Facebook Veri Merkezinde Yağmur Yağmış!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Facebook Veri Merkezinde Yağmur Yağmış!

Facebook'un dev veri merkezinin başına gelen bu olaya, rüyanızda görseniz inanmazdınız!

Facebook 'un Oregon'daki veri merkezinin , içerisinde oluşan gerçek bulutlar ve yağmurlar nedeniyle sorunlar yaşadığı ortaya çıktı.

Prineville, Oregon'da bulunan, sosyal devin altyapısını oluşturan sunucuların 2011'in yaz aylarında nemle ilgili yaşadığı sorunlar nedeniyle birkaç dakikalık yağmura maruz kaldığı ortaya çıktı. Sunuculardan ve altyapıdan sorumlu Jay Parikh , The Register 'a yaptığı açıklamada telefonunun çaldığını ve veri merkezinde bir bulut olduğunun haberini aldığını söylüyor. Bulutun içeride mi yoksa dışarıda mı olduğunu soran Parikh, içeride yağmur yağdığını öğrenince paniğe kapılmış.

Sorunun nedeninin veri merkezinde kullanılan klima sistemi olduğu söyleniyor. Google ve Facebook gibi teknoloji devleri, yoğun olarak elektrik gücüne dayanan geleneksel soğutma birimleri yerine dışarıdaki havayı kullanan sistemlerden faydalanıyorlar. Prineville'ın çalışmaya başladığı ilk yaz aylarında ise tesislerin bina yönetimi sistemindeki bir sorun, yüksek sıcaklık ve düşük neme sahip havanın sıcak hava koridorları arasında durmaksızın dolaşmasına yol açmış. Su tabanlı evaporatif soğutma sisteminin havayı soğutması, sunuculara yönelik soğuk hava koridorlarının nem yapmasına neden olmuş.

Soğuk koridor sıcaklığının 26 santigrat dereceyi geçmesi ve göreceli nemin yüzde 95'i aşması, Open Compute sunucularının bu aşırı değişikliklere tepki vermesine yol açmış. Facebook'un zamanında yaptığı açıklamaya göre birçok sunucu, sorunlar nedeniyle yeniden başlamış ve bazıları güç kaynağının bozulması nedeniyle kapanmış.

Hatalarından ders alan Facebook, artık sunucuların güç kaynaklarını lastikten bir " yağmurluk " ile kaplıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMindFacebook
Görüş Bildir