Yeni Hıv Testi ABD'de Satışa Sunulacak

-

Yeni Hıv Testi ABD'de Satışa Sunulacak

Yeni Hıv Testi ABD'de Satışa Sunulacak

ABD'de tüketicilerin kendi kendilerine uygulayabilecekleri yeni HIV testi, gerekli izinlerin alınmasının ardından birkaç ay içinde satışa sunulacak

Amerika Birleşik Devletleri ’nde tüketicilerin kendi kendilerine uygulayabilecekleri yeni HIV testi OraQuick; 30 bin eczane, marketler ve internette satışa sunulacak.

Test ağızdan alınan salyada 20 ila 40 dakika içinde HIV virüsünü tarayabiliyor. Amerika Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) eczanelerden kolaylıkla alınabilecek testin normalde doktora gitmeyecek kişilere ulaşmasını ümit ediyor.

Üretici firma OraSure testin satış fiyatının henüz belirlenmediğini ama 60 doların altında olacağını açıkladı. Şirket yöneticisi Douglas Michels “Bütün büyük dükkânların bu testi satacağını ümit ediyoruz” dedi.

Michels ayrıca bu test için büyük bir pazarlama kampanyası düzenlediklerini de ekledi. Testin satışına onay verilmesi HIV/ AIDS bilinçlendirme grupları tarafından sevinçle karşılandı.

Who’s Positive (Kim Pozitif) HIV grubunun başkanı Tom Donohue, Associated Press 'e yaptığı açıklamada “Bu test sayesinde kullanıcılar HIV durumlarını ne zaman, nasıl ve kimle öğrenmek istediklere kendileri karar verebilecek” dedi.

FDA ise yaptığı açıklamada testin yüzde 100 doğruluk oranı taşımadığını; sonucun bir doktor tarafından ek testlerle doğrulanması gerektiğini belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir