Bedava İnternete Dikkat!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bedava İnternete Dikkat!

Bedava İnternete Dikkat!

Alışveriş merkezlerinde, kafelerde bedava internet buldum diye sevinme, sonrasında bilgilerim çalındı diye üzülme!

İnternetin hayatımızda hava, su, toprak, tahta kadar önemli olduğunu uzun uzun yazmayacağım, çünkü öyle. Hatta bir kısmımız için internet bağlantısı olmazsa olmazlar kategorisinden doğru dürüst bir yemekten daha önde geliyor. Bu yüzden günümüzün belli bir kısmında, örneğin dinlenirken, yemek yerken veya bir parkta, kafede boş boş otururken "dur şu internete bağlanayım da e-postalarıma bakayım, belki dünyanın en önemli mesajı gelmiştir" diyen kullanıcı sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok.

En çok bedava internet bizde

Belki biliyorsunuzdur, dünyada bedava interneti bizdeki kadar çok olan başka bir memleket yoktur. Hayır, bizde internet bedava demek istemiyorum. Aksine Avrupa'nın en pahalı internetini kullandığımızı sağır sultan bile biliyor. Benim söz ettiğim, kamuya açık alanlarda ve park, kafe, restoran gibi yerlerde sunulan bedava internet erişiminden söz ediyorum. Avrupa'da bir restorana gittiğinizde "internet bağlantınız var mı?" diye sorduğunuzda adama garip garip bakıyorlar, "yok bizde öyle şey" diyorlar. Bizde ise ya mutlaka ücretsiz bağlantı oluyor (şifresi de sekiz tane sıfır, kebapçının adı küçük harflerle 34 veya birden dokuza bir de de sıfır gibi bir şeyler oluyor) ya da "abi internet var da çalışmıyor, ama bak yandaki kafenin interneti şu şu şu" şeklinde bir yanıtla karşılaşıyoruz. Bedava internet vermeyen mekânlara kötü gözle bakıyoruz.

Önemli bir güvenlik açığı

Sağda solda bedava internet bulmaya alışmış olmamız beraberinde "bedava sirke baldan tatlıdır" atasözüne paralel olarak bu internet bağlantısının güvenliğini hiç sorgulamadan o bağlantıyı babamızın malı gibi kullanma özgürlüğünü getiriyor. Oysa kötü niyetli bir hacker'ın beş dakikada herhangi bir kamu alanında kurabileceği internet erişim noktası ile bağlanan herkesin tüm iletişimini kesintisiz olarak dinleyebileceği ve bunu kaydedip daha sonra içinden işine gelenleri (banka şifresi olur, mesajlardaki özel bilgiler olur vs.) istediği gibi kullanabileceği, bu bilgilere büyük para ödeyen suç kartellerine satabileceğini unutuyoruz. Her ne kadar "aman ne olacak?" diyenleri duyar gibi olsam da bu gerçekten çok büyük bir güvenlik açığı...

Bu yüzden siz siz olun restorana gidiyorsanız önceliğiniz yemek yemek, kafeye gidiyorsanız önceliğiniz kahve içmek ve bol bol sohbet etmek olsun. "Dur kablosuzu bir açayım da bakayım" deyip etrafta "free wi-fi, internetaccess, free internet, internet zone" gibi erişim noktaları görüp hemen balıklama atlayanlardan olmayın. Erişim noktasının öbür ucunda elinde olta, cebinde defter kalemle sizi ağına düşürmeyi bekleyen birinin olmayacağını hiçbir zaman garanti edemezsiniz.

Siz en iyisi sohbet etmeyecekseniz, ille de internet kullanacaksanız garsonlardan birini çağırın ve "burada internet var mı" diye sorun. 100 sorunun doksan sekizinde "var abi, şifresi de şu şu şu" şeklinde bir yanıtla karşılaşacağınızı ve bu internet bağlantısının görece olarak daha güvenli olduğunu (ama tam güvenli değil, onu da başka bir yazı konusu yapacağım) garanti ediyorum...

Chiponline

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir