Hrant Dink Ödülleri Sahiplerini Buldu

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Uluslararası Hrant Dink Ödül Töreni

Uluslararası Hrant Dink Ödül Töreni

Hrant Dink’in doğum günü olan bugün de beşinci kez verilecek olan ödüllerin 2013 yılı sahipleri açıklanacak.

Haberin Tamamı İçin:

Hrant Dink Ödülleri Sahiplerini Buldu

Hrant Dink Ödülleri Sahiplerini Buldu

2013 Uluslararası Hrant Dink Ödülü Cumartesi Anneleri/İnsanları ve Sırbistan'dan Natasa Kandic'e verildi.

Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün beşincisi, 15 Eylül Pazar akşamı, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle verildi. Ödülü Türkiye 'den Cumartesi Anneleri / İnsanları ve Sırbistan'dan Natasa Kandic aldı.

Gecenin açılışını Hayko Cepkin yaptı. Olgun Şimşek'in sunuculuğunu yaptığı törende, ödül komitesi adına, Ayşe Kadıoğlu konuştu. Kadıoğlu, her yıl olduğu gibi bu yıl da, ödül sahiplerinin, 15 Nisan tarihine kadar gösterilmiş olan adaylar arasından, uluslararası jüri tarafından iki turlu bir seçimle belirlendiğini belirtti ve bu seneki ödül sahiplerinin ortak noktalarının hatırlamak, yüzleşmek ve barış için mücadele etmek cesaretini göstermeleri olduğuna dikkat çekti

ÖDÜLLER SAHİPLERİNE VERİLDİ

Gecede Boğaziçi Caz Korosu, Türkçe ve İngilizce parçaların yanı sıra Gomidas'ın Ermenice Yel, Yel parçasını seslendirdi. Ödüllere geçilmeden önce "Işıklar" adı altında, dünyanın dört bir yanında ve Türkiye'de, attıkları önemli adımlarla geleceğe dair umudu çoğaltan kişi ve kurumların selamlandığı bir video gösterildi. "Işıklar" arasında Çeçenistan'da Çeçen - Rus savaşlarında, her iki taraftan yaralılara tıbbi müdahalede bulunan cerrah Khassan Baiev, Paraguay'daki Geri Dönüşüm Orkestrası, Ermenistan'daki 'Ordunun Gerçek Yüzü' (Army in Reality - Panagn İraganum), Tanrının Direniş Ordusu'nun yaptığı mezalim hakkında dünyayı bilgilendiren, Amerika 'daki Görünmez Çocuklar Derneği ve Türkiye'den Emek Bizim, İstanbul Bizim Platformu, Engellerin Ötesinde Derneği tarafından kurulan Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Haydarpaşa Dayanışması Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Taksim Platformu, Gezi Parkı Kütüphanesi, Gezi Parkı'ndaki gönüllü doktorlar ve Gezi Direnişi'nin yedinci gününde, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Gümüşsuyu'nun duvarlarındaki homofobik ve cinsiyetçi sloganları kapamak ve değiştirmek üzere bir araya gelen bir grup kadın bulunuyor.

2013 yılı ödül sahipleri, gecenin sonunda açıklandı. Türkiye'den 2013 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi Cumartesi Anneleri / İnsanları'na ödülünü, jüri üyeleri Rakel Dink ve Uluslararası "Memorial" Topluluğu'nu temsil eden Alexander Cherkasov verdi. Ödülü Cumartesi Anneleri / İnsanları adına Hanım Tosun, İkbal Eren ve Emine Ocak aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Hrant Dink Ödülü Cumartesi Anneleri ve Nataša Kandić'in

Uluslararası Hrant Dink Ödüllerinin beşincisi, 15 Eylül'de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerine takdim edildi. Bu yılki ödüller Türkiye'den Cumartesi Anneleri ile Sırbistan'dan Natasa Kandic'e verildi.

Özgür Altuncu ve Hakan Kaya'nın DHA'da yayımlanan haberine göre, Hayko Cepkin tarafından açılışı yapılan törende Olgun Şimşek sunuculuk yaptı. Ödül komitesi adına, Ayşe Kadıoğlu kürsüye çıktı. Seçimi nasıl yaptıklarını anlatan Kadıoğlu, her yıl olduğu gibi bu yıl da ödül sahiplerinin, 15 Nisan tarihine kadar gösterilmiş olan adaylar arasından, uluslararası jüri tarafından iki turlu bir seçimle belirlendiğini belirtti. Kadıoğlu, Bu yılki ödül sahiplerinin ortak noktalarının hatırlamak, yüzleşmek ve barış için mücadele etme cesaretini göstermek olduğunu söyledi.

Türkiye’den 2013 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi Cumartesi Anneleri / İnsanları’na ödülünü, jüri üyeleri Rakel Dink ve Uluslararası ‘Memorial’ Topluluğu’nu temsil eden Alexander Cherkasov verdi. Ödülü Cumartesi Anneleri adına Hanım Tosun, İkbal Eren ve Emine Ocak aldı. Annelerin ortak dileği " Evlatlarımız ölmesin Onlar toprağa gitmesin " oldu.

2013 Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nü paylaşan diğer isim Bosna - Sırp savaşında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Natasa Kandic oldu. Kandic'e ödülünü İsmail Beşikçi ve Ali Bayramoğlu verdi. Kandic, Kendisini diyalog, barış ve empati temelinde Türkler ve Ermeniler arasındaki ilişkileri geliştirmeye adamış; ayrımcılık, ırkçılık ve şiddetten arınmış bir dünya için çalışmış olan Hrant Dink adına verilen ödülü almaktan onur duyduğunu söyledi. Kandic, "Empati kurulmadan geçmişimizle ve diğer insanlarla barış da yok barışmak da yok. Barışın tek şartı empati kurmak "diye konuştu.

Ödülün bu yılki jürisinde Timothy Garton Ash, İsmail Beşikçi, Rakel Dink, Costa Gavras, Nilüfer Göle, Alexander Iskandaryan, Etyen Mahçupyan gibi isimler ile Uluslararası ‘Memorial’ Topluluğu üyeleri yer aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Gezi Parkıİstanbul
Görüş Bildir