Ankara'dan İran'a: "Dostluğumuzu İstemeyenler Kalleştir"

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ankara'dan İran'a: "Dostluğumuzu istemeyenler kalleştir"

Ankara'dan İran'a: "Dostluğumuzu istemeyenler kalleştir"

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanparast, İranlı yetkililerin özellikle Patriot füzeleri konusunda yaptıkları sert açıklamaların neden olduğu gerilimi yatıştırmak için Türkiye'de bir dizi PR çalışması olarak adlandırılan temaslarda bulundu.

Mehmanparast'a, Dışişleri Bakanlığı'nda yaptığı temasları sırasında İran'lı yetkililerin son dönemde yaptıkları açıklamalardan duyulan rahatsızlık iletilerek, "Türkiye ile İran iki kardeş ve dost ülkedir. Bunu beğenmeyenler, istemeyenler, bozmaya çalışanlar kalleştir" mesajı verildi.

Sözcünün Ankara turu İran Dışişleri Bakanı , Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Türkiye'ye NATO'nun Patriot füzelerinin yerleştirilecek olmasına tepki göstermişti Firuzabadi, Türkiye'ye yerleştirilecek Patriot füzelerinin bir dünya savaşına zemin hazırlayacağını iddia etmişti. Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin gerildiği bir dönemde, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanparast, Türkiye'de, "bir halkla ilişkiler ve hataları düzeltme çabası" olarak nitelendirilen bir tura çıktı.

Sözcü, Türkiye gezisine pazar günü İran Başkonsolosluğu'nun bulunduğu Erzurum'a yaptığı ziyaret ile başladı. Mehmanparast'ın, Ankara'daki ilk durağı ise dün Ak Parti Genel Merkezi oldu. Sözcü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile görüştü. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru da, dün Ramin Mehmanparast onuruna bir öğle yemeği verdi.

Bu yemeğin ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, mevkidaşı ile görüştü. İranlı sözcü daha sonra Büyükelçi Ömer Önhon ile de biraraya geldi. Sözcü; halkla ilişkiler turu çerçevesinde; AA, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürülğü, TRT ve Başbakanlık Kamu Diplomasi Kooordinatörlüğü'nü ziyaret etti. İranlı sözcü, Konya'ya da turistik ziyarette bulunacak ve Mevlana'nın türbesini gezecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraErzurumGenelkurmay BaşkanıİranNATOÖmer ÇelikTRTdizi
Görüş Bildir