Başbakan'a Söz Verdi, Elektrikli Otomobil Üretti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan'a Verdiği Sözü Tuttu

Başbakan'a Verdiği Sözü Tuttu

Yerli spor otomobil Etox'u üreten Ercan Malkoç, Başbakan Erdoğan'a verdiği sözü tuttu ve ODTÜ ile birlikte Etox'un elektrikli modelini geliştirdi.

ANKARA - Tamer Toğanaş

Bundan 6 yıl önce yerli spor otomobil Etox'u üreten Ercan Malkoç, Başbakan Erdoğan'a verdiği sözü tuttu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile birlikte Etox'un elektrikli modelini geliştirdi. Türkiye'de üretilen ilk elektrikli spor otomobil olan Etox, yaklaşık 20 ayda geliştirildi. Tam dolu şarj ile 180 kilometre yol gidebilen Etox, saatte 170 kilometre hıza çıkabiliyor.

Malkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk Etox'u ürettikten sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kırşehir'de bir toplantıda karşılaştıklarını ve Erdoğan'ın Etox ile çok ilgilendiğini söyledi.

Malkoç, şöyle devam etti:

''Bize, fosil yakıtlı araçlarla zaman kaybetmememizi öneren Sayın Başbakanımız, (Bu konuda dünyadan çok geriyiz. Bunun yerine elektrikli otomobile yönelin) dedi. Elektrikli otomobil çalışmalarını yeni başladığını, bunun Türkiye'nin otomobil sektöründe dünyayı yakalayabilmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Biz de bunun üzerine Sayın Başbakanımıza, elektrikli otomobil yapmaya söz verdik.''

Başbakan Erdoğan'ın, sözlerinin kendilerini kamçıladığını anlatan Malkoç, hemen çalışmalara başladıklarını ifade etti. Bu süreç içerisinde, yerli elektrikli motor ve batarya üretmeleri için iki ayrı firmayla anlaştıklarını belirten Malkoç, yerli elektrikli motor çalışmalarının son aşamaya geldiğini, çok kısa bir süre içinde tamamlanacağını bildirdi.

Daha sonra, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın San-Tez Projesi kapsamında ODTÜ ile elektrikli otomobilin geliştirilmesi çalışmalarına başladıklarını belirten Malkoç, 20 aylık bir çalışmanın ardından elektrikli Etox'u ürettiklerini kaydetti.

Elektrikli Etox'u, iç piyasaya sipariş yöntemiyle yapmayı planladıklarını ifade eden Malkoç, ''Başbakanımıza verdiğimiz sözü yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBilimOrta Doğu Teknik ÜniversitesiRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir