Arınç: 'Başbakan O Manzaraya El Koydu'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Bakanlar Kurulu Toplandı

Bakanlar Kurulu Toplandı

Kurulun ana gündem maddesini Suriye'deki gelişmeler oluşturuyor.

Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.
Toplantı saat 14.30'da Başbakanlık Merkez Bina'da başladı. Kurulda iç ve dış gelişmeler değerlendiriliyor.

Özellikle Suriye'deki gelişmeler toplantının ana gündem maddesi.

Esad'a bağlı birliklerin ağır bombardıman altında tuttuğu Halep'te yaşananlar istihbarat kaynaklarından elde edilen bilgiler ışığında değerlendirilecek.

Ayrıca Suriye'nin kuzeyi de kritik konu başlıklarından bir diğeri...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu hafta içinde Irak'ın Kuzeyi'ndeki Bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzanı ile görüşecek.

Davutoğlu, Suriye'nin kuzeyinden gelen 'terör örgütü ile işbirliği içinde yeni bir yapılanmaya gidiliyor' haberlerine ilişkin Türkiye'nin rahatsızlığını dile getirecek.

İşte bu görüşme öncesi Başbakanlık'ta, Türkiye'nin Suriye politikasının bir kez daha gözden geçirilmesi bekleniyor.

Kurulun bir başka gündem maddesi terörle mücadele olacak. Hakkari Şemdinli'de yaşanan gerginlik başta olmak üzere bölgedeki son gelişmeler masaya yatırılacak.
Bu arada Başbakan Erdoğan, bakan ve eşlerine akşam Başbakanlık Resmi Konut'ta iftar verecek.

Haberin Tamamı İçin:

Türk Jetinin 9 Kritik Parçası Çıkarıldı

Türk Jetinin 9 Kritik Parçası Çıkarıldı

Yaklaşık 5 saat süren Bakanlar Kurulu sona erdi. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Akdeniz'de düşürülen Türk uçağına ait 9 kritik parçanın denizden çıkarıldığını bildirdi.

"Kurul'da Suriye konusu tüm detaylarıyla görüşüldü" diyen Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Çarşamba günü Kuzey Irak'a gideceği ifade etti.

Suriye tarafından uluslararası hava sahasında düşürülen Türk Jeti konusunda da açıklama yapan Arınç, "Uçağın 9 kritik parçasının tamamı çıkarılmıştır. Teknik çalışmalar sürüyor" dedi.

"Suriye'nin Kuzeyindeki Gelişmeler Etraflıca Konuşulacak"

Davutoğlu'nun Barzani ile yapacağının görüşmede, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerin gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya Arınç, "Güvenliğimiz ile ilgili konuları takip etmek durumundayız. Görüşmede bu konu da etraflıca konuşulacak" cevabını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

'İşgüzarlıktır, beceriksizliktir'

'İşgüzarlıktır, beceriksizliktir'

Bakanlar Kurulu'nun ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde AK Parti milletvekilinin oğlu tarafından polislerin dizilerek teşhis edilmesiyle olayıyla ilgili olarak, Emniyet Müdürünün yaptığının işgüzarlık ve beceriksizlik olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Yayınlanan bütün fotoğraflar veya kayıtlar insana üzüntü veriyor, şık bir davranış değil. Olayı başıyla ve sonuyla değerlendirmek lazım. Maalesef basınımızın bir kısmı, olayla ilgili başka bağlantılar kurarak, başka kurumları zayıflatmaya çalışıyor. Ben Hatay kongresine katıldım. Kongreye gittim ve bu milletvekili arkadaşımızın bu oğlunun düğününe katıldım. İstemi Kağan Türkoğlu'nun nikahında şahitlik yapmak ne kadar kötü bir olaydır. Biz dostlarımızın, arkadaşlarımızın düğünlerine gittiğimizde bize ikramda bulunuyorlar, nikah şahitliği yapmamızı istiyorlar. Bu tür adli olaylarda meselenin birçok yönü vardır. Savcı olayla ilgili teşhis istemiş olabilir. Emniyet Müdürlüğü bu şahsa kimler vurdu diye görmek isterse bunun usülü gösterilmiştir. Bizim gördüğümüzde nefret ettiğimiz fotoğraf nedir. Ellerine numara verilip sıralanmış polisler. Çok küçültücü bir davranış, bunu kabul edilmesi mümkün değil. Milletvekili arkadaşımız bununla alakalı bir talimat vermiş olabilir mi? Bununla alakalı bir kanıt sunulmuş değil. Oradaki görevli müdür arkadaşımız işgüzarlık yapmış olabilir mi? evet olabilir. Polisleri rütbesini sökerek, sıra sıra dizip 'hangisiydi' demek yanlıştır, aşağılayıcıdır. Emniyet müdürünün yaptığı işgüzarlıktır, beceriksizliktir."

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Arınç: 'Başbakan O Manzaraya El Koydu'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Arınç, Hatay'da milletvekili oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'nun kendisini darbettiğini öne sürdüğü emniyet mensuplarını teşhis etmek için Emniyet Müdürlüğü'nde oluşturulan tabloyu eleştirdi. Arınç, Başbakan Erdoğan'ın yarın MYK toplantısında olayın araştırılması için parti kurullarına talimat vereceğini söyledi.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Toplantının gündemine ilişkin değerlendirmelerinin ardından gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Arınç, bir gazetecinin, Hatay'da milletvekili oğlunun kendisine darbettiğini öne sürdüğü emniyet mensuplarını teşhis etmek için Emniyet Müdürlüğü'nde oluşturulan tabloyu hatırlatması üzerine hem Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in hem de İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Hatay'daki olaya ilişkin Bakanlar Kurulu üyelerine bilgi verdiğini anlattı.

Kendisinin de Ak Parti il kongresi için gittiği gün Hatay'da yapılan düğünde olaya adı karışan milletvekili oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'nun nikahında nikah şahitliği yaptığını kaydeden Arınç, “Yayınlanan fotoğraflar veya kayıtlar insana gerçekten üzüntü veriyor ancak basınımızın bir kısmı sadece olayı olduğu kadar ele almıyor. İlliyet bağı kurarak, başka kişileri işin içine katma gayretini büyük bir vicdansızlık olarak görüyorum. İstemi Kağan Türkoğlu'nun nikahında nikah şahitliği yapmak bir siyasetçi açısından ne kadar kötü bir olaydır” dedi.

"YANLIŞ, AŞAĞILAYICI"

“Emniyet Müdürlüğü, 'bu şahsa kimler vurdu' diye bir teşhis yapmak isterse bunun da usulü bellidir” diyen Arınç, şöyle devam etti: “Bizim gördüğümüz zaman nefret ettiğimiz fotoğraf veya görüntüde, emniyet mensupları yan yana dizilmişler. Emniyet Müdürü rütbeli olana 'sen rütbeni çıkar' diyor. Şimdi bir milletvekili oğlu, yanında danışmanı ve karşısında sıra sıra dizilmiş polisler.

Bu çok küçültücü, aşağılayıcı bir davranış. Milletvekilimizin bu olayda ne kadar dahli var, bunu bilmiyoruz. 'Git oğlum onlara bu işin hesabını sor' demiş olabilir mi? Emniyete telefon ederek 'gerekeni yapın' demiş olabilir mi? Bugüne kadar böyle bir kanıt olmadı. Emniyet Müdürü işgüzarlık yapmış olabilir mi? Evet olabilir. Çünkü bir teşhis, bir yüzleşme yapılacaksa bunun şartları bellidir. Evet, gerçekten rütbe farkı olmadan, arada bariz farkları ortadan kaldıracak bir düzenlemeyle insanlar karşıya gelir ama o anda siz orada olmazsınız. Bir cam arkasından veya bir perde arkasından onlarla yüz yüze gelmeyecek şekilde bir yüzleşme yapılabilir. Burada polis memurlarına karşı onları bir suçlu gibi dizerek, karşılarına da birisini çıkarıp, 'hadi bakalım hangisiydi bunlardan' demek doğru değildir. Yanlıştır, aşağılayıcıdır.”

"EMNİYET MÜDÜRÜNÜN TAVRI İŞGÜZARLIKTIR"

Emniyet teşkilatı mensuplarına hükümet olarak da bakanlar olarak da hep sevecen yaklaştıklarını kaydeden Arınç, “Emniyet teşkilatı mensupları mesai mefhumu gözetmeden çalışıyorlar” dedi. Arınç, şöyle konuştu: “Burada Emniyet Müdürü'nün yaptığı bence işgüzarlıktır, beceriksizliktir, yakışıksız bir davranıştır. Milletvekili çocuğunun oraya gitmesi, yanına danışmanını alması da doğru değildir. Kaldı ki kendisine vuran kişiyi tanıdığına göre yüzleşmeye de gerek kalmamıştır.” Bakanlar Kurulu'nda bunların her haliyle konuşulduğunu kaydeden Arınç, “Savcılığın bir yüzleşme talep etmesi durumunda emniyetin bunu yapması gerekir. Ya reddedecektir ya da doğru yapacaktır. Orada milletvekili çocuğunu kollayacak bir tarzda onun adeta talimatıyla hareket eder duruma gelmek doğru değildir” diye konuştu.

"ARAŞTIRILSIN TALİMATI"

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluBakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşer EsadBülent ArınçHakkariHatayIrakPolisRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTerörgündem
Görüş Bildir