Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye, Suriye'den Ne Bekliyor?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye, Suriye'den Ne Bekliyor?

Türkiye, Suriye'den Ne Bekliyor?

Türk sanayicisinin gözü, içinde Suriye, Irak ve Fildişi Sahilleri'nin bulunduğu bir dizi ülkeden gelecek hurdalarda. Bakır üretiminin tüketimi karşılamadığı Türkiye'de sanayi sektörünün; Suriye, Irak, Afganistan, Pakistan, Burma, Yemen, Somali, Mısır, Libya, Sudan, Nijerya, Fildişi Sahilleri ve Meksika gibi ülkelerin hurda bakırlarına talip olduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE NE KADAR KULLANIYOR?

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye'de bakır ve demir-çeliğin stratejik ürünler olduğunu söyledi. Bakırın dünyada borsa malı olarak fiyatlandırıldığını ifade eden Keçeci, ''Türkiye'de 1 yılda kullanılan bakır miktarı 400-450 bin ton civarındadır. Üretilen bakır miktarı ise 30-40 bin ton. Türkiye, bu kadar kritik ve stratejik bir ürünü işlerini görebilmek için ikame etmek zorundadır. Bakırda kendi kendine yetmek isteyen Türkiye'de bakır kaynakları bulma konusunda çalışmaları MTA yürütmektedir. Bulunan kaynaklar önümüzdeki yıllarda devreye girdiğinde, bu rakamın artacağını düşünüyoruz'' dedi.

BAKIR HURDASI EN ÇOK NEREDE BULUNUYOR?

Türkiye'nin bakır ihtiyacını genel olarak Şili, Rusya, İran, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Zambiya'dan karşıladığı dile getiren Keçeci, ''Bakır ihtiyacının karşılanmasında kaynaklar kadar hurdanın da önemi büyük. Günümüzde bakır hurdası, kaynaklar kadar aranan bir ürün haline gelmiştir. Bakır hurdalarının genelde bulunduğu yerler savaşların, patlamaların yoğun olarak yaşandığı, imar çalışmalarının yoğunlaştığı yerler. Bu kapsamda bakıldığında bakır hurdaları daha çok Irak, İran hatta Suriye gibi ülkelerde bulunuyor. Çünkü bu ülkelerde son zamanlarda çıkan çatışmalar şehirleri alt üst etti. Dolayısıyla da inşaatlardaki demir çelik ürünleri ve kablolar hurdaya çıktı. Onun için bu ülkelerde inanılmaz derecede hem demir çelik hurdası hem de bakır hurdaları bulunmaktadır. Bunların Türkiye'ye getirilmesi ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BorsaIrakİranMısırRusyaSuriyedizi
Görüş Bildir