Apple E-Book Fiyatlarını Yükseltmekle Suçlanıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Apple E-Book Fiyatlarını Yükseltmekle Suçlanıyor

Apple E-Book Fiyatlarını Yükseltmekle Suçlanıyor

Apple ve Amerika arasında son zamanlarda sular bayağı ısınmış durumda. Önce Amerika Applevergi kaçırmakla suçlamıştı ve şimdi e-book fiyatlarını yükseltmekle suçluyor.

Şirkete yöneltilen suçlama göre Apple 5 farklı yayıncı ile anlaşarak fiyatları yükseltiyor ve bu şekilde e-book lideri olan Amazon 'un koltuğunu almaya çabalıyor.

" Apple yayıncılara sadece Apple 'ın fiyatları yükseltebileceğini söyledi." Adalet departmanı avukatı Lawrence Buterman tartışmaların başlangıcında bu şekilde anlatmıştı durumu. Ancak Apple avukatları ise bu durumun yasal bir iş kararı olduğunu söylüyorlar.

Şirket hakkında yapılan suçlamalar fiyatlardaki bu artış temeline dayanıyor. Apple iPad 'i ilk olarak piyasaya sürdüğü zaman şirketin başında olan Steve Jobs kitap yayıncılarına kitapları iBookstore 'a Amazon 'dan daha yüksek bir fiyata koymalarını söylemişti. Bu sayede Apple 'ın kitaptan elde ettiği gelir yüzde 30 oranında artmıştı. Ayrıca bu sebeple yayınevleri kendi sitelerinde kitaplarını daha düşük bir fiyata satamaz hale geldi.

Bu esnada yayıncılar Amazon 'da bulunan içeriklerini çekmeleri konusunda tehdit edildi. Bu esnada Apple onlara daha yüksek fiyatlar ve daha yüksek kar marjı teklifinde bulundu. Ancak Amazon'un onları tehdit etmesi yayıncıları mutlu etmedi. Bu teklifte Amazon yayıncılara en çok satan kitaplarını daha düşük fiyattan satmalarını söylemişti. Bu düşünce de e-book fiyatlarının kullanıcıların gözündeki değerini düşürüyordu.

Apple 'ın fiyatları yükseltme taktiği kullanıcılar açısından fazladan bir gider kaynağı oluşturuyor. Bu taktik ilk olarak Walter Isaacson'un yazdığı Steve Jobs biyografisinde ortaya çıkmıştı ve büyük ses getirmişti.

Burada önemli olan Apple 'ın gerçekten bu tarz bir hamle yapıp yapmadığı. Eğer Apple fiyat üzerinde oynayarak kendi gelirini arttırmaya ve Amazon üzerinde bir üstünlük sağlamaya çalışıyorsa bu Amerika kanunlarına göre suç kapsamına girebilir ve şirket bu durumdan ceza alabilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleKitapvergi
Görüş Bildir