Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BSFA Ödülü Adam Roberts'ın

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

BSFA Ödülü Adam Roberts'ın

Britanya Bilim Kurgu Derneği’nin (BSFA) en iyi roman ödülünü uzayda geçen detektiflik romanı “Jack Glass”la Adam Roberts kazandı.

Adam Roberts ödülü kazanırken BSFA ödülünün daha önceki galibi Ken MacLeod’u geride bıraktı. McLeod, 2009’da Booker ödülünü Roberts’in romanı “Yellow Blue Tibia”nın kazanması gerektiğini söylemişti.

Klasik bilimkurgu kurmacası ile polisiye kurmaca arasında gezinen “Jack Glass”, yerküreyi sadece zenginlerin işgal ettiği, insanlığın daha yoksul kesimlerinin—Sumpolloi—ise yaşamlarını güneşin yörüngesindeki hayat destek kapsüllerinde sürdürdüğü gelecekteki bir güneş sisteminde yaşayan bir seri katilin hikâyesini anlatıyor.

Bu ilk ödülü

Roberts, “Epey uzun bir yazı kariyerim olmasına rağmen daha önce herhangi bir ödül kazanmamıştım; hiçbir şey ilk ödülümün BSFA’dan gelmiş olması kadar mutlu edemezdi beni” yorumunu yaptı.

BSFA ödül yönetmeni Donna Scott da “Jack Glass”ı “polisiye ve bilimkurguyu sosyopat bir kahramana ilişkin üç parçalı cazip bir anlatı halinde harmanlayan harika bir metin” olarak niteledi ve ekledi: “Bu kitap daha çok ödül kazanırsa şaşırmam. Adam Roberts’ın, edebiyat dünyasında İngiliz dilinde yazan en seçkin yazarlarımızdan biri olarak sivrileceği günlerin uzak olmadığı muhakkak.”

1958’den beri verilen BSFA ödülleri dernek üyelerinin oylarıyla belirleniyor. BSFA en iyi roman ödülünü kazananlar arasında Arthur C. Clarke, Philip K Dick, Terry Pratchett ve ödüle geçen yıl layık görülen Christopher Priest gibi isimler var.

Bu yılın en iyi kısa hikâye ödülünü de, dünyada nükleer savaş çıktığında ayda mahsur kalan bir grup astronotu anlattığı “Adrift on the Sea of Rains” adlı öyküsüyle Ian Sales kazandı. En iyi kurmaca dışı ödülünü World SF Blog’daki çalışmasıyla Dünya Fantezi Ödülü sahibi romancı Lavie Tidhar alırken, “Jack Glass”ın kapak tasarımı Blacksheep’e en iyi görsel çalışma ödülünü getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimİngiltereKitapSavaş
Görüş Bildir