'Suriye'de Çocuklar da Savaşıyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

“Suriye'de Çocuklar Savaş Alanında”

İngiltere merkezli Save the Children adlı yardım örgütü Suriye’de çocukların giderek daha fazla savaşan taraflara katıldığını açıkladı ve uluslararası yardım için çağrıda bulundu.

Save the Children’a göre, çocuklar savaşta hamal, bekçi, muhbir, asker ve kimi durumlarda canlı kalkan olarak kullanılıyor.

Örgütün verdiği bilgiler Suriye’de iki milyon çocuğa yardım ulaştırılması gerektiğini gösteriyor.

Save the Children'ın “Ateş Altındaki Çocuklar” raporuna göre Türkiye’deki uzmanların görüştüğü çocukların dörtte üçü savaşta bir yakınını kaybettiğini anlattı.

Birleşmiş Milletler (BM) de dün mülteci sayısının katlandığına dikkat çekerek insani felaket uyarısında bulundu. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in açıklamasına göre kayıtlı ve kayıtsız Türkiye'ye sığınan toplam Suriyeli sayısı 400 bin civarında.

Save the Children'ın raporunda yer alan bilgilerden bazıları şöyle:

  • Çok sayıda Suriyeli çocuk hastalık riskinin yüksek olduğu koşullarda yaşıyor.

  • 2000'den fazla okul, savaşta ya hasar gördü ya da evlerini kaybedenler için barınak olarak kullanılmaya başlandı.

  • Savaş nedeniyle fiyatlar aşırı yükselince yoksul ailelerin hayatı iyice zorlaştı, yiyecek bulmakta zorlanmaya başladılar. (YY)

Haberin Tamamı İçin:

'Suriye'de Çocuklar da Savaşıyor'

Suriye'de giderek daha fazla sayıda çocuğun savaşan tarafların saflarına katılmaya başladığı belirtildi.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Save the Children adlı yardım örgütüne göre, çocuklar savaşta hamal, bekçi, muhbir, asker ve kimi durumlarda canlı kalkan olarak kullanılıyor.

Örgüte göre Suriye'de yaklaşık 2 milyon çocuğa yardım ulaşturulması gerekiyor.

Suriye'de Mart 2011'de Beşar Esad yönetimine karşı başlayan savaşta on binlerce kişi öldü, yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Save the Children'a göre çocuklar savaşta ağır bir bedel ödüyor.

Örgütün "Ateş Altındaki Çocuklar" adlı raporuna göre, Türkiye'deki uzmanların görüştüğü her dört çocuktan üçü savaşta bir yakınını kaybettiğini söyledi.

Birçok Suriyeli çocuk, hastalık riskinin yüksek olduğu koşullarda yaşıyor. Savaş nedeniyle fiyatların aşırı yükselmesi yoksul ailelerin hayatını daha da zorlaştırdı. Bu aileler yiyecek bulmakta giderek zorlanıyor.

Savaşta eğitim de büyük darbe aldı. 2000'den fazla okul, savaşta ya hasar gördü ya da evlerini kaybedenler için barınak olarak kullanılmaya başlandı.

Save the Children'ın raporunda "Savaşın unutulan kurbanları olan çocuklar, temel insani ihtiyaçlarından mahrum olarak ölümle karşı karşıyalar" deniyor ve uluslararası yardım çağrısında bulunuluyor.

Örgüte göre çocukların çektiği sıkıntılar ancak savaşın bitmesiyle sona erecek.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadBirleşmiş MilletlerDarbeİngiltereSavaşSuriyeyiyecek
Görüş Bildir