaşaması gereken ve kadınlara özgü bir dönemdir. Ancak bu dönemde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Gebelik bulantıları ve kusma kusma ve mide bulantısı gebelerin çoğunluğunun karşılaştığı bir problemdir. Bir grup gebede bulantı ve kusma çok ciddi derecede yaşanabilir. Günlük kusma süresi, hangi sıklıkta oluştuğu ve kilo kaybına neden oluyorsa kusmanın derecesi o yönde değerlendirilir.

• Kabızlık gebelik sürecinde kabızlık gebeliğin ilk üç ayında ve son üç ayında daha çok görülür. Gebelik nedeni ile artan progesteron hormonu bağırsakların yavaş çalışmasına neden olur. Bu nedenle önlem almak için, lifli gıdalar ile beslenmek, fiziksel aktiviteleri artırmak gerekir.

Ancak bütün bu önlemlere rağmen gebelik döneminde yakınmalar devam eder ise doktora başvurmakta yarar vardır. Bazı ilaç tedavileri ile durum kontrol altına alınabilir.

• Gribal enfeksiyonlar ve sinüzit gebelik te en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi de grip ve sinüzittir. Ancak önemli olan bu hastalıklardan korunmaktır. Grip kapalı mekânlarda daha fazla bulaştığı için gebelik dönemlerinde kapalı alanlarda fazla kalmamaya özen gösterilmelidir. Gebelik döneminde grip bağışıklık sistemini de olumsuz etkilediğinden dolayı normal zamanlara oranla daha uzun sürebilir. Gribe neden olan faktörler virüslerdir.

Antibiyotik kullanımı ile virüsler etkilenmeyeceğinden dolayı gribe karşı antibiyotik kullanımı yararsız kalır. Ancak hastalıkta şikâyetleri biraz olsun azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler;

• Dinlenme saatleri daha uzun tutulmalıdır

• Su ve sıvı içeceklerin alınımı artırılmalıdır. Özellikle taze sıkılmış meyve suları gribe karşı önlem almak için son derece önemlidir.

• Gribin neden olduğu hastalıklardan kurtulmak için ilaç tedavisi de önerilebilir. Ancak ilacın nasıl kullanıldığı önemlidir. İlaç kullanımında ağız yolundan ziyade burun spreyi ya da damlası kullanmak gebelik döneminde bebeği korumak için önemlidir.

• Kırıklık, halsizlik, hafif seyreden ateş ve soğuk algınlığı gibi durumlar karşısında gebelik te parasetamol içerikli ağrı kesiciler kullanılabilir.

• Gebelikte depresyon depresyon sorunu üreme dönemindeki kadınların çoğunun karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Gebelik döneminde de gebe kadınların yaklaşık olarak % 15’ inde depresyon sorunu görülebilir. Tedavi yöntemi olarak, ilaç tedavisi, psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.

• Gebelik reflüsü gebelik te yalnızca yaşam tarzında yapılan ufak değişiklikler ile şikâyetlerde azalmalar yaşanabilir. Beslenme şekline dikkat etmek, kaliteli yaşamak, sık sık ancak azar azar yemek gebelik reflüsü için alınabilecek önlemler arasındadır. Ancak yapılan bütün önlemlere rağmen şikâyetlerde bir azalma olmuyor ise doktora başvurularak ilaç tedavisine başlanabilir.

• Sindirim sistemi hastalıkları sindirim sistemi ile alakalı sorunlar gebelerin sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklardan biridir. Mide bulantıları ve kusmanın şiddetinden dolayı vücutta su kaybı ve elektrolit kayıp yaşanabilir. Bu tür olumsuzluklarda sindirim sisteminde oluşabilecek problemlere yol açabilir.

Tüp bebek

Bir önce ki yazımızda Gebelikte Anne Vücudundaki Değişimler konusu anlatılmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

meyve
Görüş Bildir