Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kızılay'daki Eylemlerde 30 Kişi Gözaltında

 > -

Ankara'da Yaralıların Durumunu Açıklayan Merci Yok...

Ankara'da Yaralıların Durumunu Açıklayan Merci Yok...

Ankara'da Gezi Parkı protestoları kapsamında bugün yaralıların durumunu bildirecek "resmi merci" bulunamadı. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak "Valilik açıklama yapsın" derken, valilikten ise "Biz size dönelim" yanıtı geldi.

Ankara’da Gezi Parkı protestoları kapsamında bugün yaralıların durumunu bildirecek “resmi merci” bulunamadı. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak “Valilik açıklama yapsın” derken, valilikten ise “Biz size dönelim” yanıtı geldi. Bir önceki gün ise, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 31 kişinin tedavi altında olduğunu, 2 kişinin de yoğun bakımda olduğunu açıklamıştı. Yoğun bakımda olan Ethem Sarısülük’ün durumuyla ilgili olarak ise doktorların ailesine umut verici açıklamalar yaptığı öğrenildi.

Önceki gece Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada çeşitli hastanelere yatırılarak tedavi altına alınan ve halen tedavileri sürdürülmekte olan kişi sayısının 31 olduğu belirtilerek, bu kişilerden 2 vakanın halen yoğun bakım şartlarında tedavi edildiği kaydedildi. İki gün süren gösterilerde toplam 291 kişinin hastanelerde ayaktan tedavileri yapılarak hastane yatışlarının yapılmasına gerek kalmadan evlerine gönderildikleri belirtilen açıklamada, “Bunların içinden 141 kişi biber gazı etkilenmesi diğerleri ise çeşitli darbe, fiziksel yaralanma, hipertansiyon ve kan şekeri yükselmesi gibi nedenlerle ayaktan tedavi görmüşlerdir” denildi.

Çeşitli hastanelere yatırılarak tedavi altına alınan ve halen tedavileri sürdürülmekte olan kişi sayısının 31 olduğu bildirilerek açıklamada “Bu kişilerden 2 vaka halen yoğun bakım şartlarında tedavi edilmektedir. Yatarak tedavi verilen diğer vakalar ise orta veya hafif tablo göstermektedir. Yatanların içinde göstericiler tarafından çeşitli darbelere maruz kalan bir polis memuru da bulunmaktadır. 52 polis memuru biber gazından etkilenme, göstericiler tarafından darp ve atılan nesneler tarafından yaralanma gibi sebeplerle ayaktan tedavi edilerek evlerine gönderilmişlerdir. Gösteriler boyunca olay yerinde ya da hastanelerimizde vefat eden veya herhangi bir uzvu kopan kimse bulunmamaktadır” denildi.

Açıklama yapan merci bulunamadı

Ancak bu sabah itibariyle Sağlık Bakanlığı’ndan da valilikten yaralıların durumu ile ilgili bilgi alınamıyor. Sağlık Bakanlığı, Ankara Valiliği’nin açıklama yapacağını belirtirken; valilikten “Biz size döneriz” açıklaması yapılmakla yetinildi.

İKİ KİŞİNİN DURUMU ÇOK KRİTİK

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığını, 1'i İstanbul 'da olmak üzere iki yaralının durumunun 'çok kritik' olduğunu ve hastanalerde tedavilerinin sürdüğünü söyleyerek, kendilerine bir 'ölüm olayı bilgisi gelmediğini' söyledi.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi de Taksim Gezi Parkı direnişi ve sonrasındaki toplumsal olaylarda yaralanan yurttaşların sağlık durumuna ilişkin bir açıklama yaptı.

Taksim Gezi Parkı’nda alışveriş merkezi yapılmasına karşı 6 gün önce İstanbul’da başlayan ve polisin sert müdahalelerinin ardından neredeyse tüm yurda yayılan protesto gösterilerinde, sadece Ankara, İzmir ve İstanbul’da yaklaşık 1700 kişi yaralandı. .

Polisin göstericilere gaz bombaları, tazyikli su ve zaman zaman plastik mermiyle yaptığı müdahalelerde ciddi olarak yaralananların pek çoğu, gaz bombası kapsülü ya da plastik mermiyle vurulmuş durumda.

İstanbul Tabip Odası’nın İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığı bilgilere göre İstanbul’da hastaneye yatırılarak tedaviye alınan 26 kişi, hayati tehlikesi olan 2 kişi, yoğun bakımda yatan 5 kişi var. Ayaktan tedavi olan hastalar ile birlikte toplam 880 kişi de hastanelere başvurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da Bir Gencin Durumu Ağır, Doktorlar Gözaltında

Ankara'da Bir Gencin Durumu Ağır, Doktorlar Gözaltında

Ankara Tabip Odası, dün gece Ankara'da yaşananların bilançosunu açıkladı: Siyah bir arabanın çarptığı genç komada... Başından vurulan bir kişinin durumu ağır... Hem doktorlar, hem de onların müdahale ettiği hastalar gözaltına alındı...İstanbul'da da dün akşam Beşiktaş'ta polis eylemcilere sert müdahalede bulundu. Müdahale sırasında yaralananlar Bezmi Alem Valide Sultan Camisi'ne sığındı. Yardıma koşan gönüllü doktorlar ilk müdahaleyi caminin içinde yaptı.

Ankara Tabip Odası, dün gece Ankara'da yaşananların bilançosunu açıkladı. Başkan Prof. Özden Şener, siyah arabanın çarptığı gencin bir doktor tarafından ambulansla Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldüğünü, durumunun ağır olduğunu belirtirken, kafasından kurşunla yaralanan 26 yaşındaki gencin ise kurtulmasının zor olduğunu söyledi. Genç bir kadının ise kafatası kırığı ile Hacettepe Hastanesi'nde yoğun bakıma alındığını belirten Şener, doktorların gönüllü olarak revire çevirdiği Mülkiyeliler Birliği, Kızılay Alışveriş Merkezi, Leman Cafe ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne polisin müdahale yaparak, hem yaralıları hem de doktorları gözaltına aldığını söyledi. Şener, savaş halinde bile sağlık ekiplerine, sağlık araçlarına dokunulamayacağını belirtirken dün gece hekimlerin gözaltına alındığını vurguladı.

YÜZLERCE YARALI

Şener, siyah renkli Renault Laguna marka arabanın üzerine sürerek çarptığı 22 yaşındaki gencin şuuru kapalı olarak bir doktor arkadaşı tarafından Dışkapı Hastanesi'ne götürüldüğünü belirten Şener, OSTİM'de kaynak işçisi olan ve kafasından kurşunla yaralanan erkeğin ise durumunun ağır olduğunu bildirdi. Genç bir kadının ise Hacettepe Hastanesi'nde yoğun bakıma alındığı bilgisini veren Şener, bunlar dışında yüzlerce kişinin göz kayıpları, kafa, ayak, kalça kemikleri kırıkları nedeniyle hastanelere kaldırıldığını söyledi. Bunların da hayat boyu sürecek ağır sonuçları olacağını bildiren Şener, polisin gaz kapsüllerini, sanki tabanca kullanıyor gibi doğrudan vatandaşların kafasına gözüne hedef alarak attığını anlattı.

ÇOK SAYIDA DOKTOR GÖZALTINDA

Tamamen barışçı bir gösteride polisin tahrik etmek için gaz bombalarını mermi gibi kullanarak attığını iddia eden Şener, çok sayıda doktorun da dün gözaltına alındığını açıkladı. Mülkiyeliler Birliği, Leman Cafe, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kızılay Alışveriş Merkezi'nde doktorların ve tıp öğrencilerinin kurduğu gönüllü revirlerde yaralılara tıbbi müdahale edildiğini anlatan Şener, ancak buraların polis saldırısına uğradığını, hem doktorların hem de yaralıların göz altına alındığını söyledi. Göz altında olan doktor sayısını henüz bilmediklerini belirten Şener, "Uluslararası sözleşmeler savaşta bile sağlık birimlerine dokunulamayacağını, sağlık araçlarının yollarının kesilemeyeceğini hükme bağlar. Kolluk güçleri, sağlık birimlerine ya yaralandıkları için girebilirler ya da yaralı getirdikleri zaman. Bunun dışında hiçbir şekilde tıbbi müdahalenin yapıldığı bir yere kimse giremez. Ama bu kural dün Ankara'da yerler bir edildi. Arkadaşlarımız dün saatlerce gaza maruz bırakıldılar, gözaltına alındılar" dedi.

''KENDİMİ MADIMAK'TA HİSSETTİM!''

Başkan Şener, dün Mülkiyeliler Birliği'nde yaralılara müdahale ederken polisin kuşatması ve gaz bombardımanı altında kalan bir doktor arkadaşının, "Kendimi tıpkı Madımak Oteli'nde gibi hissettim. Bizi öldürmeye çalıştılar" dediğini söyledi.

İSTANBULBEZMİ ALEM VALİDE SULTAN CAMİSİ REVİRE DÖNDÜ

İstanbul’daki gerginlik dün gece Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinin bulunduğu Beşiktaş’ta devam etti. Bir grubun taşlı saldırısı sonucu vapur iskelesine doğru çekilen polis, eylemci sayısı artınca müdahale etti. Gösterilerde yaralananlar, Beşiktaş'ta bulunan Bezmi Alem Valide Sultan Camii'ne getirildi. Camiye gelen çok sayıda gönüllü sağlık personeli, yaralılara ilk müdahaleyi yaptı.

Dolmabahçe tarafından gelen 100 kişilik yüzleri maskeli grup, Beşiktaş’ta Başbakanlık Çalışma Ofisi önünde bekleyen TOMA aracına ve Çevik Kuvvet ekibine taş attı. Polis ekipleri vapur iskelesine doğru geri çekildi. Göstericiler taş atmaya devam ederken, Dolmabahçe üzerinden Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen grupla karıştı. Sayıları artan göstericiler polise taş atmayı sürdürünce biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Eylemciler, Barbaros Bulvarı ve İnönü Stadı önünde çift taraflı caddeyi ulaşıma kapattılar. Bazı göstericiler, barikat oluşturmak için TIR’ları da kullandılar. Yaralanan göstericiler Dolmabahçe Sarayı’nın yanındaki Bezmi Alem Valide Sultan Cami’ne götürülerek, doktor kontrolünden geçirildi ve yaraları sarıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da Gezi Parkı'na Destek İçin Gruplar Toplanmaya Başladı

Ankara'da Gezi Parkı'na Destek İçin Gruplar Toplanmaya Başladı

Sağlık Bakanlığı, Ankara Valiliği’nin açıklama yapacağını belirtirken; valilikten “Biz size döneriz” açıklaması yapılmakla yetinildi

T24

Ankara'da Gezi Parkı protestolarına destek kapsamında bugün yaralıların durumunu bildirecek "resmi merci" bulunamadı. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak "Valilik açıklama yapsın" derken, valilikten ise "Biz size dönelim" yanıtı geldi. Bir önceki gün ise, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 31 kişinin tedavi altında olduğunu, 2 kişinin de yoğun bakımda olduğunu açıklamıştı. Yoğun bakımda olan Ethem Sarısülük’ün durumuyla ilgili olarak ise doktorların ailesine umut verici açıklamalar yaptığı öğrenildi.

Sosyal medya üzerinde randevulaşana ve kendilerine liseli gençler adını veren grup Ankara Güvenpark’a çıkan Milli Müdafaa Caddesi’nde buluştu. Yaklaşık 200-250 kişilik grup Güvenpark ve oradan da Başbakanlık Binası’na yürümek istedi. Ancak güvenlik güçleri caddenin başını tutarak geçişe izin vermediler. Türk bayrakları açan, Ankaragücü formaları giyen gruba dağılması için uyarılarda bulunuldu.

Güvenlik güçleri TOMA araçlarını devreye soktu. Polis gaz maskelerini taktı ve gençlerin ilerlemesini engellemeye çalıştı.

Önceki gece Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada çeşitli hastanelere yatırılarak tedavi altına alınan ve halen tedavileri sürdürülmekte olan kişi sayısının 31 olduğu belirtilerek, bu kişilerden 2 vakanın halen yoğun bakım şartlarında tedavi edildiği kaydedildi.

İki gün süren gösterilerde toplam 291 kişinin hastanelerde ayaktan tedavileri yapılarak hastane yatışlarının yapılmasına gerek kalmadan evlerine gönderildikleri belirtilen açıklamada, “Bunların içinden 141 kişi biber gazı etkilenmesi diğerleri ise çeşitli darbe, fiziksel yaralanma, hipertansiyon ve kan şekeri yükselmesi gibi nedenlerle ayaktan tedavi görmüşlerdir” denildi.

Çeşitli hastanelere yatırılarak tedavi altına alınan ve halen tedavileri sürdürülmekte olan kişi sayısının 31 olduğu bildirilerek açıklamada “Bu kişilerden 2 vaka halen yoğun bakım şartlarında tedavi edilmektedir. Yatarak tedavi verilen diğer vakalar ise orta veya hafif tablo göstermektedir. Yatanların içinde göstericiler tarafından çeşitli darbelere maruz kalan bir polis memuru da bulunmaktadır. 52 polis memuru biber gazından etkilenme, göstericiler tarafından darp ve atılan nesneler tarafından yaralanma gibi sebeplerle ayaktan tedavi edilerek evlerine gönderilmişlerdir. Gösteriler boyunca olay yerinde ya da hastanelerimizde vefat eden veya herhangi bir uzvu kopan kimse bulunmamaktadır” denildi.

Ancak bu sabah itibariyle Sağlık Bakanlığı’ndan da valilikten yaralıların durumu ile ilgili bilgi alınamıyor. Sağlık Bakanlığı, Ankara Valiliği’nin açıklama yapacağını belirtirken; valilikten “Biz size döneriz” açıklaması yapılmakla yetinildi.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığını, 1'i İstanbul’da olmak üzere iki yaralının durumunun “çok kritik” olduğunu ve hastanelerde tedavilerinin sürdüğünü söyleyerek, kendilerine bir 'ölüm olayı bilgisi gelmediğini' söyledi.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi de Taksim Gezi Parkı direnişi ve sonrasındaki toplumsal olaylarda yaralanan yurttaşların sağlık durumuna ilişkin bir açıklama yaptı.

Taksim Gezi Parkı’nda alışveriş merkezi yapılmasına karşı 6 gün önce İstanbul’da başlayan ve polisin sert müdahalelerinin ardından neredeyse tüm yurda yayılan protesto gösterilerinde, sadece Ankara, İzmir ve İstanbul’da yaklaşık 1700 kişi yaralandı.

Polisin göstericilere gaz bombaları, tazyikli su ve zaman zaman plastik mermiyle yaptığı müdahalelerde ciddi olarak yaralananların pek çoğu, gaz bombası kapsülü ya da plastik mermiyle vurulmuş durumda.

İstanbul Tabip Odası’nın İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığı bilgilere göre İstanbul’da hastaneye yatırılarak tedaviye alınan 26 kişi, hayati tehlikesi olan 2 kişi, yoğun bakımda yatan 5 kişi var. Ayaktan tedavi olan hastalar ile birlikte toplam 880 kişi de hastanelere başvurdu.

Ankara Tabip Odası’nın hastanelerden edindiği bilgilerden derlenen verilere göre de 15’i ağır olmak üzere en az 414 yaralı bulunmaktadır. Ankara Numune hastanesinde polis saldırısıyla kafasından yaralanan bir genç ölümle pençeleşmektedir.

İzmir Tabip Odası’nın ilettiği verilere göreyse son 2 gün içerisinde hastanelere 420 yaralı başvurdu ve bunların 60’ı ambulanslarla taşındı.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek için Kızılay'da toplanan gruptan yaklaşık 500 kişi gözaltına alındı.

Öğle saatlerinden itibaren Kızılay'da toplanan gruba polis müdahalesinin ardından gözaltına alınanların sayısı 500'e yaklaştı. Zanlılar, otobüslerle ifade işlemleri için Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Eylemler sırasında Atatürk Bulvarı'nın trafiğe kapatan gruba da polis müdahale etti. Kızılay'da ara sokaklara dağılan gruptakilerin bir bölümü, çevreden gelenlerle Atatürk Bulvarı'ndaki Ankara Sanayi Odası yakınlarında toplandı.

Slogan atan eylemciler, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay istikametini trafiğe kapattı. Taş atan eylemcilere polis biber gazı ve tazyikli su ile karşılık verdi. Rixos Oteli'nin camları da eylemcilerin attığı taşlarla kırıldı. Kurdukları barikatla polis müdahalesini engellemeye çalışan, eylemciler ara sokaklara dağıldı.

Polis müdahalesi sırasında toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) da alev aldı. Araçta çıkan yangın, diğer TOMA'lar tarafından söndürüldü.

Bu arada Sıhhiye Köprüsü'nde temizlik çalışmaları yapan Çankaya Belediyesi görevlisi Ömer Pırtıcı, eylemciler tarafından darp edildi. Başına ve vücudunun çeşitli yerlerine darbe alan ve hafif yaralanan Pırtıcı, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da Sağlıkçılar Direnenlerin Yanında, Öğrenciler Boykotta

Ankara'da Sağlıkçılar Direnenlerin Yanında, Öğrenciler Boykotta

3 HAZİRAN

19.13 Polis, Mimarlar Odası’na giremedi geri çekildi.

19.00 Revir olarak kullanılan Mimarlar Odası’na polis saldırdı.

18.45 Çatışma Kolej’e kadar genişledi.

18.24 Ziya Gökalp Bulvarı’nda 3 bin kişi polisle çatışıyor. Barikatlar ateşe verilmiş durumda, kitle Gündoğdu Marşı okuyor. Polis Ankara’da binaların ve kafelerin içine gaz bombası atıyor.

17.52 Polis helikopterlerle de gaz bombası atıyor.

17.40 Sakarya Caddesi’nde Eski Halkevleri Genel Sekreteri Mustafa Coşar’ın bacağına gaz bombası isabet etti. Bacağı kırılan Coşar Numune Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

17.38 Akademisyenler Kızılay’a yaklaştı. Siyaset bilimciler “Diktatörler istifa etmez, devrilir” diyor. Akademisyenler “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıyor. Kızılay’da çatışamlar sürüyor.

17.22 Polis gaz bombası, plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırıyor.

17.07 Polis Ziya Gökalp Caddesi’nin Kızılay Meydanı’na çıkan kısmında barikat kurdu. Polis barikatı ara sokaklardaki kitle tarafından taşlanıyor.

17.03 Cebeci Kampusu’ndan çıkan çoğunluğu akademisyenlerden oluşan 1.500 kişi Kızılay’a yaklaşıyor. Kitle içinde cübbeleriyle yer alan akademisyenler de var.

17.00 Kızılay’da liselierin polisle çatışması sürüyor.

16.38 Cebeci Kampüsü’nden 500 öğrenci Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti.

16.32 Ankara’da Kızılay’ın ara sokaklarında binlerce kişi polisle çatışıyor.

16.30 Polis, Kızılay’da kafelere girip eylemci olduğunu iddia ettiği kişileri darp edip bırakıyor.

15.51 Ankara’daki revir noktaları: Ana Sağlık Merkezi, Ankara Tabip Odası’na taşındı. Mülkiyeliler Birliği, Mimarlar Odası ve Mithatpaşa Caddesi 52 Numara’da bulunan Çankaya Belediyesi İç Hizmet Binası revire dönüştürüldü.

15.48 Eskişehir yolunu trafiğe kapatarak Kızılay’a yürüyen üniversitelilerin önü polis tarafından MTA’da kesildi. Öğrenciler 100. Yıl üzerinden yürüyüşünü sürdürüyor.

15.27 Yüksel Caddesi’nde polis liselilere saldırdı.

15.13 Yüksel Caddesi, Konur Sokak bölgesinde akrep araçları her tarafa gaz bombası atıyor.

15.05 Kızılay Meydanı’nda bulunan iki akrep aracı Ziya Gökalp’e ve Güven Park tarafında buluan kitlelere gaz bombası yağdırıyor, plastik mermi atıyor. Kitle akrepe taşlarla karşılık veriyor.

15.03 Ziya Gökalp’e çıkan 2 bin kişi, caddeyi trafiğe kapattı. Kitle “Zıplamayan AKP’li olsun” sloganları atıyor.

14.53 YKM önünde bin kişi yeniden bir araya geldi.

14.52 Polisin attığı gaz bombaları nedeniyle Konur Sokak’a gelen insanlara polis yeniden gaz bombalarıyla saldırdı. Polisin gördüğü herkese saldırısı sürüyor.

14.50 Ankara ve Hacettepe üniversiteleri tıp fakültelerinden sağlık çalışanları ve hekimler ortak bir basın açıklaması yaparak Kızılay’daki eylemlerde yaralananlara yardım eden sağlıkçılara yönelik polis şiddetini kınadı.

14.44 AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Ankara Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi tarafından organize edilen Demokrasi ve İnsan Hakları Avrupa Aracı (DİHAA) Semineri, “Değişimin Kolaylaştırıcısı Olarak DİHAA”, dinleyicilerin huzurunda, panelistlerin ortak açıklamasıyla, demokratik haklarını kullananlara yönelik saldırılar gerekçesiyle iptal edildi.

14.43 Polis, Konur Sokak’a girdi ve hiçbir eylemcinin olmadığı sokakta her tarafa gaz bombası attı. Polis iki kişiden fazla gördüğü her topluluğa gaz bombası atıyor.

14.42 Liseliler GMK Bulvarı’nı kurdukları barikatla trafiğe kapattı.

14.39 GMK Bulvarı üzerinde polis, 60-65 yaşlarında bir kişiyi gaz bombasıyla vurdu. Vurulan kişi hastaneye götürülmek üzere taksiye bindirilirken polisin gaz bombalı saldırısı sürdü.

14.38 GMK Bulvarı üzerindeki çatışma sürüyor, esnaf eylemcilere süt, limon yardımı yapıyor.

14.37 Polis, hiçbir eylemcinin olmadığı Konur Sokak’a dört adet gaz bombası attı.

14.35 Hacettepe Üniversitesi Öğrencileri, Eskişehir yolunu trafiğe kapattı, Kızılay’a doğru yürüyor.

14.34 Kızılay’da polis liselilere saldırdı, çıkan çatışmalar GMK Bulvarı’nda sürüyor.

14.30 Yüksel Caddesi önünde geçen bir kişi “tepki gösterdi” ve polis kendisine tepki gösteren kişiyi gözaltına aldı.

14.00 Ziya Gökalp Caddesi’nin Kolej tarafında bulunan iki adet Akrep’ten yakınlarda herhangi bir eylem olmamasına rağmen rastgele gaz bombası atılıyor. Gaz bombalarından etkilenen halk, akrepleri taşlayarak tepki gösteriyor.

13.57 TBMM önünde polisle çatışan liseliler Kızılay Meydanı’na çekildi. Çoğu siyah kıyafetli 2 bin liseli meydanda oturma eylemine başladı. Liseli Genç Umutçular da eyleme katılmak üzere Kızılay Meydanı’na gidiyor.

13.44 Kızılay’da polisin saldırıs sonrasında geri çekilen liseliler TBMM önünde bir araya geldi. Binden fazla liseli TBMM önünde polisle çatışıyor.

13.29 Polis saldırısına uğrayan kitle geri çekildi. Kızılay Meydanı’nda polis ablukası var.

13.14 Ankara’da gözaltına alınan kişi sayısı 560. İşlem yapılan kişi sayısı 360. 200 kişi Emniyet’in önünde otobüslerde bekletiliyor. Gözaltına alınan Adli Tıp’a gönderildikten sonra Ankara’nın değşik yerlerindeki karakollara dağıtılıyor. Bir avukatın birden fazla müvekkile bakması engelleniyor. Polis böylece gözaltındakilerin bazı haklarını kullanmasının önüne geçiyor. Aynı tutum Hopa olaylarından sonra da yaşanmıştı. Avukatlar, hastanelerde müvekkillerine yardımcı olmaya çalışıyor. Avukatların aktardığı bilgiye göre gözaltına alınanlardan 55 kadın Keçiören Karakolu’na, 35 kişi Demetevler Karakolu’na ve 35 kişi de Kaçakçılık Şube’ye gönderildi.

12.58 Ankara Üniversitesi Gölbaşı Hazırlık’ta öğrencilerin saat 10.45′te başlattığı ders boykotu sürüyor, tüm öğrenciler boykotta

12.51 Akay Caddesi’nden Kızılay’a yürümek isteyen 500 kişiye polis saldırdı. Çatışma sürüyor.

10.25 Gözaltına alınanların büyük kısmı Ulus Devlet Hastanesi’ne getirildi. Hastanedeki sağlık çalışanları, uzun süre gözaltında tutulanlara meyve suyu ve çay veriyor.

08.54 Ankara Üniversitesi İbni Sina ve Cebeci Hastanesi’nde sağlıkçılar, çatışmalarda yaralananların ve aciller dışında ameliyat yapamama kararı aldı.

08.49 Ankara Emniyeti avukatları içeri almadı. Avukatların Emniyet önündeki bekleyişi sürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Eskişehir Yolu

Başkentte Sert Müdahale

Başkentte Sert Müdahale

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek için Kızılay'da toplanan gruptan yaklaşık 500 kişi gözaltına alındı.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto için Kızılay'da gösteri düzenleyen gruba polis müdahale etti.

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu grup, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto için Güvenpark'ta toplanmaya başladı.

Milli Müdafaa Caddesi'nden Başbakanlık'a yürümek isteyen gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Öğle saatlerinden itibaren Kızılay'da toplanan gruba polis müdahalesinin ardından gözaltına alınanların sayısı 500'e yaklaştı.

Zanlılar, otobüslerle ifade işlemleri için Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Eylemler sırasında Atatürk Bulvarı'nın trafiğe kapatan gruba da polis müdahale etti.

Kızılay'da ara sokaklara dağılan gruptakilerin bir bölümü, çevreden gelenlerle Atatürk Bulvarı'ndaki Ankara Sanayi Odası yakınlarında toplandı.

Slogan atan eylemciler, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay istikametini trafiğe kapattı. Taş atan eylemcilere polis biber gazı ve tazyikli su ile karşılık verdi. Rixos Oteli'nin camları da eylemcilerin attığı taşlarla kırıldı. Kurdukları barikatla polis müdahelesini engellemeye çalışan, eylemciler ara sokaklara dağıldı.

Polis müdahelesi sırasında toplumsal olaylara müdahele aracı (TOMA) da alev aldı. Araçta çıkan yangın, diğer TOMA'lar tarafından söndürüldü.

Değerlendirme toplantısı

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Taksim Gezi Parkı'yla başlayan süreç sonrasında Ankara'da gerçekleşen olaylarla ilgili değerlendirme toplantısı yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

Tunalı'ya provokasyon amacı ile taş düzenlemesi yapıldığı söyleniyor.

Kızılay'da Göstericilere Müdahale

Kızılay'da Göstericilere Müdahale

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto için Kızılay'da toplanan göstericilere polis müdahale etti

Kızılay Meydanı'nı kapatmaya çalışan ve polisin müdahalesiyle dağılan göstericiler, GMK Bulvarı ve Ziya Gökalp Caddesi'nde barikat oluşturdu. Kurdukları barikatı ateşe veren kalabalığın, polise taş atması üzerine, güvenlik güçleri de göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

GMK Bulvarı'nda barikat kuran gruba müdahalede bulunan polis panzeri, engelli iki kişinin tepkisi üzerine Kızılay Meydanı'na dönerek, buradan Ziya Gökalp Caddesi'nde bulunan gruba müdahaleyi sürdürdü. Bunun üzerine Ramazan Ocak adlı yürüme engelli bir kişi, panzerin peşinden giderek tepkisini sürdürdü. Koltuk değneğiyle panzere vuran Ocak, polislerden göstericilere gaz atmamalarını istedi.

Daha sonra TOMA aracının önüne geçen Ocak, koltuk değneklerini havaya kaldırarak müdahalenin durmasını talep etti. Önüne yattığı aracın hareketini engelleyen Ocak'a, çevredekiler de destek oldu. Göstericiler Ocak'ı aracın önünden uzaklaştırmak isteyen polise tepki gösterdi.

Bu arada atılan bir cisim kafasına isabet eden kişi yaralandı. Yaralı, gazeteciler ve göstericiler tarafından bir araca bindirilerek hastaneye götürüldü.

Bir süre sonra Atatürk ve GMK Bulvarı ile Ziya Gökalp Caddesi üzerinde toplanan gruplar, yeniden Kızılay'a yürümek istedi.

Cebeci yönünden gelen grup, beton saksı ve tahta parçalarıyla yola barikat kurdu. Daha sonra barikattaki tahtalar ateşe verildi. Polis, taş ve bilye atan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. TOMA'larla yapılan müdahale sonrası yol tekrar trafiğe açıldı. Olaylarda bazı göstericiler gözaltına alındı.

Sıhhiye yönünden gelen grup ise polisin biber gazlı müdahalesine rağmen dağılmadı. Olaylar nedeniyle iş dönüşü evlerine gitmek için Kızılay istikametini kullanan çok sayıda vatandaş da sıkılan gazlardan etkilendi.

Başına taş isabet Habertürk gazetesi muhabiri Bedirhan Özyiğit yaralandı. Hastaneye kaldırılan Özyiğit'in durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Kızılay canlı: http://www.ustream.tv/channel/BrkTl

Ankara'da ODTÜ'lülerin Yürüyüşüne Polis Müdahale Etti

Ankara'da ODTÜ'lülerin Yürüyüşüne Polis Müdahale Etti

ODTÜ'den AK Parti Genel Merkezine yürümek isteyen öğrenci grubuna da polis müdahale etti.

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto için Ankara'nın farklı semtlerinde toplanan gruplara polis müdahale etti.

Gezi Parkı olaylarını protesto eden bir grup, akşam saatlerinden itibaren Tunalı Hilmi Caddesi'nde toplanmaya başladı. Kızılay'daki diğer gruplarla birleşmek için yürüyüşe geçen göstericilere Kennedy Caddesi civarında polis müdahalede bulundu.

Kızılay Meydanı'nda toplanmak isteyen grup, polisin biber gazıyla yaptığı müdahalenin ardından Sıhhıye, Ziya Gökalp Caddesi ve GMK Bulvarı istikametine çekildi. Mithatpaşa Köprüsü altında polisle yeniden karşı karşıya gelen gruba panzerden gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Müdahalenin ardından eylemciler, sokak aralarında barikat kurdu. Sıhhıye istikametine kaçan göstericiler, Zafer Çarşısı önünde polisle çatıştı.

Polisin attığı gazdan çok sayıda gösterici ve vatandaş etkilendi. Gösterileri takip eden gazeteciler Sertaç Koç vücuduna isabet eden biber gazı fişeği, Barış Oral ise taşla yaralandı.

Haberin Tamamı İçin:

Kızılay'daki Eylemlerde 30 Kişi Gözaltında

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto için Ankara'nın farklı semtlerinde toplanan gruplara polis müdahale etti.

Olayları protesto eden bir grup, akşam saatlerinden itibaren Tunalı Hilmi Caddesi'nde toplanmaya başladı. Kızılay'daki diğer gruplarla birleşmek için yürüyüşe geçen göstericilere Kennedy Caddesi civarında polis müdahalede bulundu.

Kızılay Meydanı'nda toplanmak isteyen grup, polisin biber gazıyla yaptığı müdahalenin ardından Sıhhıye, Ziya Gökalp Caddesi ve GMK Bulvarı istikametine çekildi. Mithatpaşa Köprüsü altında polise taş atan gruptakileri, güvenlik güçleri panzerden gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahalenin ardından eylemciler, sokak aralarında barikat kurdu, iki belediye otobüsünü tahrip etti.

Ziya Gökalp Caddesi'nde toplanan grup ise kaldırımları kırıp polise taş attı. Polisin müdahalesinin ardından Sıhhıye istikametine kaçan göstericiler, Zafer Çarşısı önünde polisle çatıştı. Polis, bu gruba da gaz bombasıyla müdahale etti.

Polisin attığı gazdan çok sayıda gösterici ve vatandaş etkilendi. Gösterileri takip eden gazeteciler Sertaç Koç vücuduna isabet eden biber gazı fişeği, Barış Oral ise taşla yaralandı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBeşiktaş Jimnastik KulübüBiber GazıDarbeEskişehirEthem SarısülükGezi ParkıİstanbulİzmirOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisRecep Tayyip ErdoğanSakaryaSavaşSosyal MedyaTürk KızılayıTürkiye Büyük Millet Meclisiçaymeyveolay
Görüş Bildir