13. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

13. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali

13. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali

Altın Safran Belgesel Film Festivali"nin basın lansmanı İstanbul'da gerçekleştirildi.

Maslak'taki Sheraton Otel'de gerçekleştirilen basın lansmanında konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, son günlerde yaşanan terör olaylarını hatırlatarak, "Ülke olarak gönlümüz hoş değil. Ağzımızın tadı yok.

Festivalin eğlence boyutunu bu yıl tamamen kaldırdık" dedi. Aksoy, festivali "en köklü belgesel film festivali" olarak tanımlayarak, "Belgesel Oscar'ını biz veriyoruz. Daha önce bizden ödül alanlar katıldıkları diğer festivallerden de ödülle döndüler. Buralarda halktan büyük teveccüh gördüler" diye konuştu.

Festivalde her sene farklı bir tema işlendiğine dikkati çeken Aksoy, bu yılki temanın "Ahşap İşçiliği ve Kullanımı" olduğunu ifade etti.

Festivalin esas gayesinin kültürel mirası korumak ve kültürel mirası koruma bilinci oluşturmak olduğunu kaydeden Aksoy, şunları söyledi:

"Türkiye'nin diğer illerinde tek bir eser koruma altına alınır. Ancak Safranbolu'da tüm kent koruma altındadır. Burada bir evin restorasyonu için 1 milyon lira gerekiyor. Bunu Safranbolulu bir vatandaşın karşılaması mümkün değil. Bunlar devlet eli ile restore ediliyor. Amacımız bu festivalle Safranbolu'ya dikkati çekmek."

Safranbolu hakkında sinevizyon gösterimi yapılan etkinliğe, belgeselciler, sinema sanatçıları ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış "Tahtalı Fatma" ile yapılacak

Safranbolu'da 21-23 Eylül'de "Ahşap İşçiliği ve Kullanımı" temasıyla düzenlenen festivalin açılışı, Süha Arın'ın 1979 yapımı "Tahtacı Fatma" isimli filmiyle yapılacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınİstanbulSinemaTerör
Görüş Bildir