15 Yaşındaki Genç Pankreas Kanseri İçin Yeni Test Keşfetti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

15 Yaşındaki Genç Pankreas Kanserine Yeni Test Keşfetti

Yaşıtları internette oyun oynarken pankreas kanseri için yeni bir test keşfeden 15 yaşındaki genç, bilim dünyasını şaşırttı.

ABD'nin Maryland eyaletinde yaşayan Jack Andraka dünyanın en büyük liseler arası bilimsel araştırma yarışmasında birinciliği elde etti. Andraka, piyasadaki testlerden 28 kat daha ucuz ve hızlı sonuç veren, ayrıca 100 kat daha hassas bir test keşfetti.

Aşağıda yazdığım belirtiler çoğu zaman ve maalesef “iş işten geçtikten sonra” kendini göstermeye başlıyor. Ama yine de bu belirtileri dikkate almakta fayda var:

İŞTE BUNLARA DİKKAT!

Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık, bulantı, kusma, sarılık, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde açılma, özellikle karnın sol kısmına, göbek çevresine ve sırta yayılan ağrılar, ani kan şekeri düşmeleri ve buna bağlı hipoglisemi işaretleri ya da kan şekeri dengesizlikleri. Özellikle karın-göbek-mide çevresinde gelişen kalıcı-inatçı ağrılar, hazımsızlık, şişkinlik, kilo kaybı, iştahsızlık uyarıcı olmalı diye düşünüyorum."

Genç adamın keşfettiği idrar ve kan testi pankreas kanserini yüzde 90 oranında daha doğru keşfedebiliyor. Pankreas kanseri genellikle en sinsi ilerleyen ve son aşamada sinyal veren kanserlerin başında geliyor. Test sadece basit bir çubuk yardımıyla pankreas kanserinde belirleyici rol oynayan mesothelin seviyesini ölçüyor.

70 ülkeden bin 500 öğrencinin katıldığı yarışmada genç adam bu çarpıcı araştırması için 75 bin dolar ödül kazandı. Jack'in büyük erkek kardeşinin de çok başarılı bir öğrenci olduğu ve bilim yarışmalarında ödülleri olduğu öğrenildi.

TAM 197 KİŞİ ONU REDDETTİ AMA YILMADI

Bilim dünyasını kendine hayrran bırakan genç adam, Jack Andraka'nın araştırması için bir laboratuvar ve kendisini yönlendirecek bir isme ihtiyacı vardı. Tam 200 bilim adamıyla konuştu ve görüştüğü ilk 197 kişi onu reddetti.

Haberin Tamamı İçin:

70 ülkeden bin 500 öğrencinin katıldığı yarışmada genç adam bu çarpıcı araştırması için 75 bin dolar ödül kazandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimoyun
Görüş Bildir