Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

14 Tavsiye ile Mülakat Korkusunu Yenmek

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

14 Tavsiye ile Mülakat Korkusunu Yenmek

Mezun oldunuz ya da işinizden ayrıldınız. Mesleğinize, diplomanıza göre iş arıyorsunuz. Lakin mülakat korkusu çekiyorsunuz. İşte bu tavsiyeler tam size göre.

Mülakat Yapacağınız Şirketi Araştırın

Mülakatına gireceğiniz şirketin geçmişini, bugününü iyi araştırın. Şirket hakkında bilgi sahibi olun. Mülakatına gittiğiniz şirket hakkında genel hatları dışında bilgi sahibi değilseniz, 'bi arkadaşa bakıp çıkıcam' durumu yaşayabilirsiniz. Araştırın.

Dış Görünüşünüze Dikkat Edin

Mülakata gidiyorsunuz, maç izlemeye ya da günlük bir görüşmeye değil. Bunun bilincinde olup, takım elbisenizi giyin, sakal traşınızı olun, güzel kokular sıkın. Giyiminize her zaman dikkat ediyorsunuz bayanlar ama o gün daha fazla dikkat edin. Mülakatı yapacak kişi ya da kişiler sizi gördüğünde bir bütün halinde inceleyecek, sadece CV'nizin işe yaramayacağını bilmelisiniz.

Hareketlerinizi Kontrol Altına Alın

Daha görüşme başlamadı. Sakin olun. Sadece görüşmenin başlamasını bekliyorsunuz ve streslisiniz, yerinizde duramıyorsunuz. Bunu yapmayın. Görüşmenin başlamasını beklerken bile hareketlerinizi kontrol altına alın. Ağırbaşlı görünmeye çalışın.

Görüşme Başlıyor Kapıyı Çalın

Görüşmek için odaya davet edildiniz. Fakat kapı açık. Kapı açık ise kapıyı çalmayın. Önemli bir nokta. El sıkışacaksınız, karşıdaki kişiyle eliniz aynı seviyede olsun. Aşağıda ya da çok yukarıda olursa sıkıntı çıkabilir. Oturuşunuzu karşıdaki kişiye göre ayarlayın. Göz Teması önemli, bu teması kaçırmayın. Gözünüzü kaçırmayın.

Stres Yapmayın Rahat Görünün

Görüşme başladı. Sizin için zor bir aşama olan soru-cevap kısmına daha geçilmedi bile ama siz stres yapıp, heyecanlı olduğunuzu karşı tarafa belli ediyorsunuz. Bunu da yapmayın. Rahat görünün, sesiniz gür çıksın, duraklamayın, eee-ıııı demeyin. Tabi rahat görünmek ile cıvıklık arasındaki ince çizgiyi de unutmayın. Rahat görüneyim derken görüşme sizin için erken bitebilir. Buna dikkat edin.

Sert-Samimi İK Danışmanı ve Zokası

Bazı İK'cılar, adayla samimi bir ortam yaratıp, adayın seviyesini ölçmek ister. Siz de karşınızdaki kişinin samimiyetine güvenip kendinizi iyice salıverirsiniz. Bu zokayı yutmamalısınız. Aynı şekilde sert bir atmosfer yaratıp tepkinizi ölçmek de isteyebilir. Her iki durumda da seviye korunmalıdır.

Soru Yağmuru Başladı Siper Alın

Bazı şirketlerin insan kaynakları bölümünde mülakatları iki kişi yapar. Ve tanışma evresinden sonra soru yağmuru başlamış olur. Soru yağmuruna karşı dikkatli olun. Cevaplarda çelişki var mı diye aynı soru 5 dakika arayla tekrar sorulabilir. Aynı sorunun cevabını farklı vermek sizin için iyi olmaz. Bunun bilincinde olun ve sorulara cevap vermek için cevap vermeyin.

Abartmayın

Evet en önemli noktalardan birisi de bu. Cıvıklığı, 'çok rahatım, sosyalim' mesajını, 'yalar yutarım bunlar bir şey değil' söylemlerini abartmayın. Ağırbaşlı olun çünkü karşınızdaki şirket bir süperman aramıyorsa, insan kaynakları size 'hadi len ordan' diyebilir.

Karşınızdaki Kişiyi İyi Dinleyin

Sadece iyi dinliyormuş görüntüsü vermeyin. Anlat anlat çok heyecanlı oluyor triplerine girmeyin. Her lafının altında ince bir mesaj olabilir, bunları yakalamaya çalışın. Yakaladığınız ince mesajı, ince bir kontrayla karşı tarafa iade edin.

Bilmiyorsanız Bilmiyorum Deyin

Mülakatta sorulan bir şeyin bilinmemesi durumunda bunun açık bir şekilde söylenmesinde yarar var. Nihayetinde mülakatta aynı şeyler farklı sorularla sorularak kişinin verdiği bilgilerin ne kadar doğru olduğu rahatlıkla anlaşılır. Bilmediğiniz bir konuda lafı gevelemek yerine, bilgim yok demeyi tercih edin ve diğer sorularda şansınızı deneyin.

Söz Kesmeyin

Karşıdaki kişinin sözünü bitirmesini bekleyin. O sözünü bitirmeden lafa atlamayın. Bu hem saygısızlık olarak algılanabilir, hem de konunun karışmasına, mülakatın sağlıklı yapılamamasına sebep olabilir. Buna azami derecede dikkat edin.

Gelecek Planınız Nedir Sourusu

Evet nedir? Bu soru genelde mülakatların vazgeçilmezidir. Gelecekte kendini nerede görüyorsun, gelecek planın nedir vs vs gibi farklı söylemleri vardır. Yeni mezun ya da 1-2 senelik tecbürenizle, bu soruya vereceğiniz cevap 'yönetici olmak istiyorum' olursa, karşıdaki kişi sizi odunla kovalayabilir. Doğru cevap ise; 'işimi en doğru şekilde yapmak, öğrenmek, sonrası ise Allah kerim.' ve türevleri olmalıdır.

Eski Yöneticilerinizi Kötülemeyin

Daha önce çalıştığınız şirketlerle alakalı sorular sorulduğunda, beraber çalıştığınız yöneticileri kötülemeyin. Eğer kötülerseniz, işi aldığınızda yeni şirketinizin yöneticilerini de kötüleyeceğiniz düşünülür. Bu da iyi bir kanı değildir.

Mülakat Sonucu

İyi, kötü, stresli, rahat, süperman veya değil. Nihayet görüşme bitti. Kendinize hakim olduysanız, özgüveniniz yerindeyse, net cevaplar verdiyseniz, ağırbaşlılığı elden bırakmadıysanız, şıksanız, aranan pozisyona uygunsunuz demektir. İşiniz hayırlı olsun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Tercih
Görüş Bildir