Üniversitelilerden Galatasaray Çıkarması

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Galatasaray Üniversitesi'nde Olay | Hürriyet

Galatasaray Üniversitesi'nde Olay | Hürriyet

Galatasaray Üniversitesi’nde protestolar Rektörlük binası önünde yoğunlaştı. Öğrenciler binayı sardı, rektör Prof. Dr. Ethem Tolga binadan çıkamıyor.

Bu arada İTÜ ve Yıldız üniversitelerinden gruplar da Galatasaray Üniversitesi’ne gelmeye başladı. Üniversite binasının dışında da polis bekliyor.

Üniversite dışında toplanan gruplar kapıyı kırıp üniversitenin içine girdi.

REKTÖR YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Bu arada rektör Prof. Dr. Ethem Tolga yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şunlara yer verildi;

1980 öncesi üniversitelerimizde yaşanan olayların ülkemiz ve üniversitelerimizi içine düşürdüğü ortamı acıyla yaşamış bir kişi olarak, son günlerde köklü ve saygın üniversitelerimizden biri olan ODTÜ’de ortaya çıkan olaylar beni ziyadesiyle üzmüş ve endişeye düşürmüştür. Benzer dunumu yeniden yaşamamak amacıyla, İstanbul’daki köklü devlet üniversitelerinden olan Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversiteleri Rektörleri ile birlikte ortak bir açıklama yapma sorumluluğu duydum.

Haberin Tamamı İçin:

Galatasaray Üniversitesi'nda Arbede | Milliyet

Galatasaray Üniversitesi'nda Arbede | Milliyet

ODTÜ’de yaşanan olayların ardından üniversitelerin yaptığı kınama açıklamasını destekleyen Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga’yı protesto eden öğrenciler ile güvenlikçiler arasında arbede yaşandı. Öğrencilerin rektörlük bina...

Haberin Tamamı İçin:

Üniversitelilerden Galatasaray çıkarması | Radikal

Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin rektörlüğü protesto eylemine destek vermek isteyen Mimar Sinan Ünivetsitesi, İTÜ, İstanbul Üniversitesi ve YTÜ öğrencileri, güvenli görevlilerinin müdahalesine rağmen üniversite bahçesine girdi.

Galatasaray Üniversitesi’nde dün başlayan rektörlüğü protesto eylemi bugün de devam ediyor. Öğrenciler ve öğretim görevlileri rektörlük binasında oturma eylemlerini sürdürürken, Mimar Sinan Ünivetsitesi, İTÜ, İstanbul Üniversitesi ve YTÜ öğrencileri üniversite önüne geldi. İçeriye girmek isteyen gruba güvenlik görevlileri müdahalei etmek istedi. Ancak grup güvenlik görevlilerini aşarak üniversite bahçesine girmeyi başardı.

Haberin Tamamı İçin:

Galatasaray Üniversitesi'nde öğrenciler rektörlük binasını sardı | Yurt Gazetesi

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, rektörün istifası talebiyle eylem yapıyor. 600 kadar öğrenci, rektörlük etrafına kurulan bariyelleri kırarak içeri girdi. Rektör binanın dışına çıkamıyor.

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, ODTÜ'yü kınama metninde imzası olan rektörün istifası talebiyle eylem yapıyor.

Dün basın açıklaması yapan Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, bugün de 12.00-14.00 saatleri arasında dersleri boykot etti. Forum düzenleyen öğrenciler, AKP'nin şiddet politikasına tepki gösterdi. "Bu rektör bizim rektörümüz değil" diyen öğrenciler, Galatasaray Üniversitesi Rektörü'nün istifa etmesi gerektiğini dile getirdi.

Öğrenciler, foruma davet ettikleri ancak "burada değil" denilen rektörün okulda olduğunu öğrenince rektörlüğe yürüdü. 600'ü aşkın öğrenci, rektör ile görüşmek istedi. Ancak rektör görüşmeyi reddetti. Öğrenciler bunun üzerine, bariyelleri kaldırdı.

Sık sık "Rektör istifa", "Her yer ODTÜ, her yer direniş", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganları atılıyor. Rektör binadan dışarı çıkamıyor. (ETHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiArda TuranGalatasaray Spor KulübüGalatasaray ÜniversitesiİstanbulMarmara ÜniversitesiOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisolay
Görüş Bildir