'İnternette Film İzlemekte Bir Sorun Yok'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'İnternette Film İzlemekte Bir Sorun Yok'

'İnternette Film İzlemekte Bir Sorun Yok'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Kültür ürünlerinin karşılığı verilmeksizin dağıtımını engellemek istiyoruz. İnternette film izlemek ya da müzik dinlemekte bir sorun yok. Bunun dağıtımını izinsiz yapan sitelere yaptırım getireceğiz'' dedi.

AA

İstanbul- TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi'nde açılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'ndaki (EMITT) stantları gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay , gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, internette film izlemenin ve müzik dinlemenin yasaklanacağı yönündeki iddialarla ilgili soruları üzerine Bakan Günay, ''Kültür ürünlerinin, karşılığı verilmeksizin dağıtımını engellemek istiyoruz'' dedi.

İnternette film izlemek ya da müzik dinlemekte bir sorun olmadığını belirten Günay, ''Siz bir müzik dinliyor, film izliyorsanız bir sorun yok. Ama bunun internet üzerinden çoğaltımını, dağıtımını yapıyorsanız yaptırım getirilecek. Bu dağıtımı izinsiz yapan sitelere yaptırım getireceğiz. İnternet kullanmanın bir bedeli var onu zaten ödüyorsunuz. Ama bunu dağıtmaya çoğaltmaya başlarsanız orada devreye gireceğiz'' diye konuştu. Dağıtımı izinsiz yapanların bunun yaptırımlarıyla karşılaşacağını anlatan Bakan Günay, bununla ilgili yasa çalışmasını önümüzdeki günlerde açıklayacağını söyledi.

Latin Amerika ve Türkiye turizmiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Türkiye'nin büyük pazarı Rusya ile Avrupa. Türkiye'ye gelenlerin büyük bir kısmı Avrupa ve Rusya pazarından geliyor. Avrupa pazarında doygunluk olmaya başladı. Bunun için başka pazarlara açılmaya çalışıyoruz. Arjantin, Brezilya ve Latin Amerika çok önemli yeni bir pazar olarak duruyor. İlk defa geçen yıl bunun adımlarını attık. Sao Paulo'da bir müşavirlik açıyoruz. Brezilya bu pazarda önemli çok büyük bir ülke. Bunun arkasından Arjantin geliyor. Onlar da bizim üzerimizden Avrupa'ya ve yakın doğuya açılmaya çalışıyor. Arjantin Turizm Bakanı geçen yıl da gelmişti. Bu yıl da EMITT'e onur konuğu oldular. Dünyanın yeni büyük pazarlarından birisi ile yakın ilişkiler içindeyiz.''

'EMITT'in açılışı bana biraz amatör geldi'

Bakan Günay, EMITT'e katılımdan memnun olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: ''Bugün burada profesyonel bir fuar yapıyoruz. 60'tan fazla ülke ve Türkiye'den katılımcılar var, turizm profesyonelleri var. Ziyaretçiler var. Ama fuarın açılışı için daha profesyonel bir başlangıç yapmamız lazım. Açılış bana biraz amatör geldi. Gelecek yıldan itibaren bunu yeniden düşünmemiz lazım. Salon kapasitesi, katılan konuklar, tercüme imkanları ve bunların kapasitelerini yeniden düşünmemiz lazım. İstanbul'un ev sahipliği yaptığı işlerde enternasyonel düşünüyorum. Sanat fuarlarını da ticaret fuarlarını da uluslararası boyutlarda düşünmek lazım. Katılımlar bu kadar çok fazlaysa organizasyonun da aynı düzeyde profesyonel olması lazım. İstanbul'un 9 milyonu bulan turist sayısını, Antalya 10 milyonla geçti. Orada yapılacak fuar da aynı şekilde profesyonelce düzenlenmeli.''

Arap turizmcilerle geçen yıl Bursa'da bir toplantı yaptıklarını da anlatan Bakan Günay, İstanbul'da da bir toplantı yapacaklarını kaydetti. Ertuğrul Günay, Arap turizmcilerin Bursa Hava Yolları'na yakın bir ilgisi olduğuna dikkati çekerek, ''Arap ülkelerinden Bursa gibi Marmara'nın güneyindeki yeşil bir kente büyük ilgi var. Özellikle Bursa, sonra da Karadeniz'e bu doğrultuda yapılan çalışmalara yardımcı oluyoruz'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaArjantinBrezilyaBursaErtuğrul GünayİstanbulRusyamüzik
Görüş Bildir