Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Elazığ'da '21. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları' Başladı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Elazığ'da '21. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları' Başladı

Elazığ'da '21. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları' Başladı

21. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları etkinlikleri, Fırat Üniversitesi kampüs alanı içerisinde başladı. Programa katılan Ferhat Göçer, şarkıları ile geceye renk kattı.

Etkinliklere Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, İl Emniyet Müdürü Ayhan Buran ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şiir akşamı etkinlikleri çerçevesinde Ferhat Göçer söylediği şarkılar ile Elazığ'daki sevenlerine mutlu bir gece yaşattı. Yaklaşık 3 saat süren konser vatandaşların bir hayli beğenisini topladı.

Program sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ferhat Göçer, "Türkiye'nin bu güzide şehrinde konser vermek çok güzeldi. Ümit ediyorum ki kısa sürede tekrar böyle bir etkinlik olur. Bu vesile ile Elazğspor'un ligde kalmasını da kutlamış oldum" şeklinde konuştu.

Batı Kitabevi’nde gerçekleştirilen imza programına Vali Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk ile konuk yazar ve şairler katıldılar.

Konuk yazar ve şairlere hitaben bir konuşma yapan Vali Muammer Erol katılımcı konukları 21 yıldır devam eden Hazar Şiir Akşamları ve Elazığlılar adına konuk etmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi. Şiir akşamlarının bu yıl Yahya Kemal Beyatlı anısına ve İstanbul temalı olarak gerçekleştirildiğini söyleyen Vali Erol, Elazığ’ın önemli bir kültür birikimine sahip olduğunu, şiir akşamlarının da bunun bir yansıması olduğunu söyledi.

Kazakistan’dan katılan şairler Kazakistan’ın Petropavlovsk Şehri Valisi Samet İskenderov tarafından Vali Muammer Erol’a hitaben yazılan, Kazakistan Türkiye dostluğuna ve Hazar Şiir Akşamları’nın önemine değinen mektubunu okuyarak takdim ettiler.

Programda daha sonra şiir akşamlarına katılan yazar ve şairler kitaplarını imzalayarak Vali Erol’a takdim ettiler ve şiirlerinden örnekler sundular.

Şiir Akşamlarının programı şu şekilde gerçekleşecek.

20 Haziran 2013- Perşembe

İmza Günü Programı

Yer : Batı Kitap ve Kırtasiye

Saat : 14:00

Konser Programı

Ferhat Göçer

Saat : 20.30

Yer : Üniversite Evi Önü Şenlik Alanı

21 Haziran 2013- Cuma

Sergiler

-Karpostallarla Eski İstanbul Sergisi

-Yahya Kemal Fotoğrafları ve El Yazıları Özel Sergisi (Alper Çeker)

-Yahya Kemal ve İstanbul İllüstrasyon Sergisi (Kreatif Yönetmen: Yrd. Doç. Dr. Tamer Kavuran)

Yer : Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi

Saat : 09:00-10:00

Tanışma Toplantısı - Hazar Şiir Akşamları Sinevizyon Gösterisi

Yer: Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi

Saat : 09:15-10:20

"İstanbul" Konferansı

Konuşmacı: Prof.Dr. Mustafa Koç

Yer: Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi

Saat : 10:20-12:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı Konseri

Yer : PTT Meydanı

Saat : 14:00-14.30

Şairler Yürüyüşü-Şiir Akşamları Açılış Töreni

Eski Belediye Binası önünden Öğretmenevi önüne

Türk Bayrağı, Mehter Takımı eşliğinde, protokol, davetliler, şair ve yazarlar, öğrenciler ve halkın katılımıyla Öğretmenevinin önüne varış.

-Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

-Halk Oyunları

Açılış Konuşmaları : Türk şairler adına Yahya Akengin, Türkiye dışından katılan şairler adına Azerbaycan'dan Almas Binnatova,Vakıf ve Dernekler adına Yakup Ömeroğlu, F.Ü. Rektörü Prof. Dr Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu, Elazığ Valisi Muammer Erol.

Yer : Öğretmenevi Önü

Saat : 14:30-16:15

İstanbul Şarkıları

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu

Yer : Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi

Saat : 20:30

22 Haziran 2013- Cumartesi

İlçe Programları - (Baskil-Karakoçan-Keban-Kovancılar-Palu-Sivrice)

08.15 Hareket

09.30-11.30 Program

13.00 Dönüş

Şiir Akşamları Paneli

Oturum Başkanı : Ahmet Tevfik Ozan

Yer : Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi (Salon 2)

Saat : 09:30-11:30

"Edebiyatta İstanbul" Paneli

Moderatör: Bahtiyar Aslan, Konuşmacılar: Atilla Şentürk (Divan Edebiyatında İstanbul), Şeyma Güngör (Halk Edebiyatında İstanbul), Süleyman Erguner (Yahya Kemal ve Türk Musikisi), Almas Ulvi Binnatova-Azerbaycan (Yahya Kemal'in Poetik İstanbul" Düşünceleri), İsa Kocakaplan -(Yahya Kemal’de Milliyet anlayışı ve İstanbul).

Yer : Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi

Saat : 13:30-15:30

Liselerarası Yahya Kemal Beyatlı Bilgi Yarışması Finali

Yer : Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi

Saat : 15:30-17:30

HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI (Tüm şairlerin katılımıyla şiir gecesi)

Yer : Özel İdare Sosyal Tesisleri-Sivrice

Saat : 20.30

23 Haziran 2013- Pazar

Gezi Programı

Harput – Keban

21.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’na şiirleri ile ses verecek olan şairler ise şu isimlerden oluşuyor. Özcan Ünlü, Adem Turan, Ali Akbaş, Bahtiyar Aslan, Bulat Kozhakhmetov-Kazakistan, Cansın Erol, Dayundur Taghıyev-Azerbaycan, Ekrem Kaftan, Emel Kaya-K.K.T.C, Gullu Karanfıl-Gagavuzya, Iskender Muzbeg-Kosova, İbrahim Yavuz Zarifoğlu, İlhami Emin-Makedonya, Jabborov Turamırza-Özbekistan, Kunduz Avashova –Kırgızistan, Leyla Şerif Emin-Makedonya, Maksutkhan Zhakyp-Kazakistan, Mehmet Narlı, Muhammed Ali Eşmeli, Necdet Karasevda, Nurullah Genç, Oktyamkhan Khaldarova- Özbekistan, Refat Abduzhemılıev-Kırım, Yahya Akengin.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Azerbaycanİstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesiİstiklal MarşıKitapKonser
Görüş Bildir