Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şimşek: 'Barış Süreci Vergi Oranlarını Düşürebilir'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Barış Süreci Vergi Oranlarını Düşürebilir

Barış Süreci Vergi Oranlarını Düşürebilir

Maliye Bakanı Şimşek, çözüm sürecinde terörle mücadele için kullanılan kaynakların ülkenin uzun vadeli geleceğine aktarılacağını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter aracılığı ise The Wall Street Journal Türkiye'nin sorularını yanıtladı.

Barış Sürecinin başarıyla tamamlanması durumunda Türkiye ekonomisinin sıçrama yapacağını kaydeden Şimşek, "Sürecin başarısı Türkiye'nin büyüme potansiyelini yükseltmesi demektir. Kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması, uzun vadeli geleceğe yatırılması demektir" dedi.

Şimşek, "Hatta sürecin başarısı ile vergi oranları ile bile düşebilir" ifadelerini kullandı.

Mathias Depardon-The Wall Street Journal Türkiye

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter'dan The Wall Street Journal'ın sorularını yanıtlayarak bir ilke imza attı

Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: "Süreç sayesinde ekonomimiz büyüyecek, yatırımlar artacak; bu da vergi gelirlerini olumlu yönde etkileyecektir. Süreç ayrıca kara para ve kayıt dışılıkla mücadele alanlarında elimizi daha da güçlendirecektir. Geçmişte terör ile mücadelede harcanan yaklaşık 300 milyar dolarlık kaynağın eğitim, altyapı ve Ar-Ge'ye harcanması demektir"

Son 10 yılda bölgeye rekor düzeyde yatırım yapıldığını söyleyen Şimşek, Güneydoğu Anadolu Projesi'ne 28 milyar liradan fazla kaynak aktarıldığını söyledi.

“Yılsonu özelleştirme geliri beklentimiz 22 milyar lira” Mehmet Şimşek-Maliye Bakanı Şimşek

Şimşek, yılsonu özelleştirme beklentilerini de açıkladı. "Yılın ilk üç ayında özelleştirme gelirlerinden bütçeye 4,9 milyar lira aktararak 4 milyar liralık bütçe hedefinin üstüne çıktık" diyen Şimşek, "Halihazırda sözleşme imza ve onay aşamasında bulunan kuruluşlar için 22 milyar liralık özelleştirme geliri beklenmektedir" dedi.

Köprü ve otoyol ihalelerinin iptalinin hedeflerini etkilemeyeceğini sözlerine ekleyen Şimşek, 2013 yılı bütçe gelir hedefleri içinde 2B'den beklenen gelirin 4.8 milyon lira olduğunu kaydetti. Şimşek, yeni düzenlemeler ile bu miktarın bir miktar düşebileceğini belirtti.

Son aylarda özellikle faiz dışı harcamalarda görülen artışlara da değinen Şimşek, artışların yapısal olmadığını vurguladı. Şimşek, konuya ilişkin yazdığı twitlerde "Artış yapısal değildir, bazı ödeme kalemlerindeki dönemsel kaymalardan kaynaklanmaktadır. Yılının ilk iki ayında sermaye giderlerinde, cari transferlerde ve borç verme kaleminde artış olduğu görülmektedir. Altyapı yatırımlarındaki artış, yol yapımlarına ilişkin geçen yıldan kalan 2,2 milyar liranın bu yılın ödenmesinden kaynaklanmaktadır" ifadelerine yer verdi.

Cari transferlerdeki artışların sosyal güvenlik kurumuna yapılan ödemeler ile tarımsal destekleme ödemelerinden kaynaklandığını belirtti.

Harcamalardaki artışlarda Sağlık Bakanlığı hastanelerine yönelik programda öngörülen ödemelerin bir kısmının öne çekilmesi ile sosyal güvenlik ödemelerinin arttığına dikkat çeken Şimşek, tarımsal desteklerdeki artışta ise mazot, gübre ve toprak analizi desteklerinin bu yıla aktarılmasından kaynaklandığını ifade etti.

Şimşek, ilk Twitter röportajında Avrupa ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Güney Kıbrıs'ın Avrupa ekonomisindeki payının yüzde 0.1 ile çok küçük olduğunu kaydeden Şimşek, ülkedeki krizin Avrupa Birliği'ni doğrudan etkilemeyeceğini belirtti. "Ancak Güney Kıbrıs'ın mevduata vergi getirmiş olması diğer AB ülkeleri üzerinde endişe yaratabilecek bir adımdır" diyen Şimşek, "Avrupa Merkez Bankasının sınırsız likidite sağlaması piyasaları rahatlatmaktadır; ancak uzun vadede çözüm için yapısal reformlar şart" uyarısında bulundu.

Şimşek, Avrupa Birliği'nde daha derin koordinasyona hatta "Avrupa Birleşik Devletlerine" ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye olarak hiçbir komşularının kötü durumda olmasını istemediklerini belirten Şimşek, Güney Kıbrıs'a yapılacak en büyük yardımın adada kalıcı bir çözümün tesis edilmesinin olacağını kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtAvrupa BirliğiMehmet ŞimşekTerörTwittervergi
Görüş Bildir