Teslimatı Başlayan S-400 Füzeleri Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

2.8bPAYLAŞIM

Milli Savunma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamaya göre S-400 füze sistemleri teslimatı başladı. Üzerine çok fazla haber yapılan S-400 füzeleri ve dünya siyasetinde de büyük yer bulan bu konu ile ilgili biraz teknik detayları da paylaşarak bir içerik hazırladık. 

S-400 nedir, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir? S-400 füzeleri neden önemli? Nereye konuşlanacak?

Gelin hep birlikte inceleyelim.

S-400 nedir?

S-400, Rusya tarafından üretilen bir füze savunma sistemidir. 

Şu anda dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak belirtilen S-400, Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil etmektedir.

S-400'te son durum nedir?

Milli Savunma Bakanlığı bugün bir açıklama yaparak S-400 teslimatlarının başladığını bildirdi.

Konunun detaylarını aşağıdaki son haberden öğrenebilirsiniz.

Milli Savunma Bakanlığı Açıkladı: S-400 Teslimatı Başladı - onedio.com
Milli Savunma Bakanlığı Açıkladı: S-400 Teslimatı Başladı - onedio.com

S-400 konusunda ABD ile politik bir kriz yaşanıyor. Peki burada son durum nedir?

ABD S-400 füzelerinin Türkiye tarafından teslim alınmasına karşı çıkıyor ve bununla birlikte çeşitli yaptırımlar uygulanabileceğini paylaşıyor.

ABD'nin son açıklamasının detaylarını aşağıdaki haberden okuyabilirsiniz.

ABD'den S-400 Açıklaması: 'Ankara, Anlaşmayı Sürdürürse Çok Olumsuz Sonuçlarla Karşı Karşıya Kalacak' - onedio.com
ABD'den S-400 Açıklaması: 'Ankara, Anlaşmayı Sürdürürse Çok Olumsuz Sonuçlarla Karşı Karşıya Kalacak' - onedio.com

S-400 savunma füze sisteminin teknik özellikleri nelerdir?

 • Üreticisi: Almaz-Antey silah şirketi

 • Konuşlandığı Yerler: Moskova, Suriye, Kaliningrad, Kırım

 • Kullanılmaya BaşlanmaTarihi: 2007

 • Menzil: 400 kilometre

 • Hız: Saniyede 4,8 km

 • Azami Hedef İrtifası: 30 km

 • Eşzamanlı Takip: 80 hedef

 • Hedef Türü: Uçak, seyir füzesi, orta menzilli füzeler, İHA ve diğer havadan izleme sistemleri

S-400'lerdeki mevcut teknolojinin yüzde 70 ile 80'i bir önceki model olan S-300'den alınmış. Alınan özellikler arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

S-400 sistemi, insanlı veya insansız her türlü hava aracını ve hem balistik füzeleri hem de seyir füzelerini imha etme yeteneğine sahip. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre.

S-400'ler her hedefe iki füze kitleyebiliyor. Eş zamanlı olarak da 80 hedefi vurabiliyor. En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha edebiliyor. 

Sistemde yer alan bir füze yaklaşık 1.8 ton. Uzunluk 8 metre ve çapı da 50 santimetre. 145 kiloya kadar da savaş başlığı taşıyabiliyor.

Türkiye neden S-400 satın almak istiyor?

BBC Türkçe'nin haberine ve diğer kaynaklara göre Türkiye'nin S-400 almak istemesindeki ana neden kendine ait bir hava sistemi kurmak istemesi. 

Türkiye'nin kendi hava sistemini kurması için ilk adım 2015 yılında atıldı. Bir ihale açıldı ve bu ihaleyi 3.4 milyar dolara bir Çinli şirket kazandı. Çinli şirket teknolojiyi de Türkiye ile paylaşacaktı. Ancak o dönemde ABD ve NATO'dan gelen tepkiler sonrası ihale iptal edildi.

Bu ihale sonrasında Türkiye farklı ülkeler ve şirketler ile görüşmeye devam etti. Son olarak ise gündemde yer bulduğu üzere Rusya ile anlaştı.

Peki neden ABD ve NATO S-400'lere karşı çıkıyor?

En temelde yatan resmi sebep S-400'lerin NATO sistemleri ile uyumlu olmaması. ABD menşeili sistemler NATO ile uyumlu durumdalar. Bu durumda S-400'lerin NATO'nun savunma sisteminde bir açık oluşturabileceği konusunda tartışmalar devam ediyor.

Peki maliyeti ne olacak? Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada Rusya'dan iki adet S-400 savunma sistemi alınacağı belirtilmişti.

İlk S-400 sisteminin 2020'nin birinci çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor. Maliyetin 2.5 milyar dolar olması bekleniyor.

Yine BBC Türkçe'nin haberine göre, NATO sistemleriyle ilgili bazı teknik detayların Rusya'nın; Rusya'nın savunma sistemiyle ilgili bazı bilgilerin de NATO'nun eline geçmesinden endişe ediliyor.

Peki S-400'ler nerede kullanılıyor?

S-400 sistemi ilk olarak 2007 yılında başkent Moskova'nın savunulmasında kullanılmak üzere devreye alınmış. 

Mevcut durumda;

 • Kırım'da,

 • Suriye'deki Tartus'ta ve 

 • Baltık Denizi'nin orada Kaliningrad'da S-400 sistemleri var.

S-400, ABD ve NATO üçgeninde Türkiye'nin hangi dayanağı bulunuyor?

S-300 sistemine sahip ülkelerden 3 tanesi NATO üyesi. Bunlar; Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya. Türkiye bu ülkeleri örnek göstererek NATO üyelerinin de Rusya’dan hava savunma sistemi aldığını vurguluyor. Aynı zamanda Hindistan ve Suudi Arabistan ise Moskova ile S-400’ler için anlaşmayı yaptı ve teslimatı bekliyor. Ancak anlaşmalar bekleme aşamasında. Türkiye kurulumu tamamladığında S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak.

Türkiye kaç tane S-400 satın alıyor?

Basına yansıyan haberlere göre biri opsiyonlu iki adet S-400 sisteminin satın alınması planlanmıştı. Böylece toplamda 192 füze teslim edilecek. Rusya genelkurmayına göre bir hava savunma bölüğü 9 rampadan oluşuyor. Dört bölükteki batarya sayısının 36 olacağı belirtiliyor. S-400'lerin bir bataryası rampa, radar ve komuta merkezi olmak üzere üç taşınabilir askeri araçtan oluşuyor.

S-400'ler nereye kurulacak?

Kamuoyunda daha önce Ankara'da Kahramankazan'a kurulacağı iddia edilen S-400'lerin Suriye sınırına konuşlanacağı da iddialar arasında. Resmi bir bilgi gelmeden bu kısmı söyleyebilmek mümkün değil. Bir diğer iddia ise Mersin ve Hatay'a bu sistemlerin yerleştirilebileceği oldu.

S-400 ile Patriot füzeleri arasındaki fark nedir?

Birbirinin muadili olarak gösterilen S-400'ler ile Patriot'lar arasında kağıt üzerinde S-400'lerin bir üstünlüğü görünse de S-400'lerin henüz aktif bir savaşta yer almaması dünya basınında negatif bir durum olarak görülüyor. Patriot füzeleri aktif olarak kullanılıyor. ABD'nin müttefik ağı nedeniyle pazarı daha büyük. Türkiye NATO üyesi olarak ihtiyaç halinde sınırında Patriot bataryaları konuşlandırabiliyor.

ABD'nin Türkiye S-400 Konusundaki Yaptırım Dayanağı Olan CAATSA Nedir? - onedio.com
ABD'nin Türkiye S-400 Konusundaki Yaptırım Dayanağı Olan CAATSA Nedir? - onedio.com

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşın!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kral-ama-ciplak

S 400 alımı şarttı gerçekleşti çok şükür fakat pazılın daha çok parçası var birleşmesi gereken hava savunma konusunda başarılı bir sistem aldık fakat F35 de alınmalı amerika vermez ise muadili ruslardan veya çinlilerden alınmalı s400 kadar acil ihtiyacımız var uçak gemisi ihtiyacımız var denizde dahada güçlenmeliyiz neden gerekli bu askeri envanterler Akdenizde doğalgaz arıyorsun yakında çıkartıp işleyeceksin ticaretini yapacaksın Akkuyu nükleer santralini kuruyorsun ve hatta santraller kurulmalı orta doğuda oyun kuruyorsun pilan yapıyorsun uygulamak için petrolünü işlemek için santralini işletebilmek için ülkenin savunma ve saldırı kabiliyeti mükemmele yakın olmalı yeni dünya düzeninde 1nci lige çıkartmaya çalışıyor cumhurbaşkanı Avrasya da patron Türkiye olacak diyor .

el.patron.

Vatan topraginin savunmasinda ne kadar ise yarar bilemiyorum ama faydasini görürüz diye düsünüyorum. Ayrica kendimizi savunmak icin aldigimiz silahtan kime ne? alttaki yoruma katiliyorum.!

dilabusra

kendi vatan topragimizi korumak icin aldigimiz silahtan kime ne?! kimseye hesap vermeyiz!

kahraman-sezer

Eksik bilgilendirme var. S-400 uzun menzilli hava savunma sistemidir. Kısa ve orta menzilli sistemlerden farklı rolleri vardır ve bu nedenle ülkemiz için özel bir ihtiyaçtır. Kağıt üzerinde de patriottan farkı öyle bir tık üst gibi değil bariz açık ara üstündür.

bcb54

Ülkemize hayırlı olsun.

Görüş Bildir