Yandex'in Hedefi Yüzde 35

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yandex'in Hedefi Yüzde 35

Yandex'in Hedefi Yüzde 35

Türkiye ’de ilk 3 arama motorundan biri olmayı ve 5 yılda yüzde 30-35 civarında pazar payı hedeflediklerini söyleyen Yalçındağ, “İnsanların bizi denedikleri dönemde siteye geldikten sonra kalmalarını sağlayamıyorduk. Şimdi siteye geliyorlar ve kalıyorlar. Böylece bu kartopu yuvarlanarak, katlanarak gitmeye devam edecek” diye konuştu.

Mehmet Ali Yalçındağ, "Yandex’le olan ilgisini ve bu sürecin nasıl geliştiği" şeklindeki soruya, "Böyle bir planım yoktu. Yandex’le tesadüf olarak karşılaştık. Herhalde medyadan bazı kişilerle görüşmek istiyorlardı. Benimle de görüştüler. Konu sadece ‘ Türkiye ’ye girelim mi? İyi bir ülke midir?’ idi. Gençler yeniliklere açık insanlar, dolayısıyla bu onları çok cesaretlendirdi. Benim görüşümü aldılar. Bu öyle başladı. Yandex’in Türkiye ’ye olan inancı ve cesareti çok önemli. Yüzde 90’ın üzerinde pazar payı olan bir rakibi varken, ‘Ben pazarda oynayacağım’ demeleri benim hoşuma gitti. Bu benim 22 yıllık deneyimlerime çok uygun bir yaklaşımdı. Bu globalleşme sürecine Türkiye ’den başlamaları beni çok heyecanlandırdı. Karşımızda böyle dominant bir rakip olması da heyecan vericiydi. Arkadi (Yandex CEO’su Arkadi Volozh) bizim gibi. Aynı bizim gibi yapısı var o çok hoşuma gitti. Bunların hepsini bir araya koyunca yeni bir heyecan geldi. Oynamaya başladık ve bundan sonra dünyanın 5-10 senesinin bu sektörde gelişeceğini gördüm. Bunların hepsi birleşince böyle bir birliktelik oldu" dedi.

Hedef ilk 3 arama motoru arasına girmek

Yalçındağ, "Pazar payındaki hedefleri" ile ilgili soruya, "Beş yıllık hedefimiz yüzde 30-35 Pazar payına ulaşmak. Bildiğimiz kadarıyla 6 ülkede arama motoru rekabeti var. Kore, Çin ve Çekoslovakya’daki tek arama motorlarını çıkarttığınızda, onlar zaten arama motorları değil. Onun dışında global internasyonel oyun oynayan 3 tana arama motoru var. Şimdi bunlara baktığımızda rekabet olan ülkelerde birincinin pazar payı yüzde 60’lar civarında, ikincinin pazar payı 30-35’ler civarında, 3-4 ve 5’in pazar payı yüzde 7-8’i paylaşmışlar. Mesela Moskova ’da baktığımızda yüzde 60-65 Yandex’in bir liderliği var. Onun dışında yüzde 25-30’lara gelmiş Google var. Biz bu rakama 5 yılda gelmek istiyoruz. Bu benim şahsi kanaatim. Fakat ondan daha önce geleceğiz. Önce yüzde 1-2-3 aldıktan sonra o kartopunun çok daha süratli gidip 10-15’lere çıkacağını düşünüyorum. İlk baştaki sıkıntımız insanlar daha bizi deniyorlardı gidiyorlardı. Şimdi geliyorlar ve kalıyorlar. Gelen kaldıkça bu kartopu yuvarlanarak katlanarak gitmeye devam edecek. Önemli olan 1-2-3 bulabilmek. " dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEOÇinDeepMindKoreYandexoyun
Görüş Bildir