Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Facebook, Patent Alımı Konusunda Google ve Yahoo'nun Önünde

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Facebook, Patent Alımı Konusunda Google ve Yahoo'nun Önünde

Facebook, Patent Alımı Konusunda Google ve Yahoo'nun Önünde

Sanal dünyada özellikle son yıllarda büyük şirketler arasında önemli patent savaşları yaşanmaya başlandı.Apple, Microsoft, Facebook, IBM, Yahoo, Google ve adını hatırlayamadığım bir çok marka bu savaşların tarafı oldu ve ciddi yargısal süreçler geçirmek zorunda kaldı.Peki patent savaşlarında son durum ne, biraz bunu irdeleyelim.

Geride bıraktığımız bir kaç içerisinde Facebook özellikle Microsoft'tan yaptığı paten satın alımlarıyla portföyünü genişletti.Microsoft'tan alınan 650 AOL patent ve patent uygulamasıyla şirket şu anda 1400 patent varlığına sahip.İşin ilginç yanı bu patentlerin Facebook tarafından sadece 46 tanesi orjinal olarak sicillendi ve kayıtlara alındı.

Son yıllarda ise Facebook'un patent alımı konusunda biraz daha stratejik adımlar attığını görüyoruz.Stratejik satın almalara yönelen şirket, bunun en son örneğini; Friendster sosyal ağ patent portföyü, bir grup Walker Dijital patent varlığı ve HP patent alımlarına 40 milyon dolar ödeyerek gösterdi.Yapılan bu satın alımlar Facebook'un halka arz öncesi ve sonrasında Yahoo ile olan patent ilişkilerini de etkilemiştir.Yahoo, sanal dünyanın patent konusunda ağlayan ve sürekli dava açan çocuğu haline gelmiştir.

Son yıllarda başarı grafiği oldukça düşen ve patent davalarıyla ünlenen Yahoo'nun bu davalarla ilgili önemli bir gerekçesini Microsoft ve IBM'e ait satın almalar oluşturuyor.Bu anlamda, AOL portföyü Facebook'un Yahoo'ya karşı kendisini savunması için yararlı olabilirdi fakat tam tersi oldu.Bir dönem Facebook'un Yahoo'ya karşı misilleme amaçlı satın aldığı patentler bu kez şirketin kendi başını ağrıyıtor.Zira Yahoo bu kez de bu misilleme amaçlı alınan patentlerin peşinde.Misilleme patentlerine büyük paralar ödeyen Facebook, bunun yerine Yahoo ile uzlaşma kartını kullansaydı görünen o ki daha karlı çıkacaktı.

Facebook'un bir başka savaşı ise Google cephesinde sürüyor.Google geçtiğimiz yıl Facebook'a rakip olabilmesi adına Google+'ı piyasaya sürdü.Google+ şimdiye kadar orta derece başarı elde ederken; Facebook, Google'ın patent portföyünü biraz daha ensesinde hissetmeye başladı.İki şirket arasındaki rekabet kızıştıkça Facebook patent varlıklarını koruma yoluna gitmeyi tercih ediyor.Öte yandan Android tabanlı Facebook telefonu söylentileri, iki şirket arasındaki bu mücadeleyi farklı noktalara getirebilir.Bu durum Facebook'u Google'ın başrol oyuncularından biri olduğu akıllı telefon pazarına doğrudan sokabilir.

Bir çok alanda olduğu gibi patent konusunda da savaşları devam eden bu şirketler süreç içerisinde birlikte çalışmayı da ihmal etmiyorlar.2007 yılında Google ile reklam ortaklığına giden Microsoft bu yolla Google'ın pazardaki tekelini kırmayı hedeflemişti.Facebook ve Microsoft'un Google'ın potansiyel tehdit varlığından bile rahatsız olduğu oldukça açık.

Facebook'un patent satın alımlarıyla ilgili Yahoo ile yapacağı anlaşmalar oldukça önemli.Bu ikili anlaşmalar Yahoo'nun gelecekteki Facebook karşıtı davalarının önüne geçeceği gibi Google'a karşı olan mücadelesinde de elini kuvvetlendirecektir.Gelecekte Google ile daha sıkı bir rekabete hazırlanan Facebook işini sıkı tutmak ve ayağının altındaki tüm engelleri temizlemek zorunda.Bu aşamada şirketler kendi stratejik satın alımlarıyla ilgilenmek zorunda.Bu durum şüphesiz ki Facebook'un halka arz sürecinde de işine yarayacaktır.

Sosyalmedyalar

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAndroidAppleDeepMindFacebookGoogleMicrosoftTercih
Görüş Bildir