Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gösteriler Borsayı Yerle Bir Etti

 > -

Borsa Sert Düştü, Faiz Yükseldi

Borsa Sert Düştü, Faiz Yükseldi

İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda geçen hafta başlayan eylemlerin, hafta sonu farklı illerde yüzbinlerce insanın katıldığı protestolara dönüşmesinin ardından siyasi tansiyondaki artışın etkisiyle Borsa İstanbul haftaya yoğun satışla başladı.

İlk işlemlerde yüzde 6’nın üzerinde düşüşle açılan borsa İstanbul’da kayıplar yüzde 8’in üzerine çıktı.

Saat 10.35 itibariyle BIST 100 Endeksi XU100 yüzde 4,58 kayıpla 82.063 puanda seyrediyor.

Uzun süre işlem yapılmayan 10 yıllık tahvilde ilk işlemler yüzde 7,08 seviyesinden gerçekleşti. 10 yıllık faiz Cuma günü yüzde 6,84 seviyesinden kapanmıştı.

FAİZ VE DOLAR YÜKSELDİ

Gösterge faiz ise 24 baz puanlık artışla güne yüzde 6,31'den başladı. Gösterge faiz saat 10.11 itibariyle yüzde 6,48 seviyesinde seyrediyor.

Protestoların ardından ilk tepkiyi veren döviz piyasasında güne 1,89'un üzerinde başlayan dolar 1,8914 liradan işlem görüyor.

İçişleri Bakanı Muammer Güler'in dün akşam yaptığı açıklamaya göre, 67 ilde 235 eylem gerçekleşirken, eylemler sırasında 939 kişinin gözaltına alındı ve 79 kişi yaralandı.

Haberin Tamamı İçin:

Borsada sert düşüş sürüyor!

Borsada sert düşüş sürüyor!

İlk seansta sert kayıplar yaşanan BİST'de satışlar sürüyor

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi ikinci seansa ilk seans kapanışına göre 112,80 puanlık yükselişle 80.217,26 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ilk seans kapanışına göre yüzde 0,14 oranında değer kazanırken, cuma günü kapanışına göre ise 5.772,75 puan ve yüzde 6,71 oranında değer kaybetti.

Analistler endeksin 80.000 - 82.000 bandı arasında dalgalı hareket etmeye devam edebileceğini ve ABD'de açıklanacak verilerin takip edileceğini kaydediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Borsada Son 10 Yılın En Kötü Kapanışı

Borsada Son 10 Yılın En Kötü Kapanışı

Gezi Parkı'nda başlayıp Türkiye geneline yayılan olayların yarattığı belirsizlik piyasaları çok kötü vurdu. Borsa İstanbul'da çok uzun yıllardır görülmeyen bir düşüş yaşanırken, kayıp yüzde 10'u aştı. Borsa günü yüzde 10.47 kayıpla 76 bin 983 puandan tamamladı. Borsa bu seviyede kayıpları en son 2003 yılındaki tezkere krizinde görmüştü.

BORSADA NELER OLDU?

 • Borsa güne Gezi Parkı'nda yaşanan olayların yarattığı stres nedeniyle güne yüzde 6.43 oranında çok sert bir düşüşle başladı.

 • Başbakan Erdoğan'ın konuşmasına kadar endekste hafif bir toparlanma eğilimi görüldü ve kayıplar yüzde 4.5'e kadar geriledi.

 • Ancak Erdoğan'ın konuşmasında beklediği yatıştırıcı tonu bulamayan borsada satışlar tekrar hız kazandı ve endeks ilk seansı yüzde 6.67 kayıpla 80 bin 253 puandan tamamladı.

 • İkinci seansta ise satışların artarak devam ettiği izleniyor. Borsadaki kayıp önce yüzde 8'in üzerine çıktı ve endeks 78 bin 900'lü rakamlara kadar geriledi.

 • Daha sonra bir satış dalgası daha geldi ve endeksteki kayıp yüzde 9.20'ye kadar ulaştı.

 • Borsa İstanbul Endeksi saat 15.00 itibariyle yüzde 8.50 kayıpla 78 bin 677 puandan işlem gördü.

 • Endeks saat 15.25 itibariyle hafifçe toparlanarak 79 bin 281 puana çıktı. Kayıp ise yüzde 7.8 olarak gerçekleşti.

DÜŞÜŞ TEKRAR HIZLANDI

 • Ancak satışlar saat 16.00'dan sonra tekrar hızlandı. Borsa 16.35 itibariyle yüzde 8.67 kayıpla 78 bin 860 puana geriledi.

 • Borsadaki satışlar bir türlü durmuyor. Endeks saat 17.15 itibariyle yüzde 9.79 kayıpla gün içi en düşük seviyesi olan 77 bin 569 puanı gördü.

 • Endeks saat 17.30 itibariyle yüzde 10.06 kayıpla 77 bin 340 puana indi.

 • Borsa günü yüzde 10.47 kayıpla 76 bin 983 puandan tamamladı.

CİDDİ BİR BELİRSİZLİK OLUŞTU

Bosphorus Capital Genel Müdürü Murat Salar , hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, piyasada bir panik havası olduğunu ve buna en büyük tepkiyi borsanın verdiğini söyledi. Yurtdışı piyasaların da iyi olmadığına dikkat çeken Salar, "Ancak esas düşüş Türkiye'de yaşanan olaylardan kaynaklanıyor. Çünkü ortada ciddi bir belirsizlik oluştu. Bu olaylar sürer mi sürmez mi veya sulh nasıl olacak kimse bilmiyor. İşte bu ciddi belirsizlik satış getiriyor" dedi. Salar, bir sükunet oluştuğunda ise fiyatlamaların tekrar düzelebileceğine işaret etti.

PROTESTOLAR YUMUŞARSA DÖNEBİLİR

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi , yaşanan düşüşte son günlerde gerçekleşen protestoların da etkisi olduğunu söyledi. Börümcekçi, "Düşüş eğilimini güçlendirdi protestolar. Ancak gelecek iyi haberler, protestoların yumuşaması ile birlikte sert toparlanma da görebiliriz. Eğer bu sert ortam devam ederse seviye olarak 77 bin 500'ler seviyesine düşer gibi gözüküyor. Gelecek iyi haberlerle birlikte bu seviyenin üstünde de toparlanma görülebilir" dedi.

YABANCILAR ETKİLİ

Radikal Gazetesi yazarı ekonomist Uğur Gürses ise yabancı yatırımcıların bu düşüşte etkili olduğunu söyledi. Gürses, Yabancı yatırımcılar gelişmeleri dikkatle izleyecek. 'Borsada düşüş, kurdaki yükseliş korktuğumuz kadar olmadı' diye rahat olmamak lazım. En ufak bir hareketlilikte tekrar satış olacaktır. Herkes birbirini gözlüyor yabancı yatırımcılar olarak. Bir hareket diğer hareketi de gözlemleyecek. Bu işi Türkiye nasıl çözmeye çalışıyor? En önemli gösterge bu olacak... Hükumet çözmeyi düşünüyor mu yoksa kutuplaşmayı artıracak mı? Piyasalar da bunu gözlemleyecek önümüzdeki günlerde" dedi.

DOLAR VE FAİZ YÜKSELİYOR

Hükümete yönelik gösterilerin siyasi tansiyonu artırması TL'yi bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi yaparken, tahvil piyasasında geçen az sayıdaki işlemde ise faiz sert yükseldi.

Cuma günü 1.8683 seviyesinde işlem gören dolar/TL güne 1.90 seviyesini test ederek başladı. En son Ocak 2012'de bu seviyeyi gören dolar/TL TSİ 1725'de 1.8892/1.8899 seviyesinden işlem görüyor.

Reuters'a konuşan üst düzey bir bankacı, piyasalarda son dönemde satışların nedeninin not artışı sonrası kâr realizasyonları, Fed'in çıkış stratejisinin yaklaşması ve son siyasi gelişmeler olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Bu olaylar daha fazla büyümez. Ama şunu da unutmamak lazım dünyada piyasalarında bir satış baskısı olacaksa bundan sonraki satış baskısında hangi gelişmekte olan ülke para biriminden daha fazla çıkalım dendiğinde geçen haftalarda Türkiye'den daha az çıkalım derken artık tam tersi, en çok Türkiye'den çıkalım, siyasi risk burada var diyecekler... Düne kadar bizi pozitif ayrıştıran bir hikayemiz vardı bundan sonra negatif ayrışma daha çok olacaktır."

Yatırımcıların fiyat vermekte zorlanması nedeniyle uzun süre işlem geçmeyen tahvil bono piyasasında ise 8 Mart 2023 itfalı, 10 yıllık tahvil, yüzde 7.16 ile Cuma gününe göre 30 baz puan üzerinde yükselişle güne başlarken gösterge tahvilde bileşik faiz yüzde 6.78 ile Nisan başından beri en yüksek seviye olan yüzde 6.78'e kadar yükseldi.

UZMANLAR NE DİYOR?

Finansbank Başekonomisti İnan Demir , "Geniş çaplı protestolar para birimi ve TL cinsi yatırım araçları üzerindeki baskıyı artırabilir. Bu haftanın yoğun veri gündemine (yurtiçindeki enflasyon verisi ve ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi) bağlı olarak negatif ortamın devam etmesi de bunda etkili olabilir. TCMB Başkanı Erdem Başcı'nın da Cuma günü belirttiği gibi, TCMB'nin TL'deki zayıflığa likidite koşullarını sıkılaştırarak karşılık vermesini bekliyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Gösteriler Borsayı Yerle Bir Etti

Borsa İstanbul 100 endeksi, günü, cuma günkü kapanışına göre 9.006,35 puanlık düşüşle 76.983,66 puandan tamamladı. Uzmanlar, sert düşüşte, başta İstanbul olmak üzere ülkenin pek çok yerinde devam eden gösterilerin etkisi olduğu yorumunu yaptı.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü cuma günü kapanışına göre 9.006,35 puanlık düşüşle 76.983,66 puandan tamamladı.

Hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri cuma günü kapanış değerlerine göre yaklaşık 63 milyar lira geriledi.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 10,47 oranında değer kaybederken böylece 17 Mart 2003 tarihinden beri gerçekleşen en yüksek oranlı düşüşü gerçekleştirmiş oldu. Borsa endeksi bu çapta bir değer kaybını en son, "Tezkere krizi"nin aşandığı Mart 2003'te yaşamış, 17 Mart 2003 günü borsa yüzde 10,57 oranında değer kaybetmişti.

Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri cuma günü kapanış fiyatlarına göre 614 milyar lirayken bugünkü düşüşle 551 milyar liraya kadar geriledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBorsaBorsa İstanbulDövizGezi ParkıİstanbulMuammer Güler
Görüş Bildir