KESK ve DİSK'ten Direnişe Destek Eylemi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

DİSK ve KESK Bugün Greve Gidiyor

Gezi Parkı direnişine destek vermek için DİSK ve KESK'ten grev kararı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikları Konferasyonu (DİSK) bugün 12.00 itibariyle greve gidiyor.

İnternet sayfasında açıklama yapan KESK, "Yürütme Kurulu'muz, daha önce iş güvenliği ve çalışma koşulları sebebiyle 5 Haziran'da çıkmaya karar verdiğimiz greve; son günlerde yaşanan olaylarla artık mesele sadece iş güvenliği olmadığı için, can güvenliği de işin içine girdiği için, insanca yaşam ve demokratik taleplerimiz adına yarın öğlen başlama kararı aldı" dedi.

KESK'in bünyesinde, aralarında Eğitim-Sen, Haber-Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES) ve Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TümBelSen) da olmak üzere toplam 11 sendika bulunuyor.

KESK açıklamasında, sendikalara üye yaklaşık 240.000 sendikalı çalışan bulunduğunu belirtti.

DİSK de Gezi Parkı’nın korunması için başlayan ve ülke geneline yayılan direnişe ilişkin son gelişmelerle ilgili eylem kararı aldı.

DİSK Yönetim Kurulu yarın Başkanlar Kurulu’nu acil olarak toplantıya çağırdı. Başkanlar Kurulu alınan kararların hayata geçirilmesi doğrultusunda eylem programını oluşturacak.

DİSK'in açıklamasına göre, ilk adımda, yarın saat 12:00-14:00 arasında tüm işyerlerinde ve alanlarda bildiriler okunacak.

Çarşamba gününden itibaren ise ihtar eylemleri yaygınlaştırılarak sürdürülecek. DİSK, hükümet durmazsa ''hayatı durduracağız'' açıklamasını da yaptı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Kesk ve Disk'ten Direnişe Destek Eylemi

KESK'ten yapılan açıklamada "Bilindiği üzere KESK olarak güvenceli iş ve ücret güvencesi talebiyle 5 Haziran'da Uyarı Grevi yapacağımızı ilan etmiştik. Ancak Gezi parkının ranta açılmasına karşı yedi gün önce başlayan tamamen barışçıl eylemleri bastırmaya yönelik devlet terörü insanların can güvenliklerini ortadan kaldıran bir boyutta sürdürülmektedir" denildi.

''AKP faşizmine karşı işyerlerinde ve alanlarda mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz'' başlıklı açıklamaya göre, grev 5 Haziran Çarşamba günü de devam edecek.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK de Gezi Parkı'nın korunması için başlayan ve ülke geneline yayılan direnişe ilişkin son gelişmelerle ilgili eylem kararı aldı.

DİSK Yönetim Kurulu bugün Başkanlar Kurulu'nu acil olarak toplantıya çağırdı. Başkanlar Kurulu alınan kararların hayata geçirilmesi doğrultusunda eylem programını oluşturacak.

DİSK'in açıklamasına göre, ilk adımda, bugün TSİ 12.00-14.00 arasında tüm işyerlerinde ve alanlarda bildiriler okundu.

Çarşamba gününden itibaren ise ihtar eylemleri yaygınlaştırılarak sürdürülecek. DİSK, 'Hükümet durmazsa hayatı durduracağız' başlıklı açıklamasında "Bizler ülkemize dair sorumluluğumuz gereği, Başta Başbakan olmak üzere AKP iktidarını Taksim'den Türkiye'ye yayılan direnişin şartlarını yerine getirmeye çağırıyoruz." ifadelerine yer verdi ve bu şartları şöyle sıraladı: Taksim Gezi Parkı'nın park olarak kalacağı resmen ilan edilmelidir. Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli ve istifa etmelidir, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır. Ülkenin dört bir yanında gözaltına alınan binlerce kişi hakkında hiçbir soruşturma açılmayacağı ilan edilmeli, yaratılan mağduriyetler nedeniyle halktan özür dilenmelidir. Taksim başta olmak üzere Türkiye'deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir.

DİSK, yapılan açıklamada "Bu şartlar gayet açık, net ve meşrudur. Bu taleplere karşı uygulanan şiddet ise gayrimeşrudur. Erdoğan'ın ifadesiyle 'Kendi halkına zulüm eden iktidar, meşruiyetini bitirmiş demektir' görüşüne yer verdi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBiber GazıGezi Parkı
Görüş Bildir