Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dikkat..! Bebeğinizin Güvene İhtiyacı Var…

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Dikkat..! Bebeğinizin Güvene İhtiyacı Var…

Dikkat..! Bebeğinizin Güvene İhtiyacı Var…

Anne karnında başlayan hayatta anne vücudu bebeğin korunması, kollanması ve canlılığını sürdürmesi üzerine düzenlenmiştir.

Bebeğin fizik bedeni yaşama uyum sağlayacak şekilde anne karnında gelişirken, ruhsal- duygusal verilerle bilinçaltı programda yazılmaya başlar. Bilinçaltının görevi kişiyi güvenli alanda tutarak canlılığı korumak, kişinin hayatta kalmasını sağlamaktır.

Tüm canlıların ortak programı hayatta kalmaya yönelik yazılımlarının olmasıdır. İnsandaki bu yazılım anne karnında çevreden gelen uyarılarla annenin duygu ve hisleri ile bilinçaltına yazılmaya başlar.

Anne de stres oluşturan duygular, hisler yani ‘’tehlikedeyim’’ mesajı bedende stres hormonlarını ( adrenalin- noradrenalin) açığa çıkarır.

Annenin Stresi Bebeği doğrudan Etkiler!

Annenin duygu durumunu bir sünger gibi emen bebek fizik bedendeki strese bağlı değişimlerden de olumsuz etkilenir. Annedeki stres ve negatif duygu durumu sürekli ise yani ‘’tehlikedeyim’’ mesajı anne bedeninde dolaşıyorsa bebek kendini güvensiz hissetmeye başlar. Sürekli stres, erişkin insan gibi bebeğinde fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkiler.

Yapılan birçok çalışma huzurlu bebekler için huzurlu hamileliğin şart olduğunu gösteriyor. Ve yine birçok psikolojik sorunun daha anne karnında iken, bedendeki negatif hislere bağlı olduğu biliniyor.

Yapılan bir çalışma da annesini emmeyi ısrarla reddeden bir yeni doğan başka bir anneye verildiğinde rahatlıkla emdiği görülüyor. Bebeğin annesi ile konuşmalar sonucu gebeliği hiç istemediğini, eşinin ısrarı ile hamile kaldığını ve bu bebeği hiç kabullenemediğini söylüyor. Bu durumda bebeğin bilinçaltı, kendisini istemeyen bir kişinin yanında güven hissetmediğinden yakın teması da reddediyor.

Bebeğinizin Huzurunu Sağlayın

İhtiyacı olan güveni hissetmeyen bebekler daima huzursuzdur. Bu bilgiler ışığında huzursuz bebeklere baktığımızda, uykusuzluk, gaz sıkışmaları, sık sık hastalanmalarına, ağlamalarına çare bulmaya çalıştığımızda öncelikle anne- babanın güven ve huzuru sağlanmalıdır.

Yenidoğan döneminde kendini sadece ağlamaları ile ifade edebilen bebeklerin çoğunun ağlaması ‘’çevremde kim var? kim yok? güvende miyim?’’i test etme ağlamalarıdır. Bu ağlamalarda sürekli ağzına bir şey sokulan bebek büyüdüğünde her can sıkıntısında bir şey yiyerek rahatlamaya çalışan bir birey olur.

Negatif duygular, korkular, endişeler kişinin enerji akışını olumsuz etkilediği gibi bebeği de olumsuz etkiler. Negatif beklentilerini, stresini ve olumsuzluklarını çevresine de yayan insanların yanında nasılda huzursuz olduğumuzu hatırlarsak,daha anne karnında, yeni doğmuş dönemde tamamen savunmasız ve güvene ihtiyaç duyan insan yavrusunun anne – babadan gelen negatif enerji akışları ile ne kadar da olumsuz etkilenebileceğini daha iyi anlayabiliriz.

Gebelik Öncesi Kendiniz ile Barışın

Çiftler bebeklerinin sağlıklı ve huzurlu olmasını istiyorlarsa öncelikle kendi huzurlarını tesis etmelidirler. Bu anlamda anne adayının gebe kalmakla, anne olmakla, doğumla veya doğum sonrası dönemle ilgili bir sıkıntısı, sorumluluk alma ile ilgili bir kaygısı varsa gebelik öncesi bunları akıtmalıdır.

Kötü giden bir evlilikte iletişimleri iyi olmayan bir çift çocuğu, durumu kurtarıcı olarak görmemelidir. Zira bu negatif duygularla beslenen çocuğun ne kendisini ne de aileyi kurtarmaya gücü yetebilir?

Bebeğinize Sevildiğini Hissettirin

Anne karnındaki bebeklerin ihtiyaçları bizimkiler kadar karmaşık değildir. Tek istekleri sevildiklerini hissetmek, güvenli bir ortamda olduklarını bilmektir. Kendinizi dokuz ay bir odada, dokunsal, duygusal ve sosyal tüm ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını hissedin.

Bebeğinizin bu sade ihtiyaçlarını anne ve baba olarak karşılamanız ona sözel ve kalbi sevgilerinizi iletmeniz bebeğiniz için önemli ve yeterlidir. Bu sevgi ve güven bağını kurmada sorun varsa mutlaka destek almalısınız. Anne veya baba adayı eğer bu bağı kuramıyorsa stres altındadır, kendini güvende hissetmiyordur, şimdi veya gelecekle ilgili kaygıları vardır.Ve bu kaygılardan arınmadan bedeninizde bir bebek oluşmaya başladığında bebeğiniz hem hamilelik boyunca hem de tüm yaşamında bunun sancılarını çekecektir.

Güvenli bir hamilelik keyifli bir doğum yolculuğu planı çocuğunuz için yapacağınız en önemli yatırımdır. Güven dolu bir anne karnı yaşamı ve güvenle hayatı selamlayan bir kişinin kolay kolay sırtı yere gelmeyecektir..

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

hamilehamilelik
Görüş Bildir