Estonya’da Bilgisayar Dili 1’inci Sınıfa Girdi

 > -

Estonya'da mini mini birlere bile programlama öğretilecek

Estonya'da mini mini birlere bile programlama öğretilecek

Ülkemizde şu sıralar eğitim sistemiyle ilgili hararetli tartışmalar devam ediyor. Çocukların okula başlangıç yaşı, 4+4+4 gibi tartışmalar devam ederken eğitim sisteminde köklü bir değişikliğe hazırlanan diğer bir ülke de Estonya. Estonya ProgeTiiger ismindeki yeni projesiyle daha birinci sınıftan itibaren öğrencilere kodlama öğretmeyi planlıyor.

Estonya'da devlet okullarının yüzde 100'ünde yeni öğretim yılında başlayacak olan uygulamaya göre öğrenciler birinci sınıftan itibaren bilgisayar bilimi dersi almaya başlayacaklar. ''Mini mini birler, çalışkan ikiler'' bilgisayar kullanmayı da yine okullarındaki bilgisayar laboratuarlarında öğrenecekler. Tıpkı ülkemizdeki FATİH projesi gibi öğrencilere tablet dağıtmak da Estonya'da gündemde.

ProgeTiiger için öğretmenler eğitim almaya başlamış, fakat özel sektörün de projeye büyük desteği var. Öyle ki pek çok uzman bu sene okullarda çocuklara ders vermeyi planlıyormuş.

Haberin Tamamı İçin:

Estonya’da Bilgisayar Dili 1’inci Sınıfa Girdi

Estonya’da Bilgisayar Dili 1’inci Sınıfa Girdi

Teknolojiye giderek daha fazla yatırım yapan Estonya’da hükümet, ilkokullara birinci sınıftan itibaren bilgisayar kodu yazma dersleri koydu.

Son dönemde yüksek teknolojiye dayalı bir ekonomi oluşturmak üzere yatırım yapan Baltık ülkesi Estonya’da ilkokul öğretmenleri, gelecek aydan itibaren sınıflarda bilgi teknolojileri (IT) konusunda ders vermek üzere eğitilmeye başladı.

AB’ye 2004’te katılan 1.3 milyon nüfuslu ülkede birinci sınıftan itibaren program yazmayı sağlayan bilgisayar kodlama dersleri de verilecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4Avrupa BirliğiÖğretmen
Görüş Bildir