Deprem Dede: 'İstanbul İçin Riskli Yıl 2014'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Işıkara: 6'nın Üzerinde Deprem Olursa Şaşırmam

Işıkara: 6'nın Üzerinde Deprem Olursa Şaşırmam

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kütahya ve İzmir'de yaşanan depremleri yorumladı. Işıkara "İzmir'de sıra dışı bir durum yok. Kütahya için de 'yeni bir fay oluştu' denemez. Mevcut fay harekete geçti. 4 Haziran'a kadar 5'in üzerinde bir deprem olursa için sürpriz olmaz. İstatistiklere bakıldığında şu aralar Türkiye'nin herhangi bir yerinde 6 ve 6'nın üzerinde bir deprem olursa şaşırmam" dedi. Toplumda deprem bilinci yeterince oluşmuş değil. Ama çok da mesafe aldığımızı söyleyebilirim. Binalarınızı kontrol ettirin, yeni bir ev alacaksanız, kiralayacaksanız depremde güvenli bir olup olmadığı konusunda hassas davranın. Depremden korunmanın en güzel yolu, güvenli yapıdır. 3-4 gündür yaşadığımız 4 ila 4,9 arasındaki depremler Türkiye'de iki üç günde bir olur. Şaşırmam Bu Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunun habercisidir. Seni uyarıyor 'ben buradayım, sorumlu davranmak zorundasın' diyor.

3+1 demeyin güvence verin

Haberin Tamamı İçin:

Deprem Dede: 'İstanbul İçin Riskli Yıl 2014'

Bilim insanları depremi önceden haber veren sistemler üzerinde yoğun bir şekilde çalışırken ve depremi saniyeler öncesinden haber veren sistemler büyük başarı olarak değerlendirilirken, "Deprem Dede" olası bir İstanbul depremi için 2 yıl sonraya tarih verdi: 2014. Şaka bir yana, bu elbette bir öngörü. Ancak Prof. Dr. Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, ilk kez olası İstanbul depremi için bir tarih telaffuz ediyor. Aynı zamanda Kandilli Rasathanesi eski müdürü olan Işıkara Akşam Gazetesine şöyle konuşmuş: “Marmara'da bir deprem tehlikesi var. Bir öngörüm var. İşte o zaman İstanbul, depremi yaşayacak. 17 Ağustos'un bittiği yer ile 1912 depreminde Mürefte, Şarköy'ün bittiği yer arasında kırılmamış bir parça var. Bilim adamlarının konuştuğu hep o parça. Adaların güneyine düşüyor ve Tekirdağ'a doğru uzanıyor. 'Weiibl Olasılık Fonksiyonu' adı verilen bir fonksiyonla bazı hesaplamalar yaptım. Yaparken de Marmara'da meydana gelen 9'un üzerindeki depremleri aldım. Bu yaklaşık 7 şiddetinin üzerine tekabül de edebilir. Fonksiyonun çalışma prensibi şu. Olaylar arasındaki zaman farkları alınır. Sabit olmayan, yani iki deprem arasında kaç yıl varsa örneğin 50-60 yıl, takip eden süreçte 70 ila 80 ya da 90 ila 100 sene vardır.

1900'den önceki verileri de alarak bu olasılık dağılımını uyguladığınız zaman karşıma çıkan manzara şu: 2014. Yani Marmar...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimDepremİstanbulİzmirKütahyaTekirdağdeprem
Görüş Bildir