Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yabancı Öğrencilere Yüksek Harç

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Yabancı Öğrencilere Yüksek Harç

Yabancı Öğrencilere Yüksek Harç

Saksonya eyaletindeki üniversiteler artık AB dışındaki ülkelerden gelen öğrencilerden yüksek harç alabilecek. İlk uygulamayı 1800 euroluk harçla Leipzig Müzik ve Tiyatro Akademisi başlattı.

Samuel Gitman, bu can sıkıcı haberi aldığında, hâlâ ülkesi İsrail'de, müzik eğitimi için Almanya'ya gelmeden önce birkaç gün dinlenmeyi planlıyordu. 23 yaşındaki Gitman, Leipzig'deki akademiden aldığı e-postayı görünce gözlerine inanamadı. Eylülden itibaren harç ödemesi gerektiği tebliğ ediliyordu. Üstelik eğitim alacağı Leipzig Müzik ve Tiyatro Akademisi ondan sömestr başına bin 800 euro istiyordu. Oysa şu ana dek sadece 110 euro ödüyordu.

Gitman, iki haftadan uzun bir süredir yeniden Almanya'da ve onu fakültenin prova odasındaki bir taburede derin düşüncelere dalmış biçimde otururken buluyoruz. Gitman, “Aklıma gelen ilk şey eğitimi yarıda bırakmak oldu. Burada eğitim almak her zaman en büyük hayalimdi ve yapabilirim de. Ancak şimdi ne yapmam gerektiğini, parayı nereden bulmam gerektiğini bilmiyorum. Artık eğitimime değil sadece bu soruna konsantre olabiliyorum" şeklinde konuşuyor.

Yabancı öğrenciler tedirgin

Müzik ve Tiyatro Akademisi'nin 900 öğrencisi var ve 120 kadarı da yabancı öğrencilerden oluşuyor. Ancak uygulama sadece AB dışındaki ülkelerden gelen öğrencileri içeriyor. Akademinin rektörü Robert Ehrlich, "Doğduğundan bu yana bir AB üyesinin vatandaşı olan, ailesi yoluyla sosyal sisteme katkıda bulunmuş bir öğrenci söz konusu olduğunda durum farklı. Federal Almanya Cumhuriyeti gibi bizim de üniversite olarak yapabileceğimiz fazla birşey yok" diyor.

Öğrenci konseyinden Johanna Schreiber, bin 800 euroluk yeni harç haberi yayıldığından beri, özellikle yabancı öğrencilerin kendisine gelip ne yapabileceklerini sorduğunu söylüyor. Schreiber, Ermenistan ve Belarus'tan bazı öğrencilerin danıştığını ancak sadece Asyalı öğrencilerden çok az gelen olduğunu belirtiyor.

Rektör Robert Ehrlich, tedirgin öğrencileri anladığını söylüyor. Onları rahatlatmaya çalışıp, okulun sunmak zorunda olduğu burs imkânlarından faydalanabileceklerini açıklıyor. Öğrencilerin yüzde 25 kadarının harç ödeme konusunda zorluğu olduğunu tahmin eden rektör, bu nedenle harç miktarının dörtte birinin mali zorluk içindeki öğrencilere burs olarak verileceğini söylüyor.

Öğretim görevlilerinin ücret sorunu

Saksonya eyaletindeki üniversitelerin AB dışındaki ülkelerden gelen öğrencilerden harç almasını mümkün kılan düzenleme ocak ayından bu yana yürürlükte. Ancak eyaletteki üniversiteler şimdilik uygulamayı yürürlüğe koymayı düşünmüyor. Leipzig Üniversitesi yetkilileri de kimseyi korkutmak istemediklerini belirtip, uluslararası olmanın önemine vurgu yapıyor. Ancak Leipzig Müzik ve Tiyatro Akademisi'nde durum farklı. Rektör Ehrlich, eyaletin üniversiteye, daha fazla ücret isteyen öğretim görevlileri için ek para vermediğini söylüyor ve ekliyor: ”Öğretim görevlileri için ödenen ücret son 10-15 yılda değer olarak hiç artış kaydetmedi. Şu anda çok tecrübeli meslektaşlarımıza saat başı sadece 23 euro ödüyoruz. Bu çok az. Öğretim görevlilerimizin de göç etmeye başladığını görüyoruz.”

Ronny Arnold / Başak Sezen - Deutsche Welle Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiİsrailTiyatromüzik
Görüş Bildir