Facebook'tan Rus Ruleti Uygulamasına Müdahale

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Facebook'tan Rus Ruleti Uygulamasına Müdahale

Facebook’ta kısa sürede ünlü olan Social Roulette isimli Rus ruletinden ilham alınarak geliştirilen uygulama aynı hızda sosyal ağ yönetimi tarafından yasaklandı.

Social Roulette ile hayali bir altı patlar silahı ateşliyor ve Facebook hesabınız için ‘Rus ruleti’ oynuyorsunuz. 1/6 patlama ihtimali olan silah ateş alırsa Facebook hesabınız birikmiş tüm bilgiler ile birlikte geri dönüşü olmayacak bir şekilde kapanıyor.

Facebook’un yazılı kuralları arasında profil bilgilerini silen yazılımlar içi bir madde bulunmuyor. Ancak henüz Cumartesi günü yayınlanan Social Roulette isimli uygulama sosyal ağın politikasına tamamen ters olduğu gerekçesiyle hızla kapatıldı ve uygulamaya erişim engellendi.

Social Roulette’nin geliştiricilerinden Kyle McDonald, uygulamayı Facebook’tan kurtulmak isteyen kullanıcılar için bir araç olarak tanımlıyor ve dijital hayatları sebebiyle gerçek hayatlarına devam etmekte zorlanan üyeler için bir çıkış olarak gösteriyor. Zira Social Roulette’te kaybetmek aslında kazanmak anlamını taşıyor ve sanal silah ateş aldığı zaman yeni bir başlangıç yapacağınıza dair bir metin paylaşılıyor. Eğer Rus ruletinden silahınız ateş almaz ise aşağıdaki paylaşım hesabınızdan yapılıyor ve böylece diğer arkadaşlarınız da uygulamayı kullanmaya teşvik ediliyor.

Her ne kadar Facebook’un uygulamayı yasaklamış olması makul bir tepki olarak gözükse de Social Roulette ekibi sosyal ağda tekrar yayına geçeceklerinden oldukça eminler. Bir sosyal dava yürüttüklerini düşünen ekip şimdiden tişört gibi yan ürünleri de bastırmışlar.

Haberin Tamamı İçin:

Social Roulette'e Facebook Yasağı

Sosyal medya sitesi Facebook için geliştirilen Rus Ruleti uygulaması Social Roulette 'e Facebook'tan yasak geldi.

Facebook kullanıcılarına aynen Rus Ruleti 'nde olduğu gibi altı adet şans veren uygulama eğer silah ateş alırsa kullanıcıya ait Facebook hesabını ve o güne kadar yapmış olduğu tüm paylaşımları tamamen siliyor. Gerçek hayatta oynanan Rus Ruleti'nden farklı olarak Social Roulette kullanıcılar bir nevi sanal ortamda sosyal medya hesabını kapatarak intihar etmiş oluyor.

Geçtiğimiz Cumartesi günü piyasaya sürülen ve " Sosyal İntihar " olarak adlandırabileceğimiz uygulamanın yaratıcılarından Kyle McDonald yaptığı açıklamasında "Bu uygulamayı geliştirmek sadece 4 saatimizi aldı. Bundan bir 4 saat sonra da uygulama ile birlikte Facebook için uygulama yaratma yetkimiz sınırlandırıldı. Facebook’un uygulama kurallarına uyduğumuzu düşünüyorduk ancak bu kuralları yanlış anlamış olmalıyız." sözlerine yer verdi.

Uygulamayı kullanan ve eğer ki şanslıysa altı atış sonunda silahı ateş almayan kullanıcılar Facebook hesaplarını aktif olarak kullanmaya devam edebiliyorlar ve uygulama tarafından bununla ilgili bir bildirim kullanıcının tüm arkadaşlarına mesaj yoluyla iletiliyordu.

Ancak bu noktada eğer şansınız yerinde değilse ve silah ateş alırsa işte o zaman sosyal olarak artık siz bir ölüsünüz. Size ait tüm paylaşımlar, fotoğraflar, arkadaşlarınız ve tüm kişisel bilgileriniz yani kullanıcı hesabınız geri dönüşü olmayacak şekilde siliniyor.

Sosyal medyadan vazgeçip hayata dönmek isteyen kullanıcılara bir şans vermek için böyle bir uygulama geliştirdiklerini söyleyen

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookİntiharSosyal Medya
Görüş Bildir