Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bugün Seni Viyanalı Yaratmayan Allah İçin Ne Yaptın?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Biz de bilirdik Viyana'da doğmasını lakin doğamadık .Gezmekle yetinenlerdeniz.Orada yaşayanları kıskanmak bir yana dursun , gelin bu güzel şehri derlediğimiz 10 gezilecek yeriyle inceleyelim.

1. Aziz Stephan Katedrali

Şehrin göbeğindeki bu katedralin mimarisi görülmeye değer.Eskiden tepesinde şehre yaklaşan osmanlı akıncılarını haber vermek amacıyla bir çan sistemi kurulmuş.Zamanla bu tehlikenin ortadan kalkmasıyla çan kaldırılmış.

Bu katedralin içini gezmeden Viyana'yı gezdim demeyiniz :)

2. Anker Saati

1911 yılında Anker sigorta firması tarafından yapılmış. Saat 12:00 oldu mu saatin göbeğinden şehrin ünlü isimleri hareketli bir gösteri yapıyor.Tam olarak 12 ünlü ismin hazırladığı bu gösteri izlenmeye değer.

3. Belvedere sarayı

Osmanla viyana kuşatmasında Prens Eugene'ye başarısından dolayı hediye edilmiş bir saray.Yukarı Belvedere , aşağı Belvedere adında 2 koldan gezilen bu saray orjinal sanat eserleriyle dolu.

4. Hosfurg Sarayı

Viyananın meşhur Habsburg hanedanlığına ait kışlık bir saray . Saray boyu Kral Franz Joseph ve eşi Elizabet (sisi)'in adını duyacaksınız. Sarayı gezerken " Vay be bir sisi olarak dünyaya gelmek varmış . " diyeceğinizden eminim. Çünkü Joseph'in ona aşkını  daha  sarayı gezerken hissedeceksiniz.

5. Kelebek Evi

Hemen doğal bir ortam beklemeyin aslında doğalından ayırt edilmeyecek kadar  muhteşem bir  sera.Etrafta cıvıl cıvıl dolaşan rengarenk kelebekler vardır.Bu kelebeklere zarar verilmesi kesinlikle yasak,Eğer Viyana'ya gidiyorsanız gezilecek yerler listesine kesinlikle eklemenizi öneririz.

6. Schönbrunn sarayı

Habsburg ailesinin yazlık sarayı,Sarayı gezerken kendinizi hanedanın bir üyesi gibi hissedebilirsiniz . İçerisinde tam 40 oda var maalesef hepsini gezmek bayağı vakit alacağından sarayı turlarla gezebiliyorsun, büyük turlar küçük turlar ve orta turlar var  fiyatı da tabiki ona göre artıyor. :) Büyük turda Maria Theresia'nın odasını görmekte mümkün. Bilmeyenler için hemen açıklayayım: Maria Theresia imparatorluğun güçlü kadınlarından  , 16 tane çocugu var , hepsini Avrupanın en önemli kişilikleriyle evlendirebilmiş . Tam bir valide sultan :)

7. Viyana Opera Binası

Dünya operasanın merkezi kesinlikle Viyana'da ! Hiç operaya gitmemiş dahi olsanız viyanadayken mutlaka bir kez de olsa gidin. İnsanların en şık kıyafetleriyle nasıl  ciddiye alarak dinlediklerini farkedeceksiniz.Opera meraklısıysanız bir opera dürbünü edinip öyle gidin.

8. Sigmund Freud Müzesi

Freud müzesi demek ne kadar doğru bilinmez . Burası bildiğin Freud'un evi hatta bir süre sonra Sigmund Freudun hastalarını muayene etmek için kullandığı muayehane .Kızı Anna babası öldükten sonra evini müzeleştirmiş.Bu evin içinde freudun özel eşyaları el yazması kitapları ki bunların hepsi birer altın değerinde lafı uzatmayacağım gezin görün :)

9. Graben Caddesi ve Veba Anıtı

Viyana'nın simgelerinden biri de Graben caddesindeki Veba anıtı'dır. 1679 yılında Viyana'da büyük ölümlere sebep olan veba salgınının bitmesi için adanmış bir yapıttır.Salgın bittikten sonra imparator I.Leopold tarafından inşa ettirildi.Bu heykel kutsal üçlemeyi temsil eden bir inayet koltuğu ve 9 melek figüründen oluşmaktadır.

10. Prater

Viyananın eğlence alanlarından bir tanesi de Praterdeki Tarihi dönme dolap . 1896 yılında I.joseph 'in tahta çıkmasının 50. yılı  şerefine   30 vagonlu olarak yapılmıştır. II. dünya savaşında  hepsi yanmış,bir kaç sene sonra 15 vagonlu olarak tekrar faaliyete girmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AltınRengarenk
Görüş Bildir