Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisindeki Yeni Yöntemler

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tüp Bebek Tedavisindeki Yeni Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisindeki Yeni Yöntemler

Tüp bebek tedavisinde de her tedavide olduğu gibi bir takım yenilikler olmaktadır. Var olan teknikler her yeni gün daha da gelişmekte ve bebek isteyen insanlar için daha başarılı sonuçlar çıkmaktadır. Bu yazıda tüp bebek tedavisindeki en son gelişmelerden ve etkilerinden bahsedeceğim.

Embriyo Dondurma

Dondurularak saklanan embriyo yaşı ilerlemiş adaylarda doğurganlık özelliğini kaybetmemek için alternatif bir uygulama olarak kullanılmaktadır. Özellikle kanser ile karşı karşıya kalan ve kanser tedavisi sonrasında gebeliği sağlamak için embriyo dondurma işleminden rahatlıkla yararlanılmaktadır.

Dondurularak saklanan embriyolar ve taze kullanılan embriyolar arasında döllenme oranında hiçbir fark yoktur. Dondurularak saklanan embriyolardan en çok üreme fonksiyonu azalmış ve kanser tedavisi nedeni ile doğurganlık özelliğini kaybetmiş kadınlar yararlanmaktadır.

Tüp bebek tedavilerinde genetik sorunların giderilmesi

Preimplantasyon genetik tanı ve araştırma ile kistik fibrosis, Akdeniz anemisi, ortak dokulu anemi, miyotonik distrefo gibi birçok hastalık ile karşı karşıya kalan ve bu hastalıklardan dolayı olumsuz etkilenen çocuklara sahip adaylara PGT yöntemi ile tekrar doğacak çocukların bu hastalıklardan korunması sağlanabiliyor. Bu yöntem ile HLA hücre şekli ile beraber yapılması hücreleri benzer olan kardeş doğumları ve bu doğumlar neticesinde kök hücre nakli sağlanabiliyor.

Azospermik erkelerde yumurtalıklara kök hücre nakli uygulanabiliyor mu?

Azospermi menide hiç sperm bulunamayan erkek kısırlığına verilen addır. Fakat teknolojinin sağlamış olduğu imkanlar ile TESE yöntemi olarak adlandırılan teknik sayesinde cerrahi girişim ile yumurtalıklarda sperm bulunduğu takdirde mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak gebelik şansı sağlanabiliyor. Mikroenjeksiyon tüp bebek tedavisini kapsayan bir yöntemdir. Eğer testislerde sperm

bulunamaz ise bu yöntem ile gebelik sağlama şansı yoktur. Testislerde sperme ulaşılamayan erkekler için günümüzde geliştirilmiş hiçbir yöntem henüz mevcut değildir. Fakat ilerleyen yıllarda belki bu sorunda çözümlenebilir.

Üreme tedavileri arasında en gelişmiş tedavi tüp bebek tedavisidir

Ülkemizde ve dünya çapında mikroenjeksiyon ve tüp bebek yöntemleri başarı ile kullanılmaktadır. Daha önceki yıllara bakarak tedavi masrafları da oldukça aşağılara çekilmiştir. Geçmiş yıllarda birçok çift için tüp bebek tedavisi imkansız iken günümüz şartlarında birçok çift tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmaktadır. Ayrıca geçmiş yıllara göre tüp bebek tedavisinin başarı oranları oldukça artış göstermiştir.

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski

Tüp bebek tedavisinin en önemli risklerinden biri de çoğul gebelik riskidir. Fakat bu risk titizlik ile çalışan merkezlerde en az seviyelere indirilmiştir. Anne rahmine yerleştirilecek embriyo sayısının dikkatle seçilmesi ile bu problem çözülebilmektedir. Teknoloji yönünden gelişmiş merkezlerde tedavi için hazırlanan ortamın kalitesi ve embriyoları yapıştırmak için kullanılan yöntemler hem başarı şansını artırmakta hem de çoğul gebelik riskini büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Ülkemizde çoğul gebelik riski oldukça azaltılmıştır.

Tüp bebek tedavisinde karşılaşılabilecek problemler nelerdir?

Tedavi bitmeden iptal edilebilir

Anne adayından yumurta elde edilemeyebilir

Döllenme gerçekleşmeyebilir

Transfer anında istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir

Baba adayından sperm elde edilemeyebilir

Gebelik kanıtlanmadan önce kanama başlayabilir

OHS sendromu oluşabilir

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kanserdondurmakadınlartransferyumurta
Görüş Bildir