Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yunanistan, Mısır İle Yaptığı Kısmi Deniz Yetki Anlaşmasını Tamamlamak İstiyor

0PAYLAŞIM

Yunanistan, Mısır İle Yaptığı Kısmi Deniz Yetki Anlaşmasını Tamamlamak İstiyor

ATİNA Anadolu Ajansı - Yunanistan ve Mısır'ın, Doğu Akdeniz için kısmi seviyede yaptığı "Münhasır Ekonomik Bölge" Millî Eğitim Bakanlığı uyuşmasını bitirmek üzere görüşmelere başlayacağı bildirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri, Atina'da toplanarak ortak basın buluşması düzenledi.

Şukri ile görüşmelerinde iki ülke arasında imza atılan Millî Eğitim Bakanlığı uyuşmasının sonrasındaki süreci ele aldıklarını belirten Dendias, "Kısmi Millî Eğitim Bakanlığı uyuşmasının bitirilmesi için ziyaretlerin başlaması istikametinde mutabık kaldık." ifadesini kullandı.

Dendias, Kahire idaresiyle imza attıkları deniz yetki alanlarını hudutlandırma uyuşmasının "beynelmilel hukuka uygun ve bölgedeki komşularına hürmetli" olduğunu korunarak, ülkesinin "tehdit ve baskı olmadan diyaloğa her zaman sarih olduğunu" öne sürdü.

Bölgede Kıbrıs Rum idaresinin de katılımıyla üçlü iş birliği forumları tertip etmek üzere Lefkoşa'da daimi sekreterlik inşa edilmesi mevzusunun da gündemde olduğunu aktaran Dendias, Libya meselesine ait ise krizin, dış müdahale olmaksızın Libyalıların kendisi tarafından çözülmesinden yana olduklarını iddia etti.

Şukri ise Yunanistan ile imza attıkları uyuşmanın "beynelmilel hukuk esasında" olduğunu ileri sürerek, bu ülkeyle ilişkilerinin karşılıklı hürmet güzergahında büyüdüğünü korundu.

  • "Türkiye için yok kararında"

Atina yönetimi, 6 Ağustos'ta Mısır ile Millî Eğitim Bakanlığı uyuşması imzalamıştı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasındaki Millî Eğitim Bakanlığı uyuşmasına ait, "İmza Atıldığı açıklanan güya deniz yetki alanları hudutlandırma uyuşması, Türkiye için yok kararındadır. Bu kavrayışımız, sahada ve masada ortaya konacaktır." açıklamasında bulunmuştu.

Kahire ile Atina idareleri arasında imza atılan güya uyuşma, 18 Ağustos'ta Mısır Meclis Tüzük ve Kanunuma Kurulu tarafından onaylanmıştı.

Söz mevzusu uyuşma, 27 Ağustos'ta Yunanistan Meclisinde de da kabul edilmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir