Dünya Tarihinin En Değerli 9 Şirketi

 > -

Dünya Tarihinin En Değerli 9 Şirketi

Ağustos 2012'de Apple, dünyanın en değerli şirketler sıralamasında Exxon-Mobil'i geçerek birinci sıraya yerleştiğinde, "en değerli" kavramının gerçek kavramı ve enflasyonun buna etkisi tartışılmaya başlandı. Apple'in 2012'de ki değeri 661 milyar dolar ile zirve yaptı ve bu şu ana kadar ulaşılan en büyük rakamdı. Fakat enflasyon değerleri uygulandığında tarihte kurulmuş dev şirketlerin değerleri bunu haksız çıkarabilir. İşte enflasyon değerleriyle yeniden düzenlenmiş gelmiş geçmiş en değerli 9 şirket...

9. Exxon-Mobil, 2007

2007 değeri: 513.3 milyar dolar, 2012'ye uyarlanmış değeri: 572.9 milyar dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: Exxon-Mobil birleşmeyle büyümenin öncü şirketidir. Yıllarca enerji endüstrisinin lideri olan şirket, 1999'da devlet eliyle Standard Oil ile birleşerek daha da büyüdü ve önce Jersey Standard and Socony ismini aldı, daha sonra tekrar Exxon-Mobil ismine geri döndü. Şirket liderliğini geniş kaynakları, üretimini sürekli büyütmesi ve sektörde lider olmasıyla en değerli şirket ünvanını kazandı.

Sonrasında Ne Oldu: Şirketin yıldızı düşen petrol fiyatlarıyla birlikte sönmeye başladı. Yine de zirvedeki yerinden çok fazla uzaklaşmadı.

Bugünkü Değeri: 421 milyar Dolar ( NASDAQ verilerine göre dünyada 2. Sırada)

8. Apple, Ağustos 2012

2012 değeri: 661.6 Milyar Dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: Apple 1990lar'ın ortasında; hedefsiz ürünler, kötü market seçimleri ve sadece Mac severlere hitap edecek fiyat politikası nedeniyle neredeyse çökme noktasına gelse de, kuruculardan Steve Jobs sayesinde tekrar hayata döndü. Ürün yelpazesini daraltıp basitleştirdi, orijinal dizayn etiği yerleştirdi ve medya yürütücü, akıllı telefon, tablet endüstrisinde egemenliği sağladı.

Sonrasında Ne Oldu: 2011'de Jobs'un emekliliği ve hemen ardından vefatı, şirketin uzun vadeli planlarının sorgulanmasına sebep oldu. Apple'ın ana ürünler iPhone ve iPad'e getirilen güncellemeler ve yeni ürün mini iPad, satışların ve büyümenin devam etmesini sağladı. Ama şirketin devrimsel ürünler geliştirmek yerine olanları geliştirme çabası şirketin geleceği hakkında endişelerin sürmesine sebep oluyor. Düşen büyüme değerleri şirketin stoklarının eylülden beri %15 düşmesine neden oldu.

Bugünkü Değeri: 560 Milyar Dolar (NASDAQ verilerine göre dünyada 1. sırada.)

7. Microsoft,1999

1999 Değeri: 620.6 Milyar Dolar 2012'ye Uyarlanmış Değeri: 851 Milyar Dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: Microsoft 1981'de ürettiği işletim sistemlerini IBM'e satmak yerine kendi kişisel bilgisayarını (PC) üretmeye başladığında, bilgisayar deviyle büyük bir lisans sözleşmesine imza attı. PC ve Clone satışları patladığında, satılan her bilgisayarla değeri biraz daha büyüdü ve bilişim sektöründe zirveye taşındı. 10 Yıl sonra Windows şekline büründükten sonra da bu büyüme devam etti.

Sonrasında Ne Oldu: Dünya değişti ve sürücüler geliştikçe mobil bilişim sektörü devraldı. Microsoft ise bu duruma yeterince ayak uyduramadı. Sonuç olarak PC büyümesi yavaşlayıp durunca şirketin değeri de eridi. Akıllı telefon ve tablet sektörlerinde biraz olsun tutunmaya çalıştılar.Şu anda ise Wİndows 8 ve Windows Phone 8 ile sektörde tutunuyorlar.

Bugünkü Değeri: 273.5 Milyar Dolar ( Forbes Global 2000 Listesinde 42. Sırada)

6. PetroChina, 2007

2007 Değeri: 1 Trilyon Dolar 2012'ye Uyarlanmış Değeri: 1.12 Trilyon Dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: 2007'de Çin'in en büyük petrol şirketi olarak kurulan devlet elindeki şirket, 2007'de Şangay borsasında halka arz edildi. İlk günlerde yatırımcıların söylentileri ve kaynak genişliği sayesinde dünyada değeri 1 trilyon doları gören ilk şirket oldu. Daha sonra borsa değeri hızla olağan değerlere geriledi.

Sonrasında Ne Oldu: Şirket global çapta etkinliğini göstermeye devam etti, Exxon-Mobil ve Encana ile anlaşmalar yaptı,2009'da ise Asya'nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere Çin'in en büyük rafinerisini kurdu.

Bugünkü Değeri: 294.7 Milyar Dolar ( Forbes Global 2000 Listesi verilerine göre dünyada 7. sırada.)

5. IBM, 1967

1967 Değeri: 193 Milyar Dolar, 2012'ye Uyarlanmış Değeri: 1.3 Trilyon Dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: Araştırma ve geliştirmeye verilen önem IBM'in rakiplerinden önce yeni teknolojileri piyasaya sürmesini sağladı. Standartları belirleyen satışlarıyla tüm sektörlerle ve hükumet ile iyi ilişkiler kurdular. American Airlines ile anlaşarak ilk hava yolu kontrol sistemi olan SABRE'yi ürettiler ve NASA'nın uzay programları için sistemler yarattılar. Böylelikle kazandıkları güven sayesinde en çok tercih edilen bilişim markası oldular.

Sonrasında Ne Oldu: Kişisel bilgisayar yeniliğini IBM getirmedi ama kendi çatısı altında ücreti karşılanabilir makineler üreterek bunun önünü açtı. 1991'de Lexmark markasıyla ilk yazıcıyı ürettiler ve 2005'de kişisel bilgisayar üretimin Çin merkezli Lenovo'ya devrettiler. 2012'de PwC'y satın aldılar ve şu an teknoloji servisleri sektöründe dünyada liderler.

Bugünkü Değeri: 238.7 Milyar Dolar ( Forbes Global 2000 listesinde şu an dünyada 32. sırada. )

4. Saudi Aramco, 2012

2012 Değeri: 3.6 Trilyon Dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: Şirketin büyüklüğü dünyanın en büyük petrol rezervlerinin kontrolünü henüz kuruluş aşamasındayken sağlamasına bağlı. 1933'de Suudi Arabistan'ın delmeye başlanma izniyle beraber işe başladılar. 1980'de tamamen devlete ait oldular. Şirket şu an tüm dünyadaki listelerde zirvede olmasını 260 milyarlık petrol rezervleri ve yıllık 7.9 milyarlık petrol üretimlerine borçlu. Şu an ki varil başına 90 dolar fiyatıyla potansiyel 23.4 trilyon dolarlık gelire sahipler.

Sonrasında Ne Oldu: Şirket üretim kapasitesini sürekli olarak arttırmaya devam ediyor.

3. The South Sea Company , 1720

1720 Değeri: 200 Milyon İngiliz Poundu 2012'ye Uyarlanmış Değeri: 4 Trilyon Dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: Şirketin geçmişi çoğunlukla Mississipi şirketine bağlı. İki şirkette büyümelerini gelecekleri hakkındaki yanlış spekülasyonlara borçlu. Aradaki fark ise bu şirketi İngiltere hükumetinin yönetmesi İspanyol kontrolündeki Güney Amerika'yı ele geçirmeleriydi. Rüya sona erdiğinde ise makul değerlere gerilediler.

Sonrasında Ne Oldu: 1720'de borsa değeri, yatırımcıların şişirme söylentileri fark etmesi ile hızlıca düştü. 19. yüzyılın ortalarında dağılana dek ticaretten çekilip İngiltere Hükumetinin bütçe ayarlamalarını kontrol ettiler.

2. The Mississippi Company ,1720

1720 Değeri: 300 Milyon İngiliz Poundu, 2012'ye Uyarlanmış Değeri: 6 Trilyon Dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: Şirket 1684'de yeni dünyayla ticaret geliştirmek için kuruldu. Fransa Ulusal Bankası'nın müdürü John Law tarafından satın alındı ve dikkatini Lousiana ve Kuzey Amerika'da ki Fransız kolonileri ile ticarete çevirdi. Bu şirket hakkındaki yanlış söylentiler de değerini yirmiye katladı.

Sonrasında Ne Oldu: Balon yine patladı, Fransa hükumeti şirketin borsa değerlerinin bir hiç olduğunu açıklayınca 1720'de iflasını açıkladı.

1. The Dutch East India Company , 1637

1637 Değeri: 78 Milyon Hollanda Guldeni, 2102'ye Uyarlanmış Değeri: 7.4 Trilyon dolar

Nasıl Bu Kadar Büyüdü: 1602'de baharat ticareti yaparak dünyanın ilk borsasına giren ilk ticaret şirketi olarak kuruldu. Avrupa ve Asya arasında ticaret yapan en büyük filoydu. Lale soğanının değeri hakkındaki şişirilmiş spekülasyonlar şirketin 17. yüzyılda devleşmesini sağladı. Lale çılgınlığı modern çoğu örneği gibi çabuk sona erdi, ama ondan önce dünyanın en büyük şirketini yarattı.

Sonrasında Ne Oldu: 1637'de lale çılgınlığı sona erdiğinde baharat ticaretine geri döndü ve 1800'de sonlandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taha.izyurdu

google?

Başlıklar

Akıllı telefonAppleBorsaÇinFransaİngiltereLenovoMicrosoftSuudi ArabistanTercihUzayWindows 8
Görüş Bildir