ABD ve Kanada'da Sandy Yüzünden Ölenlerin Sayısı 98'e Çıktı

 > -

Florida'da Fırtına Uyarısı

Florida'da Fırtına Uyarısı

Bahama Adaları’ndan ABD’ye doğru ilerleyen Sandy kasırgası, Küba, Haiti ve Jamaika’da en az 20 kişinin ölümüne neden oldu.

Ada sakinleri gıda malzemeleri gibi hayati stoklarını tedarik ederken, Bahama Adaları'nın tamamında okullar, iş yerleri, hava alanları ve köprüler kapatıldı.

Meteoroloji uzmanları kasırganın ABD’nın doğu kıyıları için çok büyük bir tehlike yarattığı uyarısında bulundu.

Bu sabah erken saatlerde ABD’nin Miami kentindeki Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), Sandy Kasırgası’nın saatteki hızı ortalama 150 kilometreye ulaşan rüzgârlarla 1. Kategoriye düştüğünü açıkladı.

Sandy’nin ulaşması beklenen Florida sahilleri, bir süredir yoğun yağışların ve kuvvetli rüzgârların etkisi altında.

Bölgede tropik fırtına uyarısı yapılıyor.

NHC Kasırga Tahmin Uzmanı James Franklin, “Sahil boyunca tropik fırtına kuvvetinde rüzgârlar ve ardından çok tehlikeli dalgaların kıyıya ulaşacağı birkaç gün var önümüzde” diyor.

Franklin, “İnsanları kıyıdan uzak tutmak için ne kadar uyarı yapsak az. Rüzgârlar çok kuvvetli olacak” diye de ekliyor.

ABD’li bazı meteoroloji uzmanları, 31 Ekim Cadılar Bayramı arifesinde, ABD’de hüküm süren kış fırtınasıyla birleşerek kıyı boyunca sellere ve elektrik kesintilerine neden olabileceğini düşündükleri Sandy’yi, Cadılar Bayramı Kasırgası, hatta Frankestorm olarak adlandırıyordu.

Kasırganın bugün daha düşük bir hızla kuzeybatıya yönelirken, derece derece kuvvetlenmesi bekleniyordu.

Tahminler Sandy Kasırgası’nın kuvvetinin azalacağına işaret ettiği halde, merkez, önümüzdeki 48 saat boyunca kasırga düzeyinde kalacağı yönünde.

Dün sabah saatlerinde Küba’yı vuran Sandy’nin şiddetiyle evler yıkıldı, çatılar uçtu.

Küba’nın güneydoğu sahillerinde şiddetli sellere neden olan kasırga, adanın ikinci en büyük şehri Santiago ve Guantanamo’da 11 kişinin ölümüne yol açtı.

Televizyonlar gözde turistik bölgelerde kökünden sökülmüş ağaçların, yerle bir olmuş evlerin ve enkazla kapanmış yolların görüntülerini yayınladı.

Haberin Tamamı İçin:

ABD Seçimlerine Sandy Kasırgası Tehdidi

ABD Seçimlerine Sandy Kasırgası Tehdidi

Sandy kasırgasının ABD'ye doğru ilerlemeye başlaması başkan adaylarının programlarını değiştirmesine ve bazı etkinklikleri iptal etmesine yol açtı.

ABD Başkanı Barack Obama, kasırgaya karşı yapılacak hazırlıklar için acil bir toplantı düzenledi.

ABD'denin batısından gelecek kasırganın saatte 120km'ye ulaşabileceği ve seçimlerde kritik rolü olan bazı eyaletlerde yaklaşık 60 milyon kişiyi etkileyebileceği tahmin ediliyor.

Ulusal Kasırga Merkezi'ne göre kasırganın merkezi Kuzey Carolina'da Cape Hatteras bölgesinin 535 km güneyinde.

Federal Acil Yönetim Merkezi'nin direktörü Craig Fugate "Bu, sadece kıyıyı tehdit etmiyor. Burası çok büyük bir alan" dedi.

Kasırga nedeniyle geçen hafta Karayipler'de 60 kişi hayatını kaybetti.

Cumhuriyetçi aday Mitt Romney kritik seçim bölgelerinden Virginia'da bugün katılacağı bir etkinliği hava koşulları nedeniyle iptal etti. Romney'in Ohio'ya doğru yola çıktığı bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Başkan Obama'nın yarın gitmeyi planladığı Florida'ya bugün gideceğini ve eski Başkan Bill Clinton ile birlikte yapacağı Virginia ve Colorado turunu ise ertelediğini bildirdi.

Ancak Sandy kasırgasının yol açacağı etki ile ilgili kaygılara rağmen, bazı sandıklarda adaylar arasındaki yarışın berabere gittiği haberleri üzerine, Romney ve Obama kilit roldeki eyealetlerde kampanyalarını yoğunlaştırdı.

Dokuz eyalette adayların başa baş olduğu bildiriliyor.

Obama, New Hampshire'de destekçilerini halkı erken oy kullanmaya teşvik etmeye çağırdı.

Obama "Yapacak hala çok işimiz var, New Hampshire ve ülkenin geri kalanı bizi altüst eden politikalara yeniden geri dönemeyecek kadar ilerledi" dedi

Obama, rakibi Romney için "bize sunduğu tek şey aynı politikaların tekrarı" dedi.

Romney, Florida'da "Obama'nın 'dar gündemine' karşılık, kendisinin Amerika'nın yeniden ilerlemesini sağlayacak "büyük fikirler"i temsil ettiğini" söyledi.

Romney "Başkan'ın bir planı yok, artık bir fikri ya da bahanesi kalmadı ve bu Kasım Florida onu görevden indireceğimizi gösterecek " dedi.

BBC muhabiri Bridget Kendall "Obama'nın hava durumunu nasıl ele alacağı ve Romney'in bundan nasıl yararlanacağı şanslarını artırabilir ya da azaltabilir" dedi.

ABD'nin doğu kıyısı aşırı hava durumlarına alışık olmasına rağmen, meteorolojistler Sandy kasırgasının kış fırtınası ile birleşerek kaygı verici bir hale gelebileceğini söylüyor.

Kasırga kuzeydoğuya doğru saatte 20km/s hız ile ilerliyor. Bu, kasırganın, 12 eyalet üerinde 36 saat boyunca durabileceği ve 25cm yağmur, 60cm kar, fırtına ve elektirik kesintilerine neden olacağı anlamına geliyor.

Maryland, New York, Pennsylvania, Washington DC ve North Carolina'da olağanüstü hal ilan edildi.

Ulusal Kasırga Merkezi fırtınanın sertliğinin artmasının mümkün olduğunu söyledi.

Delaware'de 50,000 kişinin kıyı bölgelerini boşaltması zorunluluğu getirildi.

New York'ta henüz boşaltma kararı alınmadı.

Daha önce Sandy kasırgası, Karayipler üzerinden geçerken tahribata neden olmuş, Haiti'de 44 kişinin, Küba'da 11 kişinin ve Dominik Cumhuriyeti, Jamaica ve Bahamalar'da dört kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Thy'nin Seferlerine Kasırga İptali

Thy'nin Seferlerine Kasırga İptali

THY yarın yapmayı planladığı TK-1 ile TK-3 sefer sayılı İstanbul-New York ve TK-7 sefer sayılı İstanbul-Washington uçuşlarını karşılıklı olarak iptal etti.

Kanada'da meydana gelen 7,7 şiddetindeki depremin ardından ortaya çıkan Tsunami Amerika Birleşik Devletlerini alarma geçirdi. Sandy kasırgası ve Tsunami tehdidi ABD'de hava ulaşımını olumsuz etkilerken, Türk Hava Yolları yarın yapmayı planladığı TK-1 ile TK-3 sefer sayılı İstanbul-New York ve TK-7 sefer sayılı İstanbul-Washington uçuşlarını karşılıklı olarak iptal etti. Öte yandan ...

Haberin Tamamı İçin:

ABD'de 4700 Uçuş İptal Edildi

ABD'de 4700 Uçuş İptal Edildi

ABD'ye ulaşması beklenen Sandy kasırgası nedeniyle kıyı bölgelerindeki hava alanları uçuşa kapatıldı. Amerikan Hava Yolları 4 bin700 uçuşun iptal edildiğini duyurdu.

Havayollarından yapılan açıklamada iptal edilen uçuşların 3 bin 680'inin yurtdışından ABD'ye gelecek uçuşlar olduğu kaydedildi. Bunların çoğunluğu ise New York merkezli uçuşlar oluşturuyor. Washington, Philadelphia ve Boston da uçuşların iptal edildiği diğer bölgeler oldu.

Bu arada birçok hava yolu firması müşterilerinin 3 gün süreyle rezervasyon tarihlerini ücretsiz değiştirebileceklerini duyurdu

Haberin Tamamı İçin:

ABD'de Sandy Alarmı

ABD'de Sandy Alarmı

ABD'nin başkenti Washington'da bugün beklenen Sandy kasırgasının olası etkileri nedeniyle ''acil durum'' ilan edildi. ABD'nin başkenti Washington'da, bugün beklenen Sandy kasırgası nedeniyle, federal kurumlar ve okullar kapatıldı, uçak, tren, metro ve otobüs seferleri durduruldu.

Sandy kasırgasının, bugün özellikle New York ve New Jersey bölgesinden başlayarak ABD'nin doğu kıyılarını vurması bekleniyor.

Ancak, kasırganın etkisinin Philadelphia, başkent Washington DC, Baltimore ve Boston'a kadar uzanacağı öngörülüyor. Kasırganın, kuzey ve batıdan gelen soğuk hava dalgalarıyla birleşecek olması nedeniyle, tarihi bir kasırga olabileceği uyarıları yapılıyor.

Ayın da dolunay halinde bulunmasının sel baskınlarını artırabileceği belirtiliyor. Kasırganın olası etkileri nedeniyle başkent Washington'da da ''acil durum'' ilan edildi.

Bugün federal kurumlar ve okullar kapatıldı. Metro ve otobüs seferleri durduruldu. Başkentteki binlerce uçak seferi iptal edildi, şehirler arası tren seferleri de askıya alındı.

Obama uyardı

ABD Başkanı Barack Obama, pazartesi ve salı günkü seçim programlarını iptal ederek, Amerikan halkı

Türk Büyükelçiliğinden ''Kriz Çağrı Merkezi''

Öte yandan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de Sandy kasırgasından etkilenebilecek Türk vatandaşlarının acil durumlarda temasa geçebilmeleri için Kriz Çağrı Merkezi oluşturdu. nı Sandy kasırgasına yönelik uyardı.

ABD'deki Türk vatandaşlarının ulaşabileceği Kriz Çağrı Merkezi'nin numaraları şöyle:

''-Normal mesai saatlerinde konsolosluk : +1-202-612-6740
-24 saat kriz hattı: +1-202-612-6747 ve +1-202-812-8636''.

Kasırga haberi Birleşmiş Milletleri kapattırdı

Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki Genel Merkezi'nin basın ofisinden yapılan açıklamada, BM Genel Merkezi'nin bugün ve Sandy Kasırgası'nın etki durumuna göre Salı günü de kapalı olabileceği belirtildi.

New York Borsası da bugün kapalı

Öte yandan, New York'ta kasırga ile ilgili kırmızı alarm verilirken, akşam saat 7 itibariyle toplu taşım ulaşımı durduruldu. New York belediyesinin aldığı bir kararla metro ve otobüs seferleri ikinci bir duyuruya kadar iptal edilirken, New York şehrinde hayat durma noktasına geldi. Ayrıca New York Borsası'nın da pazartesi günü kapalı olacağı bildirildi.

Hava tahmin raporlarından edinilen bilgiye göre, North Carolina eyaletine ulaşan Sandy Kasırgası saatte 75 mil hızla New York'a doğru ilerlediği belirlendi.

WASHINGTON/NEW YORK / AA

Haberin Tamamı İçin:

ABD'de Kasırga Alarmı

ABD'de Kasırga Alarmı

Meteoroloji uzmanlarının büyük can kayıplarıyla sonuçlanabilecek su baskınları ve fırtına uyarısında bulunduğu Sandy kasırgası, dün rotasını Atlas okyanusu üzerinden ABD'nin nüfusu en yoğun olan bölgelerine doğru çevirirken, Washington DC'den Philadelphia, New York ve Boston'a kadar pek çok büyük kentte olağanüstü hal ilan edildi.

Kasırga ile batıdan ilerleyen başka bir hava sisteminin karışması sonucunda oluşması beklenen "dev" fırtınanın, başkanlık seçimlerine sekiz gün kala Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney arasındaki rekabeti etkileyebilecek bir "Ekim Sürprizi"ne dönüşmesi ihtimali de belirdi.

Başkan olarak federal hükümetin fırtınayla ilgili hazırlıklarını denetlemekle görevli olan Obama, bunların yetersiz kalması halinde başarısızlığın sorumluluğunu da üstlenmek zorunda kalacak.

Obama'nın sınavı

Bu nedenle tam seçimler öncesinde bir çeşit "Süper Fırtına" testi ile karşı karşıya kalan Obama, bu akşam ve yarın sabah yapmayı planladığı kampanya etkinliklerini iptal etti.
Kasırgaya karşı yapılan hazırlıkları görüşmek için acil toplantılar düzenleyen ve bugün gitmeyi planladığı Florida'ya dün giden Obama'nın, eski Başkan Bill Clinton ile birlikte yapacağı Virginia ve Colorado turunu da ertelediği açıklandı.

Obama, fırtınayı ve federal hükümetin aldığı önlemleri izlemek için bu akşam Beyaz Saray'a dönecek.

Eski Başkan George W. Bush'un 2005 yılında ABD'nin güney eyaletlerini felç eden Katrina kasırgasına gösterdiği "zayıf" tepki ve "ilgisizlik" nedeniyle büyük eleştiri çektiğine işaret eden siyasi gözlemciler,

Obama'nın performansının özellikle hala kararsız olan seçmenlerin oylarını etkileyebileceğini belirtiyorlar.

Obama'nın bir doğal afet karşısında iyi ve güçlü bir liderlik sergilediği şeklinde algılanması halinde bazı kararsızların oylarının Obama'ya yönelebileceği, zayıf bir performans göstermesi halinde ise oy kaybedebileceğine dikkat çekiliyor.

Romney'nin de "fırtına krizi" karşısında seçim kampanyasını nasıl devam ettireceği merakla bekleniyor ve onun da göstereceği tepkinin oyları etkileyebileceği belirtiliyor. Doğu kıyılarına bu akşam ulaşması beklenen Sandy Kasırgası'nın seçimlerde kilit rol oynayan en az dört eyaleti (New Hampshire, North
Carolina, Ohio ve Virginia) vurması bekleniyor.

Karayipler'de 60'ı aşkın kişinin ölümüne yol açan kasırganın ABD'nin kuzeydoğusundaki yerleşim birimlerinde hayatı günlerce felce uğratabileceği ve Batı'dan gelen hava sistemiyle birleştiğinde yaklaşık 1800 kilometrelik bir alanda etkili olabileceği belirtiliyor.

Delaware'in yanı sıra New York ve Connecticut eyaletlerinin deniz seviyesinin tehlikeli biçimde düşük olan yerlerinde zorunlu tahliye emri verilirken, okullar tatil edildi, pek çok okul acil barınma sığınağına dönüştürüldü.

New York'ta hayat durdu

New York belediyesi, kentin 468 metro istasyonunu dün akşam saat 19.00'dan itibaren kapatırken, toplu taşım hizmetlerini de 21.00 itibarıyla durdurdu. New Jersey Transit de tren seferlerine gece yarısı son verdi. Pennsylvania eyaleti otobüs, tren ve metro seferlerini iptal ederken, Amtrak, kuzeydoğu koridorundaki bütün tren seferlerini iptal ettiğini açıkladı.
Ülkenin önde gelen havayolu şirketleri, New York'un üç büyük havaalanına binlerce uçak seferini dün akşamdan itibaren iptal ederken, Washington'da işyerleri kapandı, New York'taki BM merkezi de

Pazartesi günkü bütün toplantıların iptal edildiğini açıkladı.
Dokuz eyalette 60,000'ı aşkın askerin yerel makamların olası kurtarma ve yardım çalışmalarına katılmak için hazır bekletildiği de kaydedildi.

Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın, dolunayın da etkisiyle Maryland'daki Ocean City kentinden Connecticut'un Rhode Island ile olan sınırına kadar deniz dalgalarını 2,5 metre yükseltebileceğini bildirdi. Bu rakamın New York limani ve New Jersey körfezlerinde yaklaşık 4 metreye ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Merkezi Kuzey Carolina'da Cape Hatteras bölgesinin 535 km güneyinde olan Sandy kasırgası kuzeydoğuya doğru saatte 20 kilometre hız ile ilerliyor. Bu kasırganın, 12 eyalet üzerinde 36 saat boyunca etkili olacağı ve 25 cm yağmur, 60 cm kar, fırtına ve elektirik kesintilerine neden olacağı anlamına geliyor.

Bu sabah TSİ 04.30 itibarıyla New York'un 780 kilometre güneydoğusunda seyreden ve rüzgar hızı saatte 120 kilometreye varan kasırganın, Pazartesi akşamı geç saatlerde DelMarVa Yarımadası ve New Jersey'nin güneyinde karaya ayak basması bekleniyor.
Massachusetts, Maryland, New York ve the District of Columbia eyaletlerinde olağanüstü durum ilan eden Başkan Obama, fırtınanın oldukça "büyük" ve "tehlikeli" olduğunu belirterek, kasırgadan etkilenecek yerlerde oturan kişileri durumu "ciddiye almaya" çağırdı.

Haberin Tamamı İçin:

Türk Hava Yolları'nın ABD uçuşları iptal

Türk Hava Yolları'nın ABD uçuşları iptal

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sandy Kasırgası Doğu Kıyılarına Yaklaşıyor

Sandy Kasırgası Doğu Kıyılarına Yaklaşıyor

Sandy kasırgası, Atlas okyanusu üzerinden ABD'nin nüfusu en yoğun olan bölgelerine doğru yaklaşırken olası şiddetli fırtınaya ve sel felaketine karşı hazırlıklar sürüyor.

Yerel saatle sabah 8'de Sandy kasırgası, saatte 140 kilometreye varan bir hızla, New York'un 505 km. güneydoğusunda etkisini gösteriyordu.

New York'da binlerce kişinin evlerini tahliye etmeleri istendi; 76 okulda tahliye edilen kişiler için sığınaklar kuruldu.

Washington DC'den Philadelphia, New York ve Boston'a kadar pek çok büyük kentte olağanüstü hal ilan edildi.

Güvenlik önlemleri kapsamında New York borsası bugün açılmadı. Borsa yetkilileri "kasırga, insanlarımızın güvenliğini sağlama konusunda büyük güçlük yaratacaktı" dediler.

Teknoloji şirketleri ağırlıklı Nasdaq borsası da bugün kapalı kalacak. Dünyanın en büyük iki borsası 27 yıl sonra ilk defa tam gün, kötü hava koşulları nedeniyle kapalı tutulmuş oluyor.

Doğu kıyılarına bu akşam ulaşması beklenen Sandy Kasırgası'nın yaklaşan başkanlık seçimlerde kilit rol oynayan en az dört eyaleti (New Hampshire, North Carolina, Ohio ve Virginia) vurması bekleniyor.

New York'ta hayat durdu

New York belediyesi, kentin 468 metro istasyonunu dün akşam saat 19.00'dan itibaren kapatırken, toplu taşım hizmetlerini de 21.00'den itibaren durdurmuştu. New Jersey Transit de tren seferlerine dün gece yarısı son verdi. Pennsylvania eyaleti otobüs, tren ve metro seferlerini iptal ederken, Amtrak, kuzeydoğu koridorundaki bütün tren seferlerini iptal ettiğini açıkladı.

New Yorklu bir taksi sürücüsü BBC'ye kentte herşeyin kapatılmış göründüğünü anlatırken, "bilim kurgu filminde yaşıyor gibiyim" diyordu.

Ülkenin önde gelen havayolu şirketleri, New York'un üç büyük havaalanına binlerce uçak seferini dün akşamdan itibaren iptal ederken, Washington'da işyerleri kapandı, New York'taki BM merkezi de bugünkü toplantıların iptal edildiğini açıkladı.

Dokuz eyalette 60,000'ı aşkın askerin yerel makamların olası kurtarma ve yardım çalışmalarına katılmak için hazır bekletildiği de kaydedildi.

Massachusetts, Maryland, New York ve the District of Columbia eyaletlerinde olağanüstü durum ilan eden Başkan Obama, dün, fırtınanın oldukça "büyük" ve "tehlikeli" olduğunu belirterek, kasırgadan etkilenecek yerlerde oturan kişileri durumu "ciddiye almaya" çağırdı.

Haberin Tamamı İçin:

'Aptallık Yapmayın Derhal Evlerinizi Terk Edin'

'Aptallık Yapmayın Derhal Evlerinizi Terk Edin'

ABD tarihindeki en şiddetli kasırgalardan biri olarak tanımlanan Sandy kasırgası nedeniyle yüzbinlerce kişinin yüksek bölgelere kaçışı sürüyor. Kasırganın merkezinin bu gece New Jersey, New York ve Long Island’a ulaşması bekleniyor.

ABD Kasırga Merkezi (NHC) yetkilileri, doğu kıyısında 50 milyon insanı etkilemesi beklenen 1600 kilometre genişliğindeki Sandy kasırgasının Pazartesi sabahı itibarıyla güç kazandığını, yaklaşık 3,5 metre yüksekliğinde dalgalara yol açtığını belirtti.

ABD tarihindeki en şiddetli kasırgalardan biri olarak tanımlanan Sandy kasırgasının bölgede etkili olan diğer hava sistemiyle birleşerek "süper fırtına"ya dönüşebileceği uyarısında bulunan yetkililer, bu durumda kasırganın saatte 281 kilometre hızla Büyük Göller Bölgesi’ne doğru ilerleyeceğini ve Batı Virginia’daki dağlık bölgelere yaklaşık 1 metre kalınlığında kar düşebileceğini ifade etti.

Kasırganın merkezinin, bu gece New Jersey, New York ve Long Island’a ulaşması bekleniyor. Şiddetli yağışların başladığı bölgede yaşayan yaklaşık 20 milyon kişiye kıyı bölgelerinden uzak durmaları uyarısı yapıldı.

Yetkililer, kasırganın yol açtığı dalgaların Manhattan’ın aşağı kesimlerinde sele yol açabileceği, metro tünellerini su basabileceği ve enerji ile iletişim hatlarına zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Başkan Barack Obama, Massachusetts, Connecticut, Rhode Island, New York, New Jersey ve Pennsylvania dahil olmak üzere 9 eyalette acil durum ilan etti.

Washington’da kalmak için bugün Florida’da katılması planlanan seçim kampanyasını iptal eden Obama, hükümetin her tür önlemi aldığını söyledi.

Havaalanları ve tüm resmi ve özel kurumların kapatıldığı, ulaşımın felç olduğu doğu kıyısında yüzbinlerce kişiye idari izin verildi.

Yetkililer, deniz kıyısındaki yerleşim birimlerinde yaşayanları kurtarma ekipleri ve acil durum çalışanlarının hayatlarını tehlikeye atmamak için bölgeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Manhattan’ın aşağı kesimlerinde yaşayan 375 bin kişinin tahliye edilmesi talimatını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Saatte 1280 Km Hızla Geliyor

Saatte 1280 Km Hızla Geliyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kasırga Etkisini Gösterdi

Kasırga Etkisini Gösterdi

ABD'nin New Jersey eyaletinde ağaçlar devrilmeye başladı.

Günlerdir beklenen Sandy kasırgası etkisini göstermeye başladı. Son 30 yılın en şiddetli kasırgası olarak tanımlanan Sandy saatte 180 km hıza ulaştı.

New York ve New Jersey eyaletlerinden kilometrelerce uzak olduğu halde oluşturduğu fırtına nedeniyle ağaçların devrilmesine neden oldu. New Jersey in Rutherford şehrinde dev bir ağaç yola düştü.

Yolun kapanmasına neden olan ağaç elektriklerin kesilmesine de sebep oldu. Şuana kadar 36 bin kişi elektriksiz kaldı. Yetkililer saat 06.00'dan sonra kimsenin dışarı çıkmaması uyarısında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Weather Channel'ın Canlı Kasırga Yayını!

Ve Sandy Fırtınası ABD'yi Vurdu: 11 Ölü

Ve Sandy Fırtınası ABD'yi Vurdu: 11 Ölü

Amerika'nın doğu kıyılarında 60 milyon kişi Sandy fırtınası nedeniyle alarmda... Fırtına ülkenin doğu kıyısına ulaştı. Şiddetli fırtına New York'ta 5, toplam 11 can aldı. 11 eyalette yaklaşık 3 milyon ev elektrikler kaldı. Uyarılar güvenli bölgelerden dışarı çıkmayın yönünde.

Batı Virginia'dan Kuzey Carolina ve Connecticut eyaleti dahil can kayıpları 11'e yükseldi. Ölenlerin 5'inin New York'tan olduğu belirtiliyor.

New York Belediye Başkanı Bloomberg, tahliye işlemlerinin artık durması gerektiğini söyledi, halkı güvenli bölgelerden dışarı çıkmaması konusunda uyardı.

tatil edildi. 468 metro istasyonu kapatıldı, şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşıma hizmetleri durdu.

New York'un güneyindeki New Jersey eyaletinde yükselen sular ve şiddetli fırtına nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Maryland, Delaware kentlerinde de rüzgar şiddetli bir hal almış durumda...

Türk Havayolları'nın Washington ve New York seferleri dahil, ABD'nin doğu yakasında 7500 uçak seferi iptal edildi.

Haberin Tamamı İçin:

'Sandy' 27 Yıl Sonra ABD Borsasını Kapattı

'Sandy' 27 Yıl Sonra ABD Borsasını Kapattı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Piyasalar şokta, New York borsası dibe vurdu

Sandy Kasırgası ABD'de 13 Can Aldı

Sandy Kasırgası ABD'de 13 Can Aldı

ABD'de 60 milyon kişinin etkilenebileceği belirtilen ve Karayipler'de 69 kişinin ölümüne yol açan Sandy kasırgası ABD'ye yaklaşırken Ulusal Kasırga Merkezi, fırtanın hız kesip tropikal fırtınaya dönüştüğünü belirtti. Rüzgar hızı saatte 130 kilometreye varan kasırga, akşam saatlerinde New Jersey'ye ulaştı. Şiddetli kasırgada ölenlerin sayısı 13'e ulaştı, Batı Virginia'dan Kuzey Carolina ve Connecticut eyaleti dahil can kayıpları 13'e yükseldi. Ölenlerin 5'inin New York'tan olduğu belirtiliyor.

New York Belediye Dawn Başkanı Bloomberg, tahliye işlemlerinin artık durması gerektiğini söyledi, halkı güvenli bölgelerden dışarı çıkmaması konusunda uyardı. Zimmer de yaklaşık 50 bin kişinin tahliye edilmeye çalışıldığı bilgisini paylaştı.

New York'un Atlantik Okyanusu'na en yakın caddesi üzerinde bulunan birçok Türk işyeri de Sandy kasırgasından olumsuz etkilendi. Önce elektrik kesintisinin yaşandığı bölgede su seviyesinin yükselmesi ile birçok işyeri sular altında kaldı. Emmons caddesi üzerindeki Türk kebap ve balık restoranları da su baskınından kurtulamadı.

Borsa 11 Eylül saldırısından sonra ilk kez kapandı

New York'ta borsa 11 Eylül saldırısının ardından ilk kez kapandı, bugün de kapalı kalacak. Okullar tatil edildi. 468 metro istasyonu kapatıldı, şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşıma hizmetleri durdu.

New York'un güneyindeki New Jersey eyaletinde yükselen sular ve şiddetli fırtına nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Elektrik kesintisi nedeniyle New York Üniversitesi Hastanesi'nin hastalarını tahliye ettiği öğrenildi.

Maryland, Delaware kentlerinde de rüzgar şiddetli bir hal almış durumda...

Türk Havayolları'nın Washington ve New York seferleri dahil, ABD'nin doğu yakasında 7500 uçak seferi iptal edildi.

Başkan Barack Obama, Ohio'daki seçim gezisini iptal etti. Ohio'daki seçim gezisini iptal etti ve New York'a geçti. Afet İzleme Merkezi'nden Amerikan halkına, "Durumu ciddiye alın, tedbirli olun" mesajı verdi. Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney de seçim promgramnı iptal etti.

Karayipler, Küba ve Dominik'ten sonra rotasını ABD'ye çeviren Sandy fırtınasının Amerika'da bin 300 kilometrelik alanda etkili olması bekleniyor.

Metroyu su bastı

ABD’li yetkililer Batı Virginia başta olmak üzere bazı eyaletlere bir metre kalınlığında kar düşebileceği uyarısında bulundu. Chicago'da ise kıyıya vuran dalgaların 6 metreye ulaşabileceği uyarısı yapıldı. New York'ta 7 metro istasyonunu su bastı. Sandy'den etkilenen bölgelerde bugün de federal kurumlar kapalı kalmaya devam edecek. Uçak, tren, otobüs ve metro seferleri yapılamayacak.

9 eyalette 60,000'ı aşkın askerin yerel makamların olası kurtarma ve yardım çalışmalarına katılmak için hazır bekletildiği kaydediliyor.

Zararı 20 milyar dolar olacak

Sandy fırtınasının ülkeye 10-20 milyar dolar zarara yol açacağı tahmin ediliyor. Böylelikle Sandy'nin, Amerikan tarihindeki bedeli en fazla doğal felaketlerden biri olabileceği ifade ediliyor.

Fırtınanın ekonomiye maliyetinin 20 milyar dolara ulaşması halinde, geçen yıl Irene kasırgasının verdiği 16 milyar dolarlık büyük zararı geçmiş olacak.

Bin 200 kişinin ölümüne neden olan Katrina kasırgası ABD ekonomisini 108 milyar dolar zarara uğratmıştı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Sandy Fırtınası Doğu Kıyısını Vuruyor

Sandy Fırtınası Doğu Kıyısını Vuruyor

'Süper fırtına' Sandy, zaman zaman kasırga şiddetindeki rüzgarlarla ABD'nin doğu kıyılarını etkiliyor. Yaygın sellere ve elektrik kesintilerine yol açan şiddetli fırtınada şimdiye dek 13 kişi can verdi.

New York'ta deniz suları rekor düzeyde yükselirken metroları ve karayollarındaki tünelleri sel bastı. Aşağı Manhattan bölgesinin büyük bölümü karanlıkta. Aşağı Manhattan kesimi ile diğer alçak bölgelerde yaşayan 375 bin kişi tahliye edildi.

New York ulaştırma müdürü Joseph Lhota, kentteki metro sisteminin 108 yıllık olduğunu ve dün geceki düzeyde bir felaketin daha önce yaşanmadığını söyledi.

Fırtına ve sel felaketinden 50 milyon dolayında insanın etkilenmesi bekleniyor. Bir milyona yakın insanın da evlerini tahliye etmeleri istendi.

Çeşitli eyaletlerde en az 5 milyon kişi elektrikten yoksun durumda. Sandy'nin yol açtığı tahribatın boyutları ancak gün doğduktan sonra anlaşılabilecek.

Çeşitli eyaletlerde kamu ulaşımı da durduruldu; binlerce uçak seferi iptal edildi.

New York Universitesi'ne bağlı Tisch hastanesinde elektriğin kesilmesi ve jeneratörün de devreye girmemesi üzerine 200'ü aşkın hasta tahliye edildi.

New Jersey'de bulunan Amerika'nın en eski Oyster Creek nükleer santralında, yükselen su düzeyi dolayısıyla alarm durumuna geçildi.

New York borsasının bugün de kapalı kalacağı açıklandı. 1888 yılından bu yana ilk defa borsa iki gün art arda kapalı kalıyor.

6 Kasım'daki başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken, Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney seçim kampanyalarını iptal ettiler.

Fırtına, dün gece saatte 129 km.ye varan hızda esen rüzgarlarla yerel saatle 20'de New Jersey'de Atlantic City'ye ulaştı. Kentin büyük kısmı su altında ve kentte yaşayan 30 bin kişi tahliye edildi.

Sandy, Atlas Okyanusu'ndan Büyük Göller Bölgesine kadar uzanan 1,290 kilometrelik bir alanı tehdit ediyor.

Sandy, dün gece kıyıya yaklaşıp diğer soğuk hava sistemleriyle birleştiğinde kasırga niteliğini kaybetti.

Haberin Tamamı İçin:

New York Eyaleti 'Felaket Bölgesi'

New York Eyaleti 'Felaket Bölgesi'

ABD Başkanı Barack Obama, doğu kıyılarını vuran Sandy fırtınasının geniş bir alanı sel suları altında bırakması ve milyonlarca kişinin elektriksiz kalması ardından New York eyaletini "felaket bölgesi" ilan etti.

New York'ta metro sisteminin büyük bölümünü 4 metre yüksekliği bulan dalgaların getirdiği sular kapladı. Karayollarındaki tüneller de sel altında.

Kentte bir elektrik trafosunda patlama oldu, bir hastane tahliye edildi ve 50 konut yangın sonucu tahrip oldu.

'Süper fırtına' Sandy, zaman zaman kasırga şiddetine ulaşan rüzgarlarla Kanada kıyılarına doğru ilerliyor. Yaygın sellere ve elektrik kesintilerine yol açan şiddetli fırtınada şimdiye dek 13 kişi can verdi.

Aşağı Manhattan bölgesinin büyük bölümü karanlıkta. Aşağı Manhattan kesimi ile diğer alçak bölgelerde yaşayan 375 bin kişi tahliye edildi.

New York ulaştırma müdürü Joseph Lhota, kentteki metro sisteminin 108 yıllık olduğunu ve dün geceki düzeyde bir felaketin daha önce yaşanmadığını söyledi.

Fırtına ve sel felaketinden 50 milyon dolayında insanın etkilenmesi bekleniyor. Bir milyona yakın insanın da evlerini tahliye etmeleri istendi.

Çeşitli eyaletlerde en az 5 milyon kişi elektrikten yoksun durumda. Sandy'nin yol açtığı tahribatın boyutları ancak gün doğduktan sonra anlaşılabilecek.

Birçok eyalette kamu ulaşımı da durduruldu; binlerce uçak seferi iptal edildi.

New York Universitesi'ne bağlı Tisch hastanesinde elektriğin kesilmesi ve jeneratörün de devreye girmemesi üzerine 200'ü aşkın hasta tahliye edildi.

New Jersey'de bulunan Amerika'nın en eski Oyster Creek nükleer santralında, yükselen su düzeyi dolayısıyla alarm durumuna geçildi.

New York borsasının bugün de kapalı kalacağı açıklandı. 1888 yılından bu yana ilk defa borsa iki gün art arda kapalı kalıyor.

6 Kasım'daki başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken, Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney seçim kampanyalarını iptal ettiler.

Fırtına, dün gece saatte 129 km.ye varan hızda esen rüzgarlarla yerel saatle 20'de New Jersey'de Atlantic City'ye ulaştı. Kentin büyük kısmı su altında ve kentte yaşayan 30 bin kişi tahliye edildi.

Sandy, Atlas Okyanusu'ndan Büyük Göller Bölgesine kadar uzanan 1,290 kilometrelik bir alanı tehdit ediyor.

Sandy, dün gece kıyıya yaklaşıp diğer soğuk hava sistemleriyle birleştiğinde kasırga niteliğini kaybetti.

Haberin Tamamı İçin:

Sandy Kasırgası ABD ve Kanada'yı Vurdu: 16 Ölü

Sandy Kasırgası ABD ve Kanada'yı Vurdu: 16 Ölü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sandy Kasırgası ABD Ekonomisini Nasıl Etkileyecek?

Sandy Kasırgası ABD Ekonomisini Nasıl Etkileyecek?

Sandy kasırgasını neden bu kadar konuşuyoruz ?

Çünkü olay dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de geçiyor. Kasırga, ABD ekonomisinin yüzde 25’inin üretildiği 11 eyaleti etkisi altına aldı. ABD nüfusunun yüzde 20’si kasırga bölgesinde yaşıyor. Yeni konut inşaatlarının yüzde 10’u, otomobil ve diğer taşıma araçları üretiminin yüzde 20’si bu bölgede yapılıyor. 11 Eylül saldırısına hedef olan New York’u da içine alan, doğu ABD’nin en zengin bölgesinden söz ediyoruz.

ABD’deki kasırgaların en maliyetlisi 2005 yılında yaşanan Katrina kasırgasıydı ve 1.604 insanın canına mal olmuştu. Sigorta maliyetinin 45 milyar dolar olduğu tahmin edilen bu kasırganın toplam maliyetinin güncel fiyatlarla 108 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Tüm doğal afetler gibi kasırgalar da şüphesiz evini barkını terk etmek zorunda kalanları, canına ve malına zarar gelenleri ilk elden ve doğrudan etkiliyor.

Sandy kasırgasının 50 milyon insanı etkilediği ve 100 binden fazla konutu elektriksiz bıraktığı tahmin ediliyor.

ABD halkı bolluğa alışkındır; kıtlıktan çok korkar. İnsanların kasırgaya verdikleri ilk tepki, günlük ihtiyaç stoklamak olmuş. İhtiyat saikiyle yiyecek, şişe su, pil, tuvalet kağıdı, buz, el feneri, bira, şarap, cips, sigara, mum ve diğer zorunlu gereksinimler için yüklü miktarda harcama yapmışlar.

27 Ekim günü sonrasında ABD’deki uçuşlarının yüzde 15’i, yani yaklaşık 7,500 uçuş, kasırga nedeniyle iptal edilmiş. Yüzlerce okul, ofis, restoran, süpermarket, alışveriş merkezi, metro vesaire kapalı durumda.

New Jersey, Rhode Island, New York, Pennsylvania ve District of Columbia da olağanüstü durum ilan edildi. New York’ta borsalar kapalı. Borsaların bir gün kapanmasının günlük komisyon maliyeti yaklaşık 1 milyon dolar.

Sandy kasırgasının sigorta maliyetinin 7 – 8 milyar dolar olacağı ve toplam maliyetinin 25 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

İlk elden zarar görenler, canlarını kaybedenler, yaralananlar, evleri ve iş yerleri zarar görenler olacak; ama kasırganın maliyeti bunlarla sınırlı değil. Evini, arabasını, taşınır ve taışınmaz mallarını banka kredisiyle alanlar; bunları sigortalatanlar, kasırga veya su basması nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalanlar ve kısmen veya tamamen çalışamayacak olanların katlandığı ve neden olduğu başka zararlar da var.

2008 krizinin konut kredilerinden (mortgage) çıktığını ve bankaların bu nedenle nasıl patır patır iflas ettiğini hatırlayın. Krediyle alınmış konut ve işyerlerinin teminat değerinin düşmesi bankalar için maliyet; bunları sigorta etmiş olan sigorta ve reasürans şirketleri için de büyük zararlar anlamına geliyor.

ABD ekonomisinin özel tüketim harcamalarıyla büyüdüğünü daha önce yazmıştık. İnsanların bir süredir harcama yapmaktan imtina ettiğini de. Günlük gereksinimler için ihtiyaten fazladan yapılan harcamaların ekonomiyi olumlu etkilemesi beklenir. Ancak dükkanların kapanması sırasında perakende satışlarda bir miktar azalma olacaktır.

Kasırga bittikten sonra konutların ve iş yerlerinin onarımı ve yeniden inşası için özel harcama yapılması gerekecek. Kamu binaları ve alt yapı tesislerinin onarımı içinse kamu harcamalarının artması gerekecek. Bu nedenle inşaat sektöründe bir miktar iyileşme beklenebilir.

Öte yandan Sandy’nin, kamu harcama tavanının artırılmasına direnecek olan Cumhuriyetçilerin elini kolunu bağlaması ve Demokratların işini kolaylaştırması beklenebilir.

Kasırgadan ve su basmasından kaynaklı olarak hizmet sektöründe işyeri kapamaları ve ücret düşüşleri beklenebilir. Belki bu nedenle, kısa dönemde işsizlik ödemesi başvurularında bir miktar artış olabilir.

Kasırganın etkilediği bölgelerde benzin ve motorin fiyatlarında artış beklenebilir. Çünkü bölgedeki rafineriler kısmen veya tamamen kapalı durumda.

Bankalar, sigorta şirketleri ve hava yolu şirketleri başta olmak üzere hizmet sektöründe yazılacak zararların; su basmasından kaynaklı zayi olan stoklar nedeniyle reel sektörde yazılacak zararların vergi gelirlerini azaltması ve zarar gören kamu emlakinin onarımı için yapılacak kamu harcamalarıyla birleşerek bütçe açığını artırması beklenebilir.

Elektrik kesintisi nedeniyle ticari faaliyetin durması büyümeyi olumsuz etkileyecektir. Kasırganın ABD ekonomisinin dördüncü çeyrek milli geliri üzerinde binde 2 oranında bir olumsuz etkisi olacağı tahmin ediliyor.

Tarihin tekerrür ettiğine inananlar için, borsalarda kasırgalar sonrasında yaşanan gelişmeleri paylaşarak bitirelim: Geçmişte S&P 500, belirsizlik bitinceye kadar satış görmüş; kasırgaları müteakip 6 ay içinde ortalama yüzde 3 – 6 aralığında prim yapmış.

Haberin Tamamı İçin:

Sandy Kasırgası şimdiden 50 can aldı

Sandy Kasırgası şimdiden 50 can aldı

ABD'nin doğu yakasında etkili olan Sandy kasırgası nedeniyle ülkede ölenlerin sayısı 50'ye yükseldi. 8 milyon hane elektriksiz...

Amerika'nın doğu kıyılarını vuran Sandy'nin yarattığı yıkım netleşiyor. ABD'de 18'i New York'ta olmak üzere 50 kişi hayatını kaybetti. Kasırga Kanada'ya doğru ilerliyor ancak tehlike henüz geçmiş değil. Başkan Barack Obama halkı tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyardı. Sandy kasırgası nedeniyle 17 eyalette 8 milyonu aşkın hane elektriksiz kaldı.
Ülkede 15 binden fazla uçak seferi iptal edildi. New York metrosu, 108 yılın en ağır hasarını aldı.
Yetkililer, Sandy kasırgasında, çoğu devrilen ağaçlar yüzünden 50 kişinin öldüğünü, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

FlightAware'in internet sitesinden yapılan açıklamada, 15 binden fazla uçak seferinin iptal edildiği belirtilerek, New York metrosunun 108 yıllık tarihinin en ağır hasarını aldığı bildirildi.

New York metrosunda tünelleri su basarken, metronun yeniden açılabilmesi için elektrik donanımının temizlenmesi gerektiği vurgulandı.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, metronun ne zaman açılacağı konusunda bir ''Takvimleri'' olmadığını, otobüs seferlerinin ise yarın başlamasını umduğunu ifade etti.

Bloomberg ayrıca New York'un büyük bölümüne elektriğin 2 ya da 3 gün içinde verileceğini belirtti.
New York'taki 3 büyük havaalanı da pistlerini sel bastığı için kapalı.

New York Menkul Kıymetler Borsası, 2 günlük kapanışın ardından yarın yeniden açılacak. Borsa, bundan önce en son 1888 yılında iki gün süreyle kapanmıştı.

New Jersey Valisi Chris Christie, düzenlediği basın toplantısında, New Jersey-New York hattında çalışan Path banliyö treni hizmetinin de 7 ila 10 gün süreyle durdurulacağını kaydetti.

Appalaş Dağları'nda yoğun kar yağışına neden olan Sandy kasırgasının, yönünü New York'un batısına çevirerek, Kanada'ya ilerlemesi bekleniyordu.

Sandy kasırgası, Karayipler'de de 69 kişinin ölümüne neden olmuştu.

8 milyon hane elektriksiz

ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin doğu yakasını vuran Sandy fırtınası yüzünden elektriksiz kalan milyonlarca kişinin elektriğe tekrar kavuşması için seferber oldu.

Sandy, yaklaşık 2 milyonu New York'ta olmak üzere 17 eyalette 8 milyonu aşkın haneyi elektriksiz bıraktı.

Mumlar ve fenerlerle adeta eski zamanların yaşamına dönen Amerikalılar için bu durum, aynı zamanda su ve ısınma problemi anlamına da geliyor.

Obama, özellikle Sandy'nin soğuk havayı da beraberinde getirmesiyle mağdur Amerikalıları içine düştükleri durumdan kurtarmak için harekete geçti.

Haberin Tamamı İçin:

Sandy Fırtınası Kanada'ya İlerliyor

Sandy Fırtınası Kanada'ya İlerliyor

ABD'nin kuzeydoğu kıyılarında büyük yıkıma yol açan Sandy fırtınası Kanada'ya ilerliyor.

Fırtına, ABD'de 40 kişinin ölümüne neden oldu. Milyonlarca kişi elektriksiz kaldı, ulaşım sistemi çöktü.

New York'ta 18 kişinin öldüğü açıklandı. Kentte toplu taşımacılık yapılamıyor.

Sandy, Karayipler'de 70 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Fırtına Manhattan'ın orta kesimlerinde deniz sularının rekor seviyede kabarmasına yol açtı.

Amerikan Enerji Bakanlığı'nın açıklamasında göre fırtına nedeniyle en az sekiz milyon ev ve işyerine hâlâ elektrik verilemiyor.

İki gündür kapalı olan New York borsanın bugün açılması planlanıyor. Borsa en son 1888'de iki gün kapalı kalmıştı.

108 yıl önce hizmete giren New York metrosu da Sandy fırtınasında ağır hasar gördü.

Tünellerin ve teçhizatın sular altında kalması nedeniyle metronun yeniden hizmete girmesinin günler alabileceği belirtiliyor.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, metro için zaman veremeyeceklerini ancak otobüslerin bugün çalışmaya başlayabileceğini söyledi.

Pistlerin sular altında kalması nedeniyle New York'ta tüm büyük havaalanları kapalı. Ancak John F Kennedy ve New Jersey'deki Newark havaalanlarının Türkiye saatiyle 13.00'ten itibaren kısmen hizmet vermeye başlayacağı açıklandı.

Bloomberg, New York'un büyük bölümüne elektrik verilmesinin de 2-3 gün alabileceğini söyledi.

New Jersey ile New York'a arasındaki tren seferlerinin en az bir hafta daha yapılamayacağı kaydediliyor.

ABD Başkanı Barack Obama, 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimi için yürüttüğü kampanyaya iki gün önce ara vermişti. Obama'nın bugün de seçim gezisine çıkmayacağı açıklandı.

Obama'nın Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ise seçim gezilerine Salı Akşamı tekrar başladı. Romney, Ohio'da seçim konuşmalarının yapılacağı salonda fırtınadan etkilenenlere yardım dağıttı.

Mitt Romney'nin güçlü destekçisi New Jersey'in Cumhuriyetçi Valisi Chris Christie, Demokrat Partili Obama'yı felakette gösterdiği liderlik için övdü.

Christie CNN televizyonuna "Dün Başkan'la üç kez konuştum. Eyaletimize büyük destek verdi, çok yardım etti. Bir kere bile seçimden söz etmedi" dedi.

Sandy kasırgasının maliyetinin 30-40 milyar doları bulacağı belirtiliyor. 2005'te New Orleans'ı yerle bir eden Katrina kasırgasının yol açtığı zarar 100 milyar dolara ulaşmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Sandy Gitti, Enkazı Kaldı

Sandy Gitti, Enkazı Kaldı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

ABD'ye Yardıma Hazırız Dedi

ABD'ye Yardıma Hazırız Dedi

Fars Haber Ajansı'na açıklamada bulunan İran Kızılayı Arama ve Kurtarma Kurumu Başkanı Mahmud Muzaffer, 'ABD'deki Sandy kasırgasında zarar görenlere yardım etmeye hazırız' dedi.

Sel ve fırtınadan zarar görenlere yardımda tecrübeli olduklarını belirten Muzaffer, Amerikalı yetkililerin yardım talebinde bulunması halinde, İran Kızılayı'nın en kısa sürede tam donanımlı olarak yola çıkacağını söyledi.

ABD'de 17 eyaleti etkileyen Sandy kasırgasında 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve milyarlarca dolar maddi hasar olduğu belirtiliyor

Haberin Tamamı İçin:

İran'dan ABD'ye 'Sandy' Teklifi

İran'dan ABD'ye 'Sandy' Teklifi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Obama, Seçim Gezilerine Yeniden Başlıyor

Obama, Seçim Gezilerine Yeniden Başlıyor

ABD Başkanı Barack Obama, fırtına felaketi nedeniyle ara verdiği seçim kampanyasına yeniden başlıyor.

Obama, Çarşamba günü Sandy fırtınasının büyük yıkıma yol açtığı New Jersey'e gitti.

Barack Obama'nın Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ise 6 Kasım'da yapılacak seçimler öncesinde kampanyasına iki gün ara vermiş ve dün gezilerine başlamıştı.

Sandy fırtınası ABD'de 64 kişinin ölümüne neden oldu. Milyonlarca kişiyi elektriksiz bırakan fırtına ulaşım sistemini felç etti.

Karayipler'de 70 kişinin ölümüne yol açan Sandy fırtınası ABD'de ilk olarak Pazartesi New Jersey'i vurdu.

Burada 20 bin kişinin evlerinin hâlâ sular altında olduğu belirtiliyor. Sel sularına kanalizasyonun karışması halkı nedeniyle halkın endişesinin arttığı belirtiliyor.

Obama, seçim kampanyası çerçevesinde bugün Nevada, Colorado ve Wisconsin'e gidecek.

Barack Obama, New Jersey'de Cumhuriyetçi Vali Chris Christie ile birlikte incelemelerde bulundu.

Bir yardım merkezinde felaketzedelerle konuşan Obama "Sizi yalnız bırakmayacağız' dedi.

Ülkede altı milyon ev ve iş yeri hâlâ elektriksiz. Bunlardan üçte birinin New Jersey'de olduğu belirtiliyor.

Vali Chris Christie, New Jersey eyaletine gösterdiği destek için Obama'ya teşekkür etti.

Mitt Romney ise Çarşamba günü Florida'da iki seçim toplantısı düzenlendi.

Danışmanları Romney'nin pozitif olmaya özen gösterdiğini söyledi.

Kamuoyu yoklamaları iki adayın başabaş olduğuna işaret ediyor. Washington Post gazetesi ve ABC televizyonu için yapılan bir ankete katılan her 10 kişiden 8'i Obama'nın krizde "mükemmel" ya da "iyi" bir liderlik sergilediğini söyledi.

New York'ta dün hayata yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Borsa iki gün kapalı kaldıktan sonra açıldı. Borsada elektrik olmadığı için jeneratörler çalıştırıldı.

Ancak New York Bellevue hastanesinde elektrik takviye sisteminin çalışmaması nedeniyle 500 hasta başka hastanelere nakledildi.

Bugün metronun kısmen çalışmaya başlayacağı belirtiliyor. New Jersey'i New York'a bağlayan Holland tüneli ise hâlâ sular altında.

JFK ve Newark Liberty havaalanlarında uçak seferlerine yeniden başlandı. LaGuardia havaalanı hâlâ kapalı. Sandy fırtınası nedeniyle toplam 20 bin seferin iptal ediliği belirtiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Sandy ABD'de Etkisini Kaybederken, Halk Obama'dan Memnun Kaldı...

Sandy ABD'de Etkisini Kaybederken, Halk Obama'dan Memnun Kaldı...

ABD'de milyar dolarlarca zarara neden olan ve 64 kişinin ölümüne yol açan Sandy Kasırgası etkisini kuzeye doğru kaydırmaya başladı

ABD'nin doğu kıyısını vuran Sandy Kasırgası'nda en az 64 kişi hayatını kaybetti. İran Kızılayı Başkanı, ABD'ye sürpriz bir teklifte bulunarak "Kasırgadan zarar görenlere yardıma hazırız" dedi. ABD Başkanı Barack Obama da kasırgadan en çok etkilenen eyalet olan New Jersey'de incelemelerde bulundu. Washington Post gazetesi ve ABC televizyonu için yapılan bir ankete katılan her 10 kişiden 8'i Obama'nın krizde "mükemmel" ya da "iyi" bir liderlik sergilediğini söyledi. Kanada'da, kasırga nedeniyle enerji hatlarında oluşan arızayı onarmaya çalışan 1 işçi ve kasırga nedeniyle başına tabela düşen bir kadın hayatını kaybetti.

ABD'de milyar dolarlarca zarara neden olan ve 64 kişinin ölümüne yol açan Sandy Kasırgası etkisini kuzeye doğru kaydırmaya başladı.

Sandy kasırgasının sonuçları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Kasırga, yaklaşık 2 milyonu New York'ta olmak üzere 17 eyalette 8 milyonu aşkın haneyi elektriksiz bıraktı. New York'ta pek çok yerde sular akmazken kaloriferler de çalışmıyor. Manhattan'ın özellikle güneydoğu bölgesinde elektrikler tamamen kesildi. Manhattanlı bir kadın yaşananları, "Hiçbir şey çalışmıyor. Ampuller, sokak lambaları… Her yerde polis var. Her yer ıslak ve yıkıntı içinde. Bölgesel elektrik dağıtım şirketi Con Edison'un verilerine göre, tüm evlere elektrik verilmesi bir hafta ya da daha uzun sürebilir" şeklinde anlattı.

ABD Başkanı Barack Obama, fırtına felaketi nedeniyle ara verdiği seçim kampanyasına yeniden başladı. Obama, Çarşamba günü Sandy fırtınasının büyük yıkıma yol açtığı New Jersey'e gitti.

Obama, New Jersey'de Cumhuriyetçi Vali Chris Christie ile birlikte incelemelerde bulundu. Bir yardım merkezinde felaketzedelerle konuşan Obama "Sizi yalnız bırakmayacağız" diye konuştu. Obama, New Jersey Valisi'ne de "Gerekli olan her şeyi yapmanızı istiyorum. Bürokratik engelleri düşünmeyin. Bu noktada hareketsiz kalmanın bir gerekçesi olamaz. Her kurumun ihtiyaç olan yerlere yardımın mümkün olduğunca hızlı ulaştırılması için her şeyi yapmalarını istiyorum" dedi. Obama, seçim kampanyası çerçevesinde New Jersey'den sonra Nevada, Colorado ve Wisconsin'e gidecek. Vali Chris Christie, New Jersey eyaletine gösterdiği destek için Obama'ya teşekkür etti.

New Jersey Valisi, yaptığı açıklamada acil yardım sözü verdi. Ancak dayanışma ve acıları paylaşmak şu anda çok daha önemli gibi görünüyor. Vali Chris Christie, “Buradayım ve bu en önemli mesaj. Buradayım ve size işimi yaptığımı söylemek istiyorum. Çok sıkı çalışacağız. Daha önce hayatımda böyle bir şeyi hiç görmedim" dedi.

Obama'nın Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ise 6 Kasım'da yapılacak seçimler öncesinde kampanyasına iki gün ara vermiş ve dün gezilerine başlamıştı.

Mitt Romney ise Çarşamba günü Florida'da iki seçim toplantısı düzenlendi. Danışmanları Romney'nin pozitif olmaya özen gösterdiğini söyledi.

Kamuoyu yoklamaları iki adayın başabaş olduğuna işaret ediyor. Washington Post gazetesi ve ABC televizyonu için yapılan bir ankete katılan her 10 kişiden 8'i Obama'nın krizde "mükemmel" ya da "iyi" bir liderlik sergilediğini söyledi.

New York'ta dün hayata yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Borsa iki gün kapalı kaldıktan sonra açıldı. Borsada elektrik olmadığı için jeneratörler çalıştırıldı.

Ancak New York Bellevue hastanesinde elektrik takviye sisteminin çalışmaması nedeniyle 500 hasta başka hastanelere nakledildi.

Bugün metronun kısmen çalışmaya başlayacağı belirtiliyor. New Jersey'i New York'a bağlayan Holland tüneli ise hâlâ sular altında.

JFK ve Newark Liberty havaalanlarında uçak seferlerine yeniden başlandı. LaGuardia havaalanı hâlâ kapalı. Sandy fırtınası nedeniyle toplam 20 bin seferin iptal ediliği belirtiliyor.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Sandy’nin New York tarihindeki en kötü felaketlerden biri olabileceği görüşünde. Bloomberg, “Kaybettiğimiz yaşamlara ek olarak, kent genelindeki hasar muazzam boyutlarda ve bir gecede onarılması mümkün değil. Mücadele etmemiz gereken iki zorluk var. Toplu taşımanın tekrar işler hale gelmesi ve elektrik dağıtımının sağlanması" dedi.

Belediye Başkanı Bloomberg, her şeye rağmen salı günü New York’ta işleyişin yavaş yavaş normale dönmeye başladığını ancak okulların ve çoğu kamu kurumunun kapalı kalacağını söyledi. New York'ta otobüs seferleri de kısmen başladı. Pazar günü New York Maratonu'nun da planlandığı gibi yapılması bekleniyor.

Bloomberg, "İlerleyen günlerde yeniden ayağa kalkacağız. Birlik olup, komşulara yardım ederek, yabancıları teselli ederek ve sevdiğimiz bu kentin yeniden ayağa kalkmasına yardım ederek...” şeklinde konuştu.

New Jersey'de 20 bin kişinin evlerinin hâlâ sular altında olduğu vurgulanırken, sel sularına kanalizasyonun karışması halkı nedeniyle halkın endişesinin arttığı belirtildi.

İran, Sandy kasırgasının vurduğu ABD'ye sürpriz bir teklifte bulundu. İran Kızılayı Başkanı, "ABD'deki Sandy kasırgasında zarar görenlere yardım etmeye hazırız" dedi.

Sel ve fırtınadan zarar görenlere yardımda tecrübeli olduklarını belirten Muzaffer, Amerikalı yetkililerin yardım talebinde bulunması halinde, İran Kızılayı'nın en kısa sürede tam donanımlı olarak yola çıkacağını söyledi.

Kanada'da, Sandy kasırgasının zarar verdiği Ontario eyaletine bağlı Sarnia kentindeki enerji nakil hattını onarırken akıma kapılan 1 işçi öldü.

Kanada Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bir erkek işçinin, Sarnia kentine elektrik veren hatlardaki hasarı tamir ederken akıma kapıldığı belirtildi. Sabah saatlerinde meydana gelen olay, Sandy kasırgası nedeniyle Kanada'da kaydedilen ikinci ölüm vakası oldu.

Daha önce de Toronto'da 50'li yaşlarda bir kadın, kasırga sırasında kopan bir tabelanın başına çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

T24

Haberin Tamamı İçin:

ABD ve Kanada'da Sandy Yüzünden Ölenlerin Sayısı 98'e Çıktı

ABD ve Kanada'da Sandy Yüzünden Ölenlerin Sayısı 98'e Çıktı

ABD'nin doğu kıyısında New York ve New Jersey'yi vurarak iç bölgelere ve Kanada'ya ilerleyen Sandy fırtınasının gerçek boyutları ortaya çıkmaya devam ediyor. Felaketin yol açtığı ölümlerin sayısı Kanada'da ve ABD'de olmak üzere toplam 98'e çıktı. Bu ölümlerden 40'ı New York'un pazartesi günü su baskınına uğraya Staten Island bölgesinden.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBilimBirleşmiş MilletlerBorsaFırtınaİranİstanbulMitt RomneyOlağanüstü HalPolisSandyŞarapTsunamiTürk Hava Yollarıolaytahliyetatilvergiyiyecek
Görüş Bildir