Akdeniz Oyunları'nda doping uyarısı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Akdeniz Oyunları'nda doping uyarısı

Akdeniz Oyunları'nda doping uyarısı

Akdeniz Oyunları Genel Koordinatör Yardımcısı İbrahim İlhami Koç, oyunlara katılacak sporcular ile federasyonların doping konusunda uyarıldığını bildirdi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü ve Akdeniz Oyunları Genel Koordinatör Yardımcısı Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık bir haftadır tesislerdeki incelemeleri sıklaştırdıklarını, karşılarına sorun teşkil edecek bir konunun çıkmadığını ifade etti. Tesislerin yüklenici firmalar tarafından tamamlanarak kendilerine teslim edileceğini belirteren Koç, şöyle konuştu:

"Tesisler bize teslim edildikten sonra internet ekiplerimiz her spor dalına ait skorlama sistemlerini, çevre departmanımız gerekli düzenlemeyi yapacak. Oyunların duyurulması için yapılan reklam çalışmaları zaten tüm hızıyla sürüyor. Entegre bir şekilde tesislerimizin uluslararası normlara uygun hayata geçmesi için elimizden gelenin en iyisini ortaya koyuyoruz. Tamamlanan atletizm ve tenis tesislerimizde deneme yarışmalarımızı yaptık. Bu yarışmalarla ulaştırma, konaklama dahil birçok şey test edildi. 5-13 Haziran arasında diğer tesislerimizde de testlerimizi yapacağız. Bu testlerle nerelerde aksaklık yaşadığımızı görüp hemen kapatacağız. Ufak tefek aksaklıkların dışında tesislerimiz müsabaklara hazır durumda."

Doping uyarısı

Oyunlarda doping kontrollerinin nasıl yapılacağı konusunda da bilgiler veren Koç, şöyle devam etti:

"Kontrollerle ilgili çalışmalar yapıldı. Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki doping kontrol merkezinin akreditasyonunun yapılmaması sebebiyle kontrolleri uluslararası akredite olmuş bir merkezde yapacağız. Bunun belirlenmesiyle ilgili bakanlığımız çalışıyor. Netice itibariyle buradan alınan numuneler başka bir yerde tahlil edilecek. Ona göre neticeler ortaya çıkacak. Ama doping, fair-play dışı bir olay. Sporcularımızın kendilerine dikkat edeceklerini ve böyle bir şeye başvurmayacaklarını düşünüyorum. Akdeniz Oyunları'nın dopingsiz, temiz bir şekilde geçmesi için federasyon ve sporcular konuyla ilgili uyarıldı. Federasyonların yetkilileriyle toplantılar yapıyoruz. Bu konuyla ilgili olarak onlarda gerekli önlemleri alıyorlar."

Oyunların ardından tesislerin en iyi şekilde değerlendirileceğini dile getiren Koç, atıl kalmamaları için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından çalışma yapıldığını, tesislerin birer işletme haline getirileceğini kaydetti.

Bu çalışmalar kapsamında devlet kurumlarının konaklama tesislerine işlevsellik kazandırılacağını söyleyen Koç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve İl Özel İdaresinin konaklama yerlerini kamp haline getirmeyi planladıklarını anlattı.

Tesislerin kullanımıyla kentteki turizm faaliyetlerinin kışın da sürdürülebileceğine dikkati çeken Koç, "Bu tesisleri kullanıma açarak turizmdeki konaklama sıkıntısını ortadan kaldırmak istiyoruz. Öte yandan uluslararası organizasyonlardan olumlu geri dönüşler alıyoruz. Kasım ayında İşitme Engelliler Avrupa Şampiyonası'nın Mersin'de yapılması planlanıyor. Şampiyonaya 12 erkek, 12 kadın takımı katılacak. Uluslararası düzeyde atıcılık federasyonunun yapacağı iki büyük organizasyonun yine ilimizde yapılması bekleniyor. Basketbolda 4'lü, 8'li cup turnuvaları için tecih edilen bir kent olacağız" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mersinolay
Görüş Bildir