Facebook Her Ay 1500 Kişinin Bilgilerini FBI'a Sızdırıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Facebook Her Ay 1500 Kişinin Bilgilerini FBI'a Sızdırıyor

Washington Post geçtiğimiz hafta, ‘PRISM’ adı verilen gizli bir program kapsamında, NSA ve FBI’ın teknoloji şirketlerinin sunucularından çok büyük miktarda ses, video, fotoğraf, e-posta, belge ve bağlantı bilgileri aldığını iddia etmiş; çok kısa bir süre sonra programın varlığı doğrulanmıştı. Hali hazırda bunun tartışması son derece hararetli bir şekilde sürerken, Facebook ABD Hükümeti’nin ne sıklıkla kendilerinden kullanıcı verilerini istediğini açıkladı.

Facebook’un yazılı olarak yaptığı açıklamayı Facebook Hukuk Danışmanı Ted Ullyot kaleme aldı. Ullyot, bu yılın başından günümüze kadar olan altı aylık periyotta, FBI’ın 9 bin – 10 bin arasında kişisel bilgi (ses, video, fotoğraf, e-posta, belge ve bağlantı) talebinde bulunduğunu açıkladı.

Ullyot’un verdiği sayıya bakarak, ABD’nin her ay yaklaşık 1500 Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerine ulaştığını söyleyebiliriz. Ayrıca bu verilerin ‘hükümet organları’ tarafından istendiğinin altı çiziliyor. Yani kayıp bir çocuğu arayan polisten, terörist aktiviteleri engellemeye çalışan bir askere kadar farkı farklı ABD’li istek üzerine tüm kişisel bilgilerimize erişebiliyor.

Ullyot, Facebook’un önümüdeki dönemlerde daha şeffaf olacağını ve hükümetin kendilerine başvurduğu ‘ulusal güvenlik’ durumlarını raporlayacaklarını belirtti.

Ullyot said Facebook was only permitted to disclose the number of requests after negotiations with “U.S. national security authorities,” where Facebook urged for more transparency around the orders the company is required to comply with. Going forward, Facebook will now include the number of national-security requests (including FISA-related ones) in a transparency report, and is the first company to be allowed to do so, Ullyot wrote.

Mark Zuckerberg geçtiğimiz haftalarda ‘PRISM’i duymadığını ve hükümetin kendilerinden veri almadığını iddia etmişti. Ullyot bununla ilgili aydınlatıcı bir açıklamada bulunmadı; ‘Facebook hükümetten gelen bazı taleplere reddediyor’ demekle yetindi.

Facebook’un yanı sıra Microsoft da PRISM’in ortaklarından ve ABD Hükümeti’ne bilgi akışı sağlıyor. Ancak, hükümetin ulusal güvenliği sağlamak için Facebook’u kullanması aklımızda bazı soru işaretleri yaratıyor. Yani teröristlerin veya suçluların Facebook üzerinden eylem planı yapacağını düşünmüyoruz. İşin bir diğer boyutu ise, PRISM ilk ortaya çıkarıldığında ABD vatandaşlarına ‘Bu sizin için değil yabancılar için’ gibi bir açıklama yapılması.

Stuff

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFacebookMark ZuckerbergMicrosoft
Görüş Bildir